![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
2002. júniusában itt, Sopronban ünnepelte Sütő András 75. születésnapját egész Magyarország. Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság akkori elnöke, Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, Csoóri Sándor író is köszöntötte az erdélyi írófejedelmet Sopronban. A soproni Kálvin Kör és Erdélyi Kör az író szobrának felállításán munkálkodik.
Ma van Sütő András születésének napja.
Ebből az alkalomból a Sopronban felállítandó Sütő-szoborról, a kezdeményezők: dr. Fényes Ákos, dr. Szarka László, dr. Úry Előd, dr. Vladár Gábor elmondták: továbbra is várják az adományokat a szobor elkészítéséhez, mindazoktól, akik fontosnak tartják, az írófejedelem örökségének megőrzését, továbbörökítését. Sütő András emberi és írói nagyságát kívánják példaként állítani a jövő nemzedékei számára.
Sütő András (1927. június 17. – 2006. szeptember 30.) az egyetemes magyar irodalom kiemelkedő alakját megörökítő köztéri szobor állítását a Soproni Kálvin Kör és a Soproni Erdélyi Kör kezdeményezte. A mellszobrot – amely a soproni Csatkai- és a Frankenburg utca sarkára kerül – 2011 első felében készíti el Bocskai Vince erdélyi szobrászművész, a kolozsvári Márton Áron-szobor alkotója.
2002. június 12-én itt, Sopronban ünnepelte Sütő András 75. születésnapját egész Magyarország.
A szoborra szánt adományok a Rajkai Takaréknál vezetett "Soproni Kálvin Kör II" nevű, 59500351-11072432 számú bankszámlán gyűlnek.
***
Részlet Sütő Andrásnak soproni születésnapi ünnepségéről szóló, 2002-ben megjelent cyberpress.hu- tudósításból
Az író, aki álmot hozott az erdélyi Mezőségről Sopronba
A Hűség Városa magához vonzotta ünnepelni a magyar szellemi élet és irodalomi leghűségesebb alakját: Sütő Andrást.
A " térkép mögé kényszerült Nagyfejedelemség" írófejedelme június 10-én Sopronban ünnepelte 75 születésnapját.
A Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) dísztermében rendezett "Uram, maradj velünk, mert esteledik " címmel rendezett irodalmi esten Mádl Ferenc a Magyar Köztársaság elnöke, Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, Csoóri Sándor író köszöntötték Sütő Andrást, akinek munkásságát Görömbei András akadémikus méltatta.
- Sütő András magyar nyelvben fogant életműve annak példázata, hogy nincs külön határainkon túli magyar irodalom, határainkon túli magyar kultúra. Csak magyar irodalom és magyar kultúra - a maga teljességében. Akikkel összeköt az egy nyelv, azokkal összeköt a titkos szövetség: melyet közös hagyományaink, közös reményeink táplálnak. Nyelv, szülőföld, ősök és utódok reményének megtartó „abroncsa" mondatta ki Sütő Andrással a legdrámaibb időkben is: „Maradok. Másként nem tehetek.”
Tisztelgés a Hűségzászlónál 2002-ben
Tőle tudjuk, hogy magyarságunk közösség, amelyből ”lélekroncsolás nélkül elszakadni lehetetlenség" - mondta Mádl Ferenc. A magyarság soproni ünnepén, Tamási Áron és Illyés Gyula szellemi örökösének kitüntetést adományozott a köztársasági elnök: az egyetemes magyarsársgtudat elmélyítésében, a művészetek alaphangját adó és személyes sorsával hitelesített humanizmusáért, életművéért 75. születésnapja alkalmából Sütő András a Köztársaság Elnöke Érdemérme kitüntetést kapta.
B. Tóth Éva
Fotó: cyberpress.sopron.hu