datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

  	képek
| továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Dürrenmatt bemutató a Kisszínházban: Play Strindberg - Solvejg dala, avagy egy házassági viadal margójára

A házasság, a pusztító gyűlölködés, a kisszerű érdekek érvényesítése, ugyanakkor a megmagyarázhatatlan és feloldhatatlan összetartozás a mai napig örökzöld téma az irodalomban, a színházművészetben.

200910011586.jpg

- Azért jöttél, hogy gyönyörködj a házasságunk kudarcában?

- Ugyan, hiszen a ti házasságotok boldog.
- Még egy boldog házasság is kudarc. A házasság kudarc! – hangzik el a párbeszéd a Petőfi Színház kisszínházi évadnyitó premierjén.

August Strindberg, a XIX. század második felében élt svéd író, aki viharos élete során sok országban járt, sok házassága volt, és minden műfajban rengeteget alkotott. A Haláltánc a házasságon belül kialakult pokol szemléletes és hátborzongató leírása. Ez a darab ihlette meg Dürrenmattot, aki szinte kizárólag Strindberg mondataiból építkezve kesernyés, ironikus, de mindvégig rendkívül szórakoztató színpadi játékot szerkesztett.

200910011687.jpg

- Dürrenmattnak fixa ideája volt, hogy a világban játszanak, ezzel együtt tehát színészkednek, alakoskodnak az emberek. Lényegében erről szól ez a tragikomédia – mondja mintegy magyarázatként Csiszár Imre, a darab rendezője. Az eredeti darabot fölszabdalja, szinte elemeire szedi Dürrenmatt és csak arra koncentrál, hogy két ember hogyan kínozza, mennyire zsigereli ki egymást.

A háromszemélyes darabban Pásztor Erzsit, Koncz Gábort és Bregyán Pétert láthatjuk a színpadon.

200910011651.jpg

- Nekem ez a darab ajándék, tegnapelőtt volt a születésnapom! – mondja Alice, azaz Pásztor Erzsi. Nem emlékszem mikor játszottam ilyen nehéz darabban, de nagyon élvezem, remélem a közönség is!

 

Pluzsik Tamás

2009. október 2. / Kultúra