datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Pantzer Gertrúd nevét viseli ezentúl a harkai iskola

Pantzer Gertrúd egész életét a tanításnak, a gyermekeknek, a falunak szentelte. Lelkiismeretes odaadással és türelemmel, szeretettel tanított, önzetlenül korrepetált délutánokon, sőt, az iskolai-, nyári szünetekben is. Rászorulókat látogatott és ápolgatott éjszakákon át, virrasztott a betegek ágya mellett. Amikor a hit és az igazgatói pozíció között kellett választania, akkor megmaradt hite mellett.



Névadó ünnepség keretében vette fel a harkai általános iskola Pantzer Gertrud nevét. A harkaiak által ma is nagyrabecsült pedagógus 1943 és 1978 között generációk hosszú sorát tanította, ahol iskolaigazgató is volt.

Az ünnepségen Szabó Károly polgármester elmondta: a helyi képviselőtestület egy évvel ezelőtt határozott arról a harkaiak véleménye alapján, hogy Pantzer Gertrúd Általános Iskola, Harka névre módosítsa a helyi iskola nevét.

pantzer_gertrudm.jpg

Hogy miért éppen Pantzer Gertrúd érdemelte ki, hogy az iskola névadója legyen?

Tanított nevelt, a jóra a szeretetre

Pantzer Gertrúd 1943-ban, 24 évesen került Sopronból Harkára tanítani.

Az első négy osztályban 48 gyermek tanítója lett. A tanítás mellett mindig külön is foglalkozott azokkal, akik vigaszra, gyámolításra szorultak, így azzal a Lang Ilmával, aki csonttuberkulózban szenvedett, azzal a Baldauf Mátyással, aki mozgáskorlátozott volt.

Egy év elteltével a harkai presbitérium egyhangúlag megválasztotta a község első női tanítójává.

1946-ban kitelepítették a község német ajkú lakóit, csak 15-en maradhattak, köztük Pantzer Gertrúd is az itthonmaradást választotta.

Aztán a faluba új családok költöztek, velük együtt új gyerekek, akiket tanítani, nevelni kellett a jóra, a szeretetre, amit megkaptak a harkai tanítónőtől. Az első évben mind a nyolc osztályt egyedül tanította.

 

20100505harka01c.jpg

1948-ban államosították az iskolát, igazgatójának Pantzer Gertrúdot nevezték ki.

1960-ban válaszút elé állították. Vallásossága miatt lemondásra kényszerítették: vagy a hite, a vallása mellett marad, vagy az igazgatói szék mellett dönt. Természetesen hitét nem adta föl, így új igazgató került az iskola élére.

Ez az igazságtalanság ugyan megviselte, de ugyanolyan lelkesedéssel tanított, tevékenykedett tovább. A harkai lakosok nagy része sokáig továbbra is igazgató néninek szólította.

Egész életét a tanításnak, a gyermekeknek, a falunak szentelte. Lelkiismeretes odaadással és türelemmel, szeretettel tanított, önzetlenül korrepetált délutánokon, sőt, az iskolai-, nyári szünetekben is. Rászorulókat látogatott és ápolgatott éjszakákon át, virrasztott a betegek ágya mellett.

Meséivel szinte elvarázsolta hallgatóit. A jelenlévők közül, akik sokan tanítványai voltak, ismerték őt, mind egyetértenek azzal a megállapítással, amit a faluban mindig mondtak, hogy ,,olyan szépen, mint a Trudi néni senki sem tudott mesélni.”

Évtizedeken át színvonalas ifjúsági életet szervezett a gyermekeknek és a felnőtteknek, kézimunkaszakkört, az általa írt színdarabokat a diákjai adták elő, az előadás bevételéből tudtak elmenni kirándulni a gyermekek. Így ismerhették meg hazánk szép tájait, a Balatont is.

Nyelvtan tanítási újításait az országos pedagógiai szaklapokban publikálta, egy megyei pedagógiai pályázaton díjat is nyert.

20100505harka02c.jpg

Saját kényelme nem érdekelte, kevés fizetése egy részét adakozásra költötte. Tízóraiját szétosztotta, árvákat, betegeket, időseket gyámolított, tőle kaptak karácsonyi ajándékot. Kiváló pedagógiai munkájának elismeréseként négy kitüntetésben is részesült, a legnagyobb kitüntetésnek azonban nem az állami elismeréseket tartotta, hanem azt a megbecsülést, amelyben volt tanítványai, ismerősei részesítették élete során. Másokat szolgáló, tartalmas, tevékeny élete volt, 1994-ben hunyt el – mondta el Szabó Károly.

Az eseményen jelen voltak Pantzer Gertrud leszármazottjai is, akik megemlékeztek a családtagról, és kedvenc verse is elhangzott.

Harka mindig is fontosnak tartotta a gyökereket, a templomot és az iskolát

Az eseményt Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője levélben köszöntötte.Gondolatait, távollétében örömmel fogadták a harkaiak.

,,Harka és a harkaiak életereje, bölcsessége, haza- és nemzetszeretete nyilvánul meg abban, ahogyan mindig is fontosnak, értéknek tartották az iskolát.

Az ország, a nemzet szebb jövőjének formálása mindenkin egyformán múlik. Ebben a jövőalakításban Harka település, annak minden polgára kivette a részét.

A mai iskola-névadó, az ahogyan az iskolát és a templomot, a régi nagy pedagógusok munkáját Harka becsüli, minket, döntéshozókat csak megerősít abban a munkánkban, amelyet az Önök bizalmából elkezdtünk már, és az Önök segítségével, az Önök közreműködésében, és az egész nemzet jövőbe érdekében véghez is viszünk.

Valljuk: nem átalakításra van szükség, hanem vissza kell térni a meglévő gyökerekhez. Valljuk nem újabb és újabb kísérletezgetésekre van szükség az oktatásban, hanem a gyökerek mellett a tiszta, világos és értékelvű jövőképre. Harka mindig is fontosnak tartotta a gyökereket, a templomot és az iskolát

Pantzer Gertrúd neve az erős gyökereket jelenti ma is, az amely a mai napig táplálja, erősíti a harkaiak hitét, életét. Büszke lehet Harka, hogy ilyen pedagógusai voltak és vannak, és büszkék lehetnek rá az eljövendő generációk is.

Így együtt a gyökerek erejével és a jövőkép perspektivájával tudjuk közösen megvalósítani azt, ami az egyénnek, de a közösségnek, a családnak, a nemzetnek is érdeke, hogy az iskolából jól képzett, tisztességes fiatalok kerüljenek ki.

Az iskola, még a legkisebb településen is, sőt annál inkább, értékteremtő, kultúraközvetítő, nevelő intézmény, amint az Pantzer Gertrúd életpéldájából is kiviláglik.

Az iskola, akárcsak a templom megtartó erő, ezért is fontos az, hogy az elkövetkezendőkben a Magyar Parlamentben azon leszünk, hogy visszaadjuk azt a társadalmi megbecsülést és elismerést, rangot a pedagógusoknak, ami őnekik jár” – hangzottak Firtl Mátyás gondolatai..

Koszorúzás, majd gálaműsor zárta az iskolalapítás jubileumi rendezvénysorozatát

Az új névtáblát Gabnai Sándor evangélikus esperes áldotta meg.

A helyi énekkar a névadó pedagógus kedvenc dalaiból énekelt, majd a helyi képviselőtestület tagjai és tisztelői a harkai temetőben lévő sírnál hajtottak fejet Pantzer Gertrúd emléke előtt.

 

20100505harka03c.jpg

A névadó ünnepséget követően tartották a harkai oktatás 450, és az iskola 120 éves fennállásának záró, gálaelőadását a helyi kultúrházban.

BTÉ

2010. június 6. / Régió