datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Civitas Színházi Egyesület Pinceszínháza


A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Templom u. 16. Tel: 99/332-098
Alakulásának idõpontja: 1973


A szervezet rövid bemutatása:
A Civitas alakulása a hetvenes évek elejére tehetõ, amikor a Soproni Fiatalok Mûvészeti Kollégiumából (KISZÖV Mûv. Ház) néhány fiatal elhatározta, hogy a Kollégium elõadói, költõi estjeit rendezettebb, igényesebb formában szeretné elõadni. 1973 õszén megalapították - Köves György vezetésével - a Soproni Civitas Színpadot. 1975-ben a soproni Pataky István Ifjúsági Ház adott otthont a színpadnak, majd az integráció bekövetkeztével a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház irányította a Társulatot. 1979-ben találták meg igazi otthonukat a Templom u. 26. szám alatti középkori pincében, melyet önfeláldozó munkával alakítottak át "színházzá", és 1980-ban hivatalosan is megnyitották a Civitas Pinceszínházat. A Társulat 1987-ig a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház alintézményeként mûködött, akkor már "színházüzemben", vagyis évadonként 80-100 elõadást tartva, rendszeresen bemutatkozva a Soproni Ünnepi Hetek sorozatában. 1987-ben megalapították az Elsõ Soproni Kulturális Egyesületet, ekkor váltak teljesen önállóvá.

Gyermekszínház:
Az elsõ soproni gyermekszínházat 1976-ban indították el, majd 1982-tõl folyamatosan gyermekszínházi darabokat mutattak be a soproni Petõfi Színházban. Késõbb a gyer mekszínházat függetlenítették a Pinceszínháztól, és bérletes elõadásokat tartottak a Petõfi Színházban, majd késõbb a Liszt Ferenc Mûvelõdési Házban. A gyermekszínház lényege, hogy gyermekek játszanak gyermekeknek, tehát olyan gyermekszínházi stúdiót indítottak el, ahol iskolás gyermekek rendszeresen tanulnak színházelméletet és gyakorlatot. A gyermekcsoportból a késõbbiek során sokan a felnõtt társulat tagjaivá váltak. A nyolcvanas évektõl évenként meghirdetik a megyei "Meseíró Pályázatot", amely mostanra kinõve magát Országot Meseíró Pályázattá érett. Az itt díjazott darabokat élõ színházi elõadás keretében mutatják be a Petõfi Színházban. A Gyermekszínház azóta is folyamatosan mûködik, évadonként 4 mesejátékot dolgoz fel, s azokat 25-30 elõadásban mutatja be.

Állandó programjaik:
A Pinceszínház évadonként - amely tulajdonképpen egész évet jelent - 120-130 elõadást tart. A vendégek nagy része külföldiekbõl és itt üdülõkbõl tevõdik össze. A Pinceszínházban nincsen pódium, így a közönséggel egy térben játszanak, sok improvizációval. A nézõk az elõadások után sem távoznak azonnal, hanem a színészek körében maradva beszélgetnek.
A Pinceszínház többször bemutatkozott már külföldön is. Résztvettek az Alpok-Adria Színházi Fesztiválon, ahol díjat is kaptak.

Tisztségviselõinek neve:
Az egyesület elnöke: Ulrich Judit, angol-magyar szakos tanárnõ
Mûvészeti vezetõ: Kövesi György
Titkár: Taschek Pál; Gazdasági vezetõ: Horváth Jolán

Tagság feltétele:
Bárki jelentkezhet tagjaik sorába, legyen az alkotó, mûvészetbarát vagy egyszerû polgár. Jelenlegi taglétszámuk: 50 belsõ - 100 külsõ tag. Tagdíjat nem szednek.

Segítséget várnak:
A Társulat szponzorok segítségével tud mûködni. Sajnos kevés pénzt tudnak költeni reklámra, ami befolyásolja a Pinceszínház látogatottságát. Várják tehát azok segítségét, támogatását, akik lehetõséget látnak ebben a színházban.