![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
A nemzetközi „Borostyánkő Expedíció / Amber Expedition" projekt soproni eseményeként a Scarbantia Társaság, a Scarbantia Régészeti Park Fórum Múzeuma és a Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatóságának Soproni Múzeuma rendezésében nyílik meg a „Római limes" és Scarbantia a Borostyánkő út mellett című ideiglenes kiállítás.
A Római Birodalom limese, és Pannónia határa, mint világörökségi helyszín a témája a kiállításnak, amelyet a kort bemutató előadással dr. Visy Zsolt egyetemi tanár (Pécsi Tudományegyetem) nyitott meg. A korabeli Rómát a Szent Orsolya Gimnázium diákjainak műsora idézte fel.
A római helyőrségeket a katonák által épített és karbantartott út kötötte össze. A limes-út a Duna teljes hosszában halad a jobb parton, vastag köves alapozása és kavicsborítása még a középkorban is alkalmas volt közlekedésre, nyomvonalát mai útjaink is követik. A légiótáboroktól mért távolságot feliratos mérföldkövek jelölték.
Kezdetben három, a Kr. u. I. század végén 3-5, majd a 2. századtól véglegesen 4, egyenként mintegy 6000 katonával rendelkező legio állomásozott Pannoniában. A két tartomány közötti 3:1 arányuk a Caracalla-féle határmódosítás idején módosult 2:2-re. A limes teljes vonalának őrzése az egyenletesen elhelyezett 500 fős segédcsapatok feladata volt. Felső Pannoniában legalább 12, Alsó-Pannoniában legalább 18 gyalogos és lovas csapat tartózkodott. A terepviszonyoktól függő sűrűségben épített őr- és jelzőtornyok részben a táborokat összekötő limes-út mellett, részben pedig, a fontosabb Duna-parti helyeken épültek meg – derül ki részint Visy Zsolt előadásából, részint a tablók anyagából.
A tárlat tematikus tablóin keresztül az érdeklődő megismerkedhet még részletesebben a Római Birodalommal, annak hadseregével, a birodalom határaival. Pannónia meghódítása és a provincia közigazgatása, Pannonia története, hadserege, határvédelme, a limes út és tornyok, a határ menti korabeli élet, a városok, a népesség, a szomszédok mind megismerhetők a tárlat anyagából.
A Borostyánkőútnak ugyanolyan a jelentősége, mint a limesútnak, csak a kettő metszi egymást. Nagyon sok helyen települések őrzik ennek az emlékét – mondta el dr. Visy Zsolt, aki azt is hangsúlyozta: elkezdődött az a folyamat, amelynek eredményeképpen lehet abban bízni, hogy a limes-utak és a Borostyánkőút mentén olyan kulturális út alakul ki, amely nemzetközi összefogással világörökségi helyszínné válhat.
Dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere a város nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta: a helyi szervezetek nagyon régóta ápolják a város római kori emlékeiket, akiknek élén dr. Gömöri János muzeológus- régész mindig gondoskodik arról, hogy a legújabb felfedezések eljussanak az érdeklődőkhöz.
A soproniak méltán lehetnek büszkék a város múltjára, és amindazokra az értékekre, amelyeket a történelmi múltból örököltek, és amelyek megőrzése és továbbörökítése fontos. A régi kor új felfedezései mindig tartogatnak új üzenetet a mai kornak – mondta Sopron polgármestere, aki arról is beszámolt, hogy a soproni Fő tér rekonstrukciója során újabb római kori leleteket találtak a Fő tér alatt, amelyeket a város mindenképpen közkinccsé szeretné tenni.
A római kor autentikus soproni helyszínén, az egykori Scarbantia Forum kövein a Fórum Múzeumban (Sopron Új u. 1.) nyílt kiállítás védnöke Firtl Mátyás, országgyűlési képviselő, a Győr-Moson-Sopron Megye Közgyűlésének alelnöke.
***
A Fórum-kiállítás 2010. június 26-ig, - hétfő kivételével - naponta 10.00 - 12.00 és 14.00 - 18.00 óra között látogatható.
Telefonon, vagy e-mailen történő bejelentkezés esetén csoportok - vezetéssel - hétfőn is megtekinthetik a scarbantiai fórumot.
„Kombinált" jeggyel (is) látogatható a Fórum Múzeum (Új u. 1.), valamint a Soproni Múzeum Régészeti kiállítása és a Római Lapidarium (Fő tér 6.).
Kérésre - az újabb Fő téri ásatásokat és a római romterületet is bemutató -szakmai vezetést biztosítanak a szervezők: a Soproni Múzeum: Tel. +36 99/ 311-327 soproni@gymsmuzeum.hu vagy a Fórum Múzeum: Tel. +36 20 364 22 63 scarbantia@tarsasag@chello.hu.
B. Tóth Éva