datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Általános Iskolai tájékoztató a 2008-09. tanévre


SOPRON MEGYEI JOGÚ VÁROS










ÁLTALÁNOS  ISKOLAI  TÁJÉKOZTATÓ
a  2008-2009.  tanévre










Kiadja a Polgármesteri Hivatal
 2008.
 

2008-2009. TANÉVI BEISKOLÁZÁSSAL
KAPCSOLATOS ISKOLAI NYÍLT NAPOK ÉS SZÜLŐI TÁJÉKOZTATÓK  RENDJE


Iskola    Szülői tájékoztató    Nyílt nap
Deák Téri Általános Iskola    2008. február 16.
10 00  óra    2008. február 19. és 20. 8 00 - l0 00 óra
Gárdonyi Géza Általános Iskola    2008. február 18.
16 30  óra     2008. február 20.
8 00 - 11 00 óra
Hunyadi János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola    2008. január 23.
17 00  óra    2008. február 26. és 27.
8 00  órától
Lackner Kristóf Általános Iskola    2008. február 23.
9 00  óra    2008. február 23.
10 00 órától   
Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészetokt. Intézmény    2008. február 21.
17 00  óra    2008. február 21.
8 00 - 10 00 óra.
Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola - Deutsche Nationalitätenschule Ödenburg    2008. február 12.
17 00 óra     2008. február 12.
8 00 - 11 00 óra
Brennbergi Általános Iskola - Grundschule Brennberg    2008. február 11.
16 00 óra    2008.február 11.
9 00 - 11 00 óra
Szent Orsolya Római Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium    2008. január 29.
8 00  óra    2008. január 29.
8 50  - 1100 óra

A Horváth József Alapfokú Művészetoktatási Intézményben
2008. május 7-én (szerdán) 15 00 - 18 00  órakor lesz a meghallgatás.

KEDVES SZÜLŐ!
TISZTELT OLVASÓ!
Olyan kiadványt tart a kezében, amelyet az általános iskolák segítségével és az önkormányzat anyagi tehervállalásával évről-évre megjelentetünk. Ugyan az iskolák nyílt napokon, szülői értekezleteken bemutatkoznak, felvilágosítást adnak a leendő kisiskolások szüleinek, mégis fontos lehet egy írásbeli - újra és újra fellapozható - átfogó felvilágosítás, amilyent ezzel a kiadvánnyal biztosítunk.
A város összes általános iskolája legfontosabbnak tartott adatát, közleményét megtalálja ebben a füzetben, amely segítséget nyújthat az iskola kiválasztásában. Így olvashat az iskola pedagógiai programjáról, az alkalmazott tanítási módszerekről, az emelt szintű oktatásról, az iskolai élet szervezéséről, a követelményekről. Mindezeket az általános iskola egészére, a felsőbb évfolyamokra is megfogalmazták, hogy az iskolaválasztást még több ismeret, nagyobb kitekintés alapozhassa meg. Ahol lehetséges közöljük az első osztály tanítónőjének nevét, mert magunk is nagyon fontosnak tartjuk, hogy tudják, kit választanak.
A város több pontján, az óvodákban és az iskolákban találkozhat majd a beíratásra felszólító plakátokkal. Kérjük, hogy a plakáton lévő fontos adatokat, időpontokat figyelmesen olvassa el, az eljárás rendjét tartsa be. Tájékoztatásul itt csak a legfontosabb időpontot közöljük:
a beíratás 2008. március 5-én,  8-18 óra,
március 6-án,  13-18 óra
között lesz valamennyi soproni általános iskolában.
Azt gondoljuk, hogy kiadványunkkal a szabad iskolaválasztást szolgáljuk. Ugyanakkor tudjuk, hogy a kiválasztott iskola, osztály befogadóképessége véges. Reméljük nem sokan lesznek olyanok, akik módosítani kényszerülnek eredeti elképzelésüket. Természetesen a lakóhely környékén lévő iskola a kötelező felvételt nem fogja megtagadni.
A beíratást követően egyeztetjük az egyes iskolák adatait, ami megalapozza az igazgatók döntését. Ha a választott intézmény a gyermeket nem tudja felvenni, másik iskolát/iskolákat javasol.
Amennyiben a szülő azt nem fogadja el, akkor felülbírálati kérelmet (fellebbezést) adhat be az iskola fenntartójához. A kérelem beadásának módjáról, idejéről az iskolákban, és a kihelyezett falragaszokról tájékozódhat. A fenntartói döntésről az érintettek határozatban kapnak értesítést.
Felhívjuk figyelmét, hogy a közoktatási törvény a tankötelezettség kezdetével és az iskoláztatási feltételek megállapításával kapcsolatosan sajátos szabályozást tartalmaz. A hatéves kort követően a további óvodai nevelés csak az óvodai nevelőközösség és a Pedagógiai Szakszolgálati Központ, valamint a Megyei Szakértői Bizottság szakvéleménye alapján lehetséges.

Kiadványunk reméljük valamennyi, az Ön megalapozott döntéséhez szükséges információt tartalmazza. Bízunk abban, hogy megnyeri tetszését, és megosztja velünk véleményét, így jövőre még jobb, tartalmasabb, az érdeklődésnek megfelelőbb tájékoztatóval tudunk szolgálni.

Sopron, 2008. január  
                                        

A kiadó
 
 TÁJÉKOZTATÓ A HÁTRÁNYOS HELYZETŰ ÉS HALMOZOTTAN HÁTRÁNYOS HELYZETŰ GYERMEKEK ELLÁTÁSÁRÓL
KEDVES SZÜLŐ!

Tájékoztatom, hogy a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. tv. 2006. évi módosításával 2007. január 1-től, a gyermekek segítő rendszere megváltozott. A hatályos jogszabályok a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók részére sajátos támogatási formákat biztosítanak.
Hátrányos helyzetű gyermek, tanuló az, akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, illetve akiknek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát a jegyző megállapította. E csoporton belül halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló, akinek a törvényes felügyeletét ellátó szülője óvodás gyermek esetén a gyermek három éves korában, tanuló esetében a tankötelezettség beállásának időpontjában legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be sikeresen. Halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló is, akit tartós nevelésbe vettek.
A halmozottan hátrányos helyzet megállapításához nyilatkozatot ad a szülő. A nyilatkozattétel önkéntes. A 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 7. számú melléklete a "NYILATKOZAT halmozottan hátrányos helyzet megállapításához", amelyet a Polgármesteri Hivatalban, illetve az óvodában és iskolában lehet kérni. Amennyiben a szülő a nyilatkozatot leadta és a jogszabályi feltételeknek megfelel, a gyermek a jegyző által a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekről vezetett listára kerül, amelyről hivatalos iratot küld a jegyző. Ezt kell benyújtani az óvodába, iskolában és a kollégiumban. Így szerez tudomást az intézmény vezetője a gyermek besorolásáról, s arról, hogy ő milyen kedvezményekre, támogatásokra jogosult.
A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény  alapján járó ellátásokon felül további kedvezmények, támogatások, segítő pályázatok igénybevételére válnak jogosulttá.
Hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók támogatási formái:
1.    Étkeztetés: Bölcsődében, óvodában és a nappali rendszerű oktatás 1-5. évfolyamán rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekeknek az étkezés ingyenes.
2.    Tankönyvellátás: Az iskolai tankönyvrendelkezésnek biztosítania kell, hogy a tankönyvek ingyenesen álljanak rendelkezésére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulóknak. Az ingyenesség biztosítása többféleképpen történhet, ezért javasoljuk, hogy az érintett iskola e kérdésre vonatkozó eljárását ismerjék meg.
3.    Oktatás: A nevelési-oktatási intézmény gondoskodik a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatásáról.
4.    Művészetoktatás: A hátrányos helyzetű gyermekek az alapfokú művészetoktatásban térítési díjat nem fizetnek.
5.    Szakképzés: Szakiskolában - a nappali rendszerű iskolai oktatás keretében - felzárkóztató oktatás szervezhető azoknak a tanulóknak, akik alapfokú iskolai végzettséggel nem rendelkeznek. Az általános iskolai tanulmányai folytatása helyett, a szülő kérésére, felzárkóztató oktatásban  kezdheti meg a tanévet az a tanuló, aki betöltötte 15. életévét. A tanuló a felzárkóztató oktatás sikeres befejezése után a szakképzési évfolyamon, évfolyamokon felkészül a szakmai vizsga letételére.
6.    Kollégiumi ellátás: A kollégium pedagógiai programjában határozza meg a hátrányos helyzetű tanulóknak szervezett felzárkóztató, tehetséggondozó, társadalmi beilleszkedést segítő foglalkozások tervét.
A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók támogatási formái:
7.    Kötelező óvodai felvétel: A kötelező felvételt biztosító óvoda nem tagadhatja meg a halmozottan hátrányos helyzetű gyermek felvételét, ha az a harmadik életévét betöltötte.
8.    Iskolaválasztás: A körzetes általános iskola feladatainak ellátása keretében a felvételi kérelmek teljesítésénél előnyben részesíti a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket/tanulót. Arról, hogy gyermekének melyik a körzetes iskolája, a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási Osztálya ad felvilágosítást. Ha a településen belül másik iskolába akarja vinni gyermekét, akkor a felvételek elbírálásánál a halmozottan hátrányos helyzetű előnyben részesül, felvételét az iskola csak férőhely hiányában utasíthatja el.
9.    Oktatás: Minden esetben ingyenes a halmozottan hátrányos helyzetű tanuló részére az oktatásban való részvétel és a kollégiumi ellátás, beleértve az első alapfokú művészetoktatásban való részvételt is.
10.    Útravaló ösztöndíjprogram: Az ösztöndíj pályázat útján nyerhető el. A programba bekerülő diákok mentori segítséget kapnak tanulmányaik sikeres folytatásához, valamint mind a diák, mind a mentor havi ösztöndíjban részesül, illetve bizonyos sikerkritériumok elérése esetén a mentor tanár egyösszegű év végi juttatást kap. Az ösztöndíj program a következő alprogramokból áll:
-    Út a középiskolába: az általános iskola 7. és 8. osztályos tanulóinak;
-    Út az érettségihez: érettségit adó középiskolába járó tanulóknak;
-    Út a szakmához: szakképzésben résztvevő, hiányszakmát választó tanulóknak

A szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányait elősegítő program: 2005. év második felétől az Oktatás és Kulturális Minisztérium a HÖOK a Hallgatókért Alapítvánnyal együttműködésben működteti Katapult Mentorprogramot, amely a halmozottan hátrányos helyzetű, érettségizett fiatalok továbbtanulási, illetve a későbbekben munkaerőpiacon történő elhelyezkedési esélyeit hivatott elősegíteni.
A felvételi eljárás során alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre, felsőfokú szakképzésre, mesterképzésre történő jelentkezésnél előnyben részesítéssel többletpontok szerezhetők, ha
- hátrányos helyzetű felvételiző 25 pont
- halmozottan hátrányos helyzetű felvételiző 50 pont
- fogyatékkal élő felvételiző 50 pont
- illetve gyermekgondozás esetén 50 pont
A kedvezményes bejutás lehetőségén túl, az így felvett hallgatókat mentor segíti majd tanulmányaik során. A pontos feltételekről a www.mentorhalo.hu-n vagy a 06-80/204-641 zöldszámon lehet érdeklődni.
Pályázati lehetőségek többek között az alábbi honlapokon kereshetők:
-    Az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapja: www.om.hu
-    Az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatóságának honlapja: www.omai.hu
-    A SuliNova Közoktatás-fejlesztési és Pedagógus-továbbképzési Kht. Honlapja: www.sulinova.hu
-    A Tempus Közalapítvány honlapja: www.tka.hu
-    A Pályzatfigyelő újság honlapja: www.pafi.hu

Sopron Megyei Jogú Város Közgyűlése 358/2007. (XII. 19.) Kgy határozatával. fogadta el a "Sopron Megyei Jogú Város Közoktatási Esélyegyenlőségi Helyzetelemzése és Terve" című dokumentumot. A dokumentum valamennyi óvodában és iskolában a szülők rendelkezésre áll. Az esélyegyenlőségi program az egyenlő bánásmódra vonatkozó jogszabályok alapján bemutatja a helyzetelemzést, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók esély teremtését szolgáló akciótervet. Az adatok szerint elsősorban a gyermekek, tanulók nyilvántartását, valamint a fejlesztésüket szolgáló programokat kell javítani, illetve gazdagítani. A közgyűlési határozatnak megfelelően évente sor kerül az helyzet felülvizsgálatára, s a program szükség szerinti módosítására. A szülők további információkat a Polgármesteri Hivatalban, illetve az óvodákban, iskolákban kaphatnak.

A Kiadó ez ügyben is számít az Ön javaslatára, észrevételére.
 

ISKOLÁS LESZ A GYERMEKEM ...
ISKOLAÉRETTEN AZ ISKOLÁBA…

Az óvodában sok olyan tevékenységet gyakorolnak a gyerekek, amelyek az iskolai tevékenységhez hasonlóak, az iskola mégis merően új helyzet elé állítja őket.
Az óvodában pl. az elmélyült játék pozitív értéknek számított, az iskolában ez büntetéssel járhat együtt. Az óvodában a kisgyermek bármikor kapcsolatot teremthetett a társaival, akár egy tekintettel, egy gesztussal, ezt az iskolai frontális munka és a "fegyelem", már nem teszi lehetővé a számára. Az óvodában addig foglalkozhatott egy dologgal, ameddig meg nem unta. Az iskolában - szoros időbeosztást kell majd követnie.  
Az "iskolai viselkedés" szabályaihoz való alkalmazkodás mellett az elvárások legnagyobb része azonban a teljesítményhez, a "tanuláshoz" kapcsolódik. A követelményeket az iskola szabja meg, a gyermek mégis az iskolai teljesítmény otthoni fogadtatására érzékenyebb és közben megjelennek az önmagával szembeni elvárásai is.   
Ez az időszak, döntően befolyásolhatja az ismeretszerzéshez, a teljesítményhez való viszonyát. Amennyiben az elvárások teljesítésében sem otthon, sem az iskolában nincs, aki átsegítse a kezdeti nehézségeken, vagy nincs, aki újabb próbálkozásokra sarkallja, olyan mértékben csorbát szenved az önértékelése és csökken az önbizalma, hogy egyre inkább a képességei alatt fog teljesíteni.
Ezeknek az új kihívásoknak csak akkor tud megfelelni a kisgyermek, ha alapvetően érett az iskolára.
Mit takar az iskolaérettség fogalma?
Az iskolaérett gyermek olyan képességek birtokában van, amely felnőtt irányítása mellett lehetővé teszi, hogy gyermekcsoportban írni, olvasni és számolni tanuljon.
A fogalom pontosan tükrözi a lényeget. A gyermeknek meg kell érnie ahhoz, hogy alkalmas legyen az iskolára. A tanulás képessége nem a gyermek akaratán múlik, hanem biológiai folyamatoknak van alárendelve.
Az iskolaéretlenség kifejezéssel is a biológiai folyamatok jelentőségét igyekeznek megragadni a szakemberek. Iskolaéretlenség esetén nagy valószínűséggel teljesítménybeli problémák és viselkedési zavarok lépnek fel az iskolában.
A gyermek idegrendszerében úgy valamikor 6 és 8 éves kor között, a fogváltás időszakában egy mélyreható változás áll be. Azért ilyen tág az életkori határ, mert az idegrendszer nem úgy fejlődik, hogy augusztus 31.-én még óvodás, és szeptember 1.-én már iskolás valaki. Két-három év kell, hogy a gyermek minden tanulást segítő alapképessége - gondolkodás, figyelem, emlékezet, motiváció, önkontroll - kifejlődjön. Van, amelyik képessége már 5 évesen megmutatja magát, és van, amelyikre 9 éves koráig várnia kell.
Az idegrendszer három területén van látványos fejlődés: a testi képességek területén, a szellemi képességek és az érzelmi-szociális képességek területén.  
A testi érettség jelei:
-    A törzs és a végtagok megnyúlnak, az óvodásokra oly jellemző "pocak" eltűnik.
-    A nagymozgások, és a mozdulatok finom összehangolása óriási lendületet vesz, a mozdulatok harmonikusabbá válnak. Finomodik a kézfejizmok és az ujjak izmainak a mozgása is, amely a rajz-írás képességéhez kellenek.  
A szellemi érettség jelei:
-    A gondolkodásban beállt fordulatot jelzi, hogy a kisgyermek megérti többek között a rész-egész viszonyát, és ezért képes felfogni, hogy a mondatok szavakból állnak, a szavak pedig, betűkből.
-    Tetten érhető az általánosító, elvonatkoztató készsége, melynek segítségével a gyerek a külvilág tárgyait kategorizálni, osztályozni képes. Már nemcsak azt tudja, hogy az alma és a kenyér ehető, de a labda nem, hanem azt is, hogy az előbbiek ennivalók, ugyanakkor formájukat tekintve mindhárom dolog lehet gömbölyű.
A térben már pontos irányok - jobb/bal - alapján képes tájékozódni, és a formákról, mennyiségekről is van már tudása. A pontos irány és formaészlelés a betűk differenciálásához elengedhetetlen.
-    Már nemcsak képekre, hanem szavakra is tud emlékezni, így lehetősége lesz rá, hogy megértse az olvasott szöveget, és ne felejtse el másnapra, amit otthon megtanult.
-    A figyelmét képes szándékosan irányítani, és akár 20-30 percig is fenntartani.   
-    Az óvodáskorban még a képzelet, a játék és a mese világában érezte csak jól magát a kisgyermek, és elsősorban a képzelet világát használta a világ magyarázatára, vagy az érzelmeinek, vágyainak, kívánságainak a teljesülésére, a feszültségek levezetésére. Az iskolaérett gyerek érdeklődése, a valóságra, a családon túli világra, az intellektuális tevékenység és a környezet dolgaira tevődik át, bár a képzelet segítségére, a játék szorongásoldó hatására, a mese világára még nagyon sokáig szüksége lesz, hogy megértsen és megemésszen dolgokat.
-    A valós gyermekszereplőkkel teli filmeket szereti nézni, és kevésbé a rajzfilmeket. A hétköznapi élet eseményeihez, a teljesítményhez, az ügyességhez, a talpraesettséghez, a probléma megoldáshoz kapcsolódó csalafintaságot, kalandokat látja szívesen.
Érzelmi-szociális érettség jelei:
-    Az érzelmek fejlődése terén is nagy átalakulások figyelhetők meg. Az egészen kicsi gyermek ugrál, sikít, nevet örömében. Az iskolaérett gyermek már szocializáltabban fejezi ki az örömét, mosolyog, pozitív dolgokat mond, jobban odafigyel másokra.
-    Önkontrolljának kialakulása pedig, segíti abban, hogy feladattudattal rendelkezzen. Más jellegű vágyai ellenére is elvállal egy feladatot, és nem hagyja abba, amíg be nem fejezi.
-    A társkapcsolatok fejlődéséről elmondható, hogy az iskolába lépéskor kritérium, hogy képes legyen a kisgyerek más gyerekekkel egy csoportban dolgozni. Meg kell találnia a helyét a kortárs-csoportokban, és az ott uralkodó szabályokhoz tudnia kell alkalmazkodni, ez tanítja meg az együttműködésre.
A felsorolásból látható, hogy az iskolába lépésnek van egy ideális időpontja, amely egyénenként más és más lehet.
A tekintetben, hogy a gyermek iskolaérett-e, vagy sem, az óvoda nevelőtestülete dönt.
Amennyiben az óvoda úgy ítéli meg, hogy a kisgyermek még nem "kész" az iskolára, javasolja, hogy maradjon még egy évet az óvodában, és megkezdi azoknak a képességeknek a fejlesztését, amelyekben elmaradást észlel.
Amennyiben a részképességek fejlődése területén olyan nagymértékű különbségek vannak, hogy nem ítélhető meg egyértelműen az iskolai alkalmasság, vagy nem egyezik az óvoda és a szülő véleménye az iskolakezdéssel kapcsolatban, lehetőség van arra, hogy a nevelési tanácsadók, a pedagógiai szakszolgálati központok, vagy a szakértői bizottságok részletes iskolaérettségi ( fejlettségi) szakvizsgálatot végezzenek.
Milyen jelek megléte esetén érdemes iskolaérettségi vizsgálatot kérni?
-    Többek között a jobb illetve balkezesség nem ismerhető fel egyértelműen.
-    Súlyos beszédhibája van a gyermeknek, nehezen fejezi ki magát szóban, vagy nehezen érti a magyarázatokat.
-    Problémát okoz a versek, rövid mesék megjegyzése és elmondása.
-    A gyermek a rábízott feladatokat nem végzi el, a tevékenységeit félbehagyja.
-    Nehezen tud kapcsolatokat kialakítani és fenntartani a kortársaival, vagy a felnőttekkel. Nehezen találja a helyét az óvodai csoportban.
-    Nincs "barátságban" a ceruzával, nem szeret színezni, rajzolni, még nem készült fel az írásra.
-    Nem igazodik el a több-kevesebb, nagyobb-kisebb fogalma között.
Mit takar az iskolaéretlenség fogalma?
Amennyiben az iskolaérettségi vizsgálat igazolja, hogy a kisgyermek súlyosan figyelmetlen, hiányzik a feladattudata, a beszédfejlettsége nem a korának megfelelő, és bizonyos logikai műveletek végzésére még nem érett meg a gondolkodása, esetleg beilleszkedési nehézségei vannak, a gyermek iskola éretlennek tekinthető, és mindenképpen megfontolandó az évhalasztás.
Ilyen problémák fennállása esetén fejlesztőpedagógiai, vagy pszichológiai segítségre is szüksége van, hogy majd egy év múlva könnyedén tudja teljesíteni a követelményeket.
Hogyan készüljünk fel az iskolára?
Bár a gyermeket az iskolai évek közelségével az iskola élénken foglalkoztatja, csak sejtései vannak annak légköréről, mindössze azt érzi, hogy "nagy dolog" fog történni vele. Olyan kiváltságok birtokába juthat, amivel eddig csak a nagyobb testvérek, vagy a felnőttek rendelkezhettek. Mindez büszkeséggel töltheti el őt. Ennek ellenére sok gyerek talán szorongással gondol arra, hogy meg kell válnia az ismerős és szeretett óvodájától, vagy egyszerűen fél az ismeretlentől.  
Mások azonban nagyon várják az iskolakezdést, mert az óvodai élet nem nyújt számukra elég elfoglaltságot, unatkoznak, többre vágynak.
Ebből is látható, hogy minden gyermekkel másképpen kell készülni az iskolára.
Az minden gyermek számára megnyugtató, ha biztosítjuk arról, hogy nem kell egyedül megbirkóznia a nehézségekkel, mert segíteni fogunk neki.
Fontos tudnia, miként változik meg a család életvitele. Ki viszi az iskolába, meddig kell ott maradnia. Könnyebben fogadja el az iskolát, ha tudja, hogy a lesz ideje még sokat játszani, és a megszokott közös programokra is jut idő. Készítsünk együtt "játéktárat" az óvodában megtanult játékokból, ez oldja a szorongását.  
Fokozhatjuk a biztonságérzetét, és erősíthetjük az önbizalmát, ha számba vesszük az óvodában megszerzett ismereteit.  
Idézzük fel együtt az óvodában tanult mondókákat, játsszunk el meséket, amellyel az önkifejezését erősíthetjük.   
Betűhöz hasonló alakzatokat formálhatunk tésztából, papírból, fonalból, testünkből. Színezzünk, fessünk együtt. Játsszunk boltost- adjunk /vegyünk, gyűjtögessünk.  
Talán még a gyermek felkészítésénél is fontosabb, hogy a család felkészüljön arra, hogy iskolás lesz a gyermeke és megtalálja az életvitelének, a nevelési elképzeléseinek, az értékeinek és a gyermek adottságainak, személyiségének megfelelő iskolát.
A szülők próbáljanak meg elmenni el több iskola tájékoztatójára, ismerkedjenek meg a leendő pedagógusokkal. Már nyílt napokat is szerveznek az iskolák, ahol "munka közben" ismerkedhet meg a szülő és a pedagógus. Ha tehetik, vigyék el a gyereket is, beszélgessenek a kiválasztott tanító nénivel.
Másik szempont annak a módszernek az ismerete, amivel majd az első osztályban tanítani fognak és milyen ütemben haladnak majd az anyaggal.
Természetesen más ritmus felel meg annak a gyereknek, aki már ismeri a betűket, esetleg olvas és megint más ritmus a megfelelő annak, aki csak most ismerkedik az olvasással. Végül próbáljanak meg tájékozódni a leendő osztály létszámáról. Van olyan kis elsős, akinek a számára a kisebb létszámú osztály a megfelelőbb.
Kedves Szülők!
A soproni Pedagógiai Szakszolgálati Központ február hónapban iskolaérettségi vizsgálatokat és beiskolázási tanácsadást végez, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk!  
A fejlesztőpedagógusok és pszichológusok által végzett iskolaérettségi vizsgálat célja annak elősegítése, hogy minden kisgyerek a számára optimális időpontban kezdje meg az iskolát.
A vizsgálatokra előzetes bejelentkezés és időpont egyeztetés szükséges. Jelentkezni lehet személyesen, vagy telefonon. A vizsgálat és a tanácsadás ingyenes!

Egedi Cecília
igazgató


Cím:  Pedagógiai Szakszolgálati
                    Központ
                Sopron, Mátyás király utca 18. Tel.: 99/505-407



 
 
DEÁK TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA
9400 Sopron, Deák tér 78.    Tel.: 99/510-158
Honlap: www.deakisk.sopron.hu

Az  iskola igazgatója:     Kovács László
A beíratásért felelős:    Boda Mária igazgatóhelyettes
Fogadóórája:    kedd 14-15 óráig
" Iskolánk nevelőtestületét az a cél vezérli, hogy minden tanulónk szeressen iskolába járni. Meggyőződésünk: minden gyermeknek meg kell adni a lehetőséget, hogy elérje teljesítőképességének maximumát, s a modern világ számára oly fontos tulajdonságokkal rendelkezve egészséges és képzett felnőtté válhasson, aki hisz és bízik önmagában, energikus, felelősséget érez környezete és embertársai iránt." (idézet a Pedagógiai Programból)
Intézményünk a megújuló Deák tér és a Király Jenő utca között található. Vonattal, helyi és távolsági autóbusszal, kerékpárral egyszerűen és biztonságosan megközelíthető. A város kulturális és szabadidős intézményei iskolánkból könnyen elérhetők. 725 diákunk 30 osztályban  tanul. 14 napközis csoportunk segíti a felkészülést és rugalmasan alkalmazkodik a délutáni elfoglaltságokhoz.
Első osztályainkról
Tervezett első osztályok száma:  4
Elsős osztálytanítók:     Kalmárné Szabó Gabriella  
    Molnár Lászlóné
    Takácsné Fücsek Judit
    Tengölics Gyuláné
A tanító nénik a negyedik osztály végéig tanítják a gyerekeket.
Az iskolánk alsó tagozatán alkalmazott oktatás-tanítási módszer

Meixner Ildikó Dyslexia prevenciós olvasás-tanítási módszer
˘    A módszer célja, hogy ne alakuljon ki olvasás - és írászavar (pl.: betűtévesztés) a gyermekeknél. Mindezt a módszeresen és logikusan kidolgozott betűtanítási sorrend, a pontosan meghatározott szótagolvasási mód, valamint a szótagoló szó - és szövegolvasás   biztosítja.
˘    A módszer nagy hangsúlyt fektet a gyerekek szókincsének és beszédének fejlesztésére.
˘    A logopédiai elemeket tartalmazó módszer jól megalapozza a nyelvtan és a helyesírás tanítását.
˘    A módszerhez a "Játékház" tankönyvcsalád tartozik.

Apáczai-féle olvasás és írás tanítási módszer
˘    Hangoztató-elemző-összetevő módszer.
˘    Ezzel a módszerrel szótagolva tanulnak a gyerekek olvasni.
˘    Szótagolással alapozzuk meg helyesírási készségüket.
˘    A módszerhez az Apáczai-féle tankönyvcsalád tartozik.
Tantárgyi programjaink
1. Integrált művészeti tantervű osztály, amelyben várjuk a rajzolni, táncolni, énekelni, verset vagy mesét mondani szerető óvodásokat. Az osztály programja olyan foglalkozásokat tartalmaz, melyek a gyerekek tevékenykedtetésével, a művészet eszközeivel valósítják meg személyiségük formálását, kreativitásuk kibontakoztatását.
˘    A Művészeti napot heti 2 alkalommal tartunk amelyek keretében integráljuk a rajz, a technika, az ének-zene, az irodalom és a környezetismeret órát.
˘    Külön gondot fordítunk a néprajzi, néphagyományi ismeretek tanítására. Célunk, hogy minél több gyermek ismerje meg közvetlen környezete történetét, népszokásait, az élő népi kultúrát és a hagyomány közösségteremtő erejét.
˘    Heti 1 órában a népi gyermekjáték és  a néptánc elemeinek oktatása folyik tanórai keretben.
˘    Harmadik osztálytól alapfokú furulyaoktatásban részesülnek a tanulók.
˘    A tananyag felépítése és az oktatás szervezési módja biztosítja, hogy  a tanulók személyisége gazdagodjék.

2. Hagyományos tantervű osztály, amelybe várjuk mindazokat a gyermekeket, akiknek szülei a hagyományos,  általános képzést igénylik.
A következő célok megvalósítását tűzzük ki:
˘    Stabil tudásanyag átadásával minden gyermek olyan használható, korszerű tudást kapjon, hogy képessé váljon egész élete folyamán új ismeretek befogadására
Ennek érdekében az alapkészségek fejlesztésére fektetjük a hangsúlyt:
"    elemi számolás;
"    írásmozgás-koordináció;
"    olvasás és- szövegértés;
"    beszédhallás;
"    következtetés;
Arra törekszünk, hogy tanulóink ne legyenek túlterheltek, ezáltal is biztosítva
"    a több délutáni szabadidőt, játékot
"    a regenerálódást
"    a jó képességű tanulóknak a kellő szabadságot a délutáni elfoglaltságaihoz.
Az 1. osztályosok közül az arra rászorulókat fejlesztőpedagógus segíti.
A fejlesztés egyénileg, illetve kiscsoportban történik. A program célja a haladásukban lemaradt gyerekek éretlen vagy zavart funkcióinak  rendezése az életkoruknak megfelelő  fejlesztő eljárások segítségével. A fejlesztés egyéni különbségekhez igazodó munkaformákkal és tanulásirányítással történik.
Fejlesztőpedagógus:     Tujmer Gabriella
Alapelveink
˘    Hangsúlyozottan közvetítjük az egyetemes emberi értékeket.
˘    Törekszünk a magas szintű oktatásra, a szilárd alapműveltség kialakítására.
˘    Napjaink igényeinek megfelelő műveltségkép megalapozásához kívánunk hozzájárulni azzal is, hogy  az idegen nyelvi és számítástechnikai ismeretek oktatását kiemelten kezeljük. Az 5. osztálytól emelt szintű német nyelvoktatást, és emelt szintű informatika oktatást biztosítunk. Tanulóink lehetőséget kapnak az alapfokú nyelvvizsgák (német, angol) és a nemzetközi ECDL számítástechnikai vizsga letételére.
˘    Törekszünk arra, hogy tanulóink tisztelettudóak, jól neveltek és társas kapcsolataikban    kulturáltak legyenek.
˘    Támaszkodunk a családi, az óvodai nevelés eredményeire, célunk a zökkenőmentes folytatás biztosítása.
Tanórán kívüli tevékenységi formák, szolgáltatások
˘    Iskolánkban a következő szakkörök működnek: számítástechnika, énekkar, tűzzománc, kézműves, elsősegélynyújtó, néptánc, csecsemőgondozói, idegen nyelvi társalgás és irodalmi színpad.
Az érdeklődő tanulók számára 2. osztálytól tanfolyami keretben nyelvtanulási lehetőséget  biztosítunk.
˘    A sportolást minden tanuló számára biztosítjuk sportkörök és tömegsport keretében. Három tornatermünk és sportpályáink állnak rendelkezésükre. Az intézményünkben látogatható edzésekről szeptember hónapban tartunk tájékoztatót.
˘    Minden tanuló számára igény szerint biztosítunk napközi otthonos ellátást, illetve menzai  étkeztetést.
A napközi otthon az iskola szerves része, a nevelő-oktató munkában a nevelést helyezi előtérbe. Bárki igényelheti gyermeke számára. Változatos - a gyermek életkorának és  igényeinek megfelelő - programok  biztosítása mellett, legfontosabb feladata a másnapi órákra való felkészülés szakszerű segítséggel.
˘    Az iskolai élettel, a tanító  nénikkel és egymással ismerkedhetnek a gyerekek a TÖRPSULI-ban. A játékos foglalkozások célja, hogy megkönnyítsék, zökkenőmentessé tegyék a szeptemberi iskolakezdést.
˘    Kiemelt figyelmet fordítunk az óvodákkal, a Pedagógiai Szakszolgálattal és a logopédussal  való jó kapcsolattartásra.
˘    Hagyománya van a májusban megrendezendő kulturális bemutatónknak.
˘    Táborozási lehetőségeket biztosítunk: nyáron sporttábor, néptánc - népművészeti tábor, télen sítábort szervezünk Ausztriába.
˘    A hitoktatás lehetőségét minden tanulónak  az iskolában biztosítjuk.
Fontos tudnivalók:
2008. február 16. (szombat) 10 óra szülői értekezlet és játszóház.
A szülői értekezletre várjuk a leendő 1. osztályosok szüleit, hogy tájékoztatást adjunk iskolánkról, illetve a felmerülő kérdésekre válaszoljunk. Játsszunk együtt! A szülői értekezlet alatt vidám foglalkozást tartunk a leendő 1. osztályosok részére.
Nyílt tanítási órák :
2008. február 19. (kedd) "B" épület
800  óra     Tengölics Gyuláné
8 55 óra    Kalmárné Szabó Gabriella
2008. február 20. (szerda) "A" épület
800  óra    Molnár Lászlóné
2008. február 20. (szerda) "B" épület    
800  óra    Takácsné Fücsek Judit
Az érdeklődő szülők a nyílt tanítási órán betekintést nyerhetnek a leendő első osztályos tanítónők mindennapi munkájába.
A TÖRPSULI első foglalkozása:  
2008. március 26. (szerda) 1630  órakor lesz.
Bővebb információ kérhető az iskolában  személyesen, vagy telefonon.
SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐT !


 





GÁRDONYI GÉZA ÁLTALÁNOS ISKOLA
Sopron, Ferenczy J. u. 1.  Tel.: 99/ 312-246, Tel./Fax.: 312-220
E-mail: gardonyi@sopron.hu Honlap: www. gardonyi-sopron.sulinet.hu

Az iskola igazgatója:    Varga Alfréd
A beíratásért felelős:    Kükedi Józsefné igazgatóhelyettes
Fogadóórája:    kedd 8 -9 óráig

A Gárdonyi Géza Általános Iskola pedagógusai szeretettel várják a 2008/2009. tanévre intézményükbe jelentkező tanulókat és szüleiket.
Iskolánk korszerűen felszerelt épületében 23 tanterem, 4 szaktanterem (rajz-ének, fizika-kémia, 2 számítástechnika ), 1 csoportszoba, 2 nyelvi terem, 1 nyelvi labor, 2 fejlesztő terem, 1 tornaszoba és 1 kondicionáló terem áll rendelkezésünkre. Tornacsarnokunkat a Soproni Idegenforgalmi, Kereskedelmi és Vendéglátó Szakképző Iskolával közösen használhatják tanítványaink. Intézményünk 10 000 kötetes könyvtárral rendelkezik.
 
Első osztályainkról
A 2008/2009-es tanévben iskolánk három első osztály indítását tervezi, mindhármat iskolaotthonos rendszerben.
Az osztályokban tanító párok:
Gúzs Judit és Seppné Nagy Zsuzsanna
Locsmándi Katalin és Szalainé Kardos Rita
Puskás Péterné  és Zsákai Istvánné
Ének-zene tanárnő: Makkos Ágnes
Első évfolyamtól választható:
angol nyelv (később informatika ) vagy
német nyelv vagy
emelt szintű ének-zene tantárgy (min. 15 fő jelentkezése esetén indítjuk )
Az alsó tagozatban több évtizedes múltra tekint vissza az iskolaotthonos keretek között folyó oktató-nevelő munka. Iskolaotthonos osztályok az első három évfolyamon 3 párhuzamos osztályban működnek.
Minden osztályban 2-2 nevelő tantárgycsoportos tanítást végez. A tanítási órákat megosztva délelőtt és délután tartják. Egyik tanító néni látja el az osztályfőnöki teendőket. Negyedikben ő viszi tovább az osztályt, de már nem iskolaotthonos, hanem hagyományos szervezeti keretek között (délelőtt tanítás, délután igény szerint napközi otthon).
Tantárgyfelosztás:
egyik nevelő: magyar nyelv és irodalom + 1 készségtárgy
másik nevelő:matematika, környezetismeret és készségtárgyak
Az iskolaotthonban tanító pedagógus nemcsak a tanítási órákat vezeti, hanem gondoskodik a szabadidő tartalmas eltöltéséről, valamint a tanulók másnapi felkészüléséről is. A másnapi felkészülés az önálló tanulás keretében történik. Ezt mindig az a pedagógus vezeti, aki az adott tantárgyat tanítja. A pedagógus segítségével sajátítják el a gyerekek a különböző tanulási technikákat (időbeosztás, feladatok sorrendje, szóbeli tanulás módszere). Az iskolatáskát és a felszerelést csak pénteken viszik haza a tanulók. A szabadidő tartalmas eltöltését segíti iskolánk udvara, melyet az elmúlt években teljesen felújítottunk. Bitumenes borítású labdarúgó- és kézilabdapálya, kosárpalánkok, 4 sávos futópálya és szabadidős terület (a legkorszerűbb udvari fajátékok, homokozó) állnak a gyerekek rendelkezésére.

Az iskolaotthon napirendje:
Idő    Tanóra, tevékenység
800- 845    Tanítási óra
855- 940    Tanítási óra
940- 1015    Tízórai/pihenő
1015- 1040    Önálló tanulás
1055- 1140    Tanítási óra
1150- 1340    Ebéd, levegőzés, szabadidős tevékenység
1340- 1425    Tanítási óra/szabadidős tevékenység
1430- 1515    Tanítási óra/szabadidős tevékenység
1530- 1600    Önálló tanulás

Pénteki napokon 955- 1040 között otthongyűlést tartunk, melyen mindkét nevelő részt vesz. Közösen értékelik az elmúlt hét eseményeit, eredményeit, megbeszélik az osztályban felmerült problémákat.
Első osztálytól működik az emelt szintű ének-zenét oktató osztályunk, mely a "Kodály módszerre" alapozott ének - zene oktatás hagyományait követve növeli tovább intézményünk sokszínű kínálatát. Ebbe az osztályunkba várjuk az énekelni, táncolni szerető, jó énekhangú óvodásokat.
Ének - zene tagozatos tanulóink számára a kötelező hangszer a furulya, melynek használatát az ének-zene órák keretében tanulják meg a gyerekek. A többi hangszer tanulására a Horváth József Alapfokú Művészetoktatási Intézményben (Zeneiskola) van lehetőség (nem kötelező) a tanítási órákon kívüli időpontban. Az emelt szintű ének - zene képzésben részesülőknek szolfézsra nem, csak hangszeres órákra kell járniuk. 3. évfolyamtól kapcsolódnak be az énekkari munkába.
Iskolánk tanítói többféle olvasástanítási módszert ismernek és használnak. Ezek közül a szótagolásra építő olvasástanítási metodikákat részesítik előnyben, mely a tanulók életkori sajátosságainak megfelelő ütemű haladást tesz lehetővé.
Tanulóinkat az első három évfolyamon és negyedik osztályban félévkor - a törvényi előírásoknak megfelelően - szövegesen értékeljük, melynek keretében elsőben 3 alkalommal (novemberben, félévkor és tanév végén ), a felsőbb évfolyamokon 2 alkalommal (félévkor és tanév végén ) írásban kapnak tájékoztatást a szülők gyermekük iskolai életéről, tanulmányi fejlődéséről. Az évközi értékelést követően családi fogadó óra keretében adunk lehetőséget a személyes konzultációra.
Az alsó tagozatos tanítók munkáját fejlesztőpedagógusok segítik. Feladatuk a tanulásban lemaradó tanulók felzárkóztatása, elsősorban az anyanyelv és a matematika tantárgyakból, illetve azoknak a részképességeknek a fejlesztése, amelyek szükségesek a sikeres továbbhaladáshoz.
Idegen nyelvként tanítványaink már az első osztálytól választhatják a német vagy az angol nyelvet.
A felekezet szerinti hitoktatást a tanórákhoz kapcsolódóan igény szerint minden tanulónk számára biztosítjuk, az oktatásnak iskolánk csak helyet biztosít, a képzést hivatásos hitoktatók végzik.
Alapelveink
Iskolánk fő feladata az általános műveltséget megalapozó nevelés és oktatás. Az oktató - nevelőmunka 8 évfolyamon folyik. Hangsúlyt fektetünk az alapkészségek (olvasás, írás, számolás) elsajátítására. Fontosnak tartjuk a társas kapcsolatokra vonatkozó értékek elsajátítását, pl. tisztelet, szeretet, tolerancia.
Az informatikát kiemelt területként kezeljük. Ennek érdekében az angol nyelvet tanulók közül szervezzük emelt óraszámú informatika képzésünket, ahol a legmodernebb gépek segítik a tanulást. Két korszerűen felszerelt gépterem áll a tanulók rendelkezésére, Internet hozzáférési lehetőséggel. Tehetséges tanulóink versenyeken és pályázatokon vesznek részt. Az emelt óraszámú képzés 5. osztálytól indul.
Ugyanígy kiemelt műveltségi terület a német nyelv tanítása, ezért szervezzük a német emelt szintű képzést 5. évfolyamtól. A csoportok közötti átjárhatóságot azonos tankönyvhasználattal biztosítjuk. A német tagozatra történő felvételhez - német nyelvből - az előző évek jó tanulmányi előmenetele szükséges.

1. osztály óraterve
TANTÁRGY    angol/német
osztály    ének
tagozat
Magyar nyelv és irodalom    8    8
Idegen nyelv    1*    
Matematika    4    4
Környezetismeret    1    1
Ének-zene    2    2+2*
Rajz    1    1
Technika    1    1
Testnevelés    3    3
Összesen    20+1    20+2
*nem kötelező, választható
Tanulóink körében közkedvelt az Erdei iskolai oktatási program, melynek keretében ötödikes osztályaink megismerkedhetnek a környék földrajzi, növény- és állattani sajátosságaival, a természetvédelmi feladatokkal.
Tanórán kívüli tevékenységi formák, szolgáltatások
Lehetőségeink szerint különböző szakköröket indítunk, ahol mód van a tehetséges tanulókkal történő munkálkodásra és a tanulók egyéni érdeklődésének megfelelő foglalkozások szervezésére. Tanulmányi versenyeken induló tanítványainkat tehetséggondozó foglalkozások keretében készítjük fel az eredményes szereplésre. Matematika tantárgyból felzárkóztató foglalkozásokat tartunk a gyengébb képességű tanulók számára.
A délután tartalmas eltöltését és az iskolai rendezvények lebonyolítását a 2002/2003-as tanévtől főállású szabadidő szervező segíti. Az iskola erre a célra kialakított tantermében délután három óráig kínál különféle programokat az érdeklődő tanulók számára.
Az eredményes munkavégzés feltétele az egészséges életmód kialakítására való törekvés. Első osztálytól kezdve - a soproni sportegyesületekkel együttműködve - lehetőséget nyújtunk tanulóinknak sporttevékenységre a legkülönbözőbb sportágakban (lány és fiú kosárlabda, labdarúgás, atlétika, asztalitenisz).
Iskolai keretek között adunk lehetőséget: lány és fiú kosárlabda, labdarúgás, atlétika, asztalitenisz edzésekre, tömegsport foglalkozásokra.
A szabadidő tartalmas eltöltését segíti a diákönkormányzat működése. Évente diákönkormányzati napot rendezünk. Játszóház keretében készíthetnek a gyerekek karácsonyi ill. húsvéti ajándékokat. A diákönkormányzat működési költségeihez a tanulók és szüleik is hozzájárulnak az évente két alkalommal meghirdetett papírgyűjtéssel.
A Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény szervezésében néptánccsoportokat működtetünk, ahol lehetősége van tanulóinknak a népszokásokkal, népi gyermekjátékokkal, néptánc elemekkel történő megismerkedésre.
Iskolánk életét számos hagyományos rendezvény gazdagítja. Minden tanévben megszervezzük a Gárdonyi Napot. Erre az alkalomra jelentetjük meg az Én írtam, én rajzoltam című kötetünket, amelyben tanulóink munkáit mutatjuk be. E rendezvény keretében hirdetjük meg a Gárdonyi Géza Prózamondó versenyt, melynek városi szintű döntője a Gárdonyi Nap alkalmával zajlik. Ugyancsak ekkor zajlanak az angol- és német nyelvi valamint a matematika versenyek, melyeket a város és környéke felső tagozatos tanulói számára hirdetünk meg. Évek óta iskolánk szervezi a Gombocz Zoltán Helyesírási Verseny városi ill. területi fordulóit. Az intézményünk ad otthont a Népdaléneklési Verseny területi döntőjének is.
Nyaranta 4-5 tábort szervezünk, melyek kb. 150-200 gyereket mozgósítanak. Februárban sí táborba visszük tanulóinkat az ausztriai Semmeringre. Pályázatokkal és az iskolai alapítvány hozzájárulásával igyekszünk a táborozás költségeit csökkenteni.
Tanulóink rendszeres színházlátogatók, ahova nevelői kísérettel mennek. Szép, tágas aulánkba élvezhetjük a Habakuk Bábszínház bérletes előadásait. Aulánk helyet biztosít különböző kulturális rendezvényeknek, kiállításoknak, házi hangversenyeknek.
A szokásos fogadóórákon és szülői értekezleteken kívül szorosabb és közvetlenebb kapcsolattartás érdekében minden évben megrendezzük az iskola szülői bálját.
1997 óta működik iskolánk alapítványa A Soproni Gárdonyi Iskoláért Alapítvány, melynek feladata, hogy az alapítványba befolyó pénzeszközökkel és egyéb támogatásokkal segítse a Gárdonyi iskolában tanulók kulturális, sport és szabadidős tevékenységének előmozdítását, az iskola tárgyi feltételeinek, felszereléseinek bővítését. Anyagi támogatásban részesíti a hátrányos helyzetű tanulókat, illetve támogatja a tehetséges tanulók versenyeztetésének költségeit.
Fontos tudnivalók
Iskolánk igazgatója és a leendő elsős nevelők tájékoztató szülői értekezletet tartanak
2008. február 18. (hétfő) 1630 óra
A megbeszélés ideje alatt pedagógusaink Játszóházban foglalkoznak az érdeklődő szülők gyermekeivel.
2008. február 20. (szerda) 1-4. óra
1. órában (8-845 óráig ) - nyílt tanítási órák keretében jelenlegi elsőseink mutatják be tudásukat matematikából, magyarból illetve bepillantást nyerhetnek a zene tagozat munkájába.
2-3. órában (855- 940 és 955- 1040 óráig ) - a leendő elsős tanító nénik által vezetett tanórákat látogathatnak a szülők 3. és 4. osztályokban.
4. órában - Fórum az iskolavezetéssel a beiratkozás előtt felmerült kérdésekről
Nagycsoportos "Ovisok" számára bemutatkozó, érdeklődést felkeltő foglalkozásokat tartanak a leendő elsős tanító nénik iskolánk épületében.
     2008. január 21. (hétfő) 1630 óra
Igazgatói tájékoztató a beiskolázási programról.
"Énekeljünk, játsszunk együtt!" - zenei foglalkozás tánccal, körjátékkal a ritmusra és a közös muzsikálásra támaszkodva.
      2008. február 4. (hétfő) 1630 óra
"Hívogat az iskola" - számolós, mesés, sportos foglalkoztató három helyszínen.
1. Mesevilág     2. Számerdő        3. Mozdulj!
Amíg a gyerekek játszanak, a szülők megismerkedhetnek a leendő elsősök tankönyveivel.

SZERETETTEL VÁRUNK MINDEN ÉRDEKLŐDŐT!


 

                              








HUNYADI JÁNOS EVANGÉLIKUS ÓVODA ÉS ÁLTALÁNOS ISKOLA
9400 Sopron, Hunyadi János u. 8-10.  Tel.: 99/511-060,
Fax.:99/511 - 061, e-mail: hunyadi.sopron@t-online.hu Elérhetőségünk: www.hunyadi.sopron.hu

Az iskola igazgatója:     Rajnai Károly
A beíratásért felelős:    Schöll Krisztina
Fogadóórája:    Kedd: 9.00 - 10.00 óráig

Iskolánk az Alsó-Lövérekben található, csendes, kisforgalmú utcában. Tágas, parkosított, egészséges levegőjű, udvarral, kézi-, kosárlabda- és rekortan borítású atlétikai pályával rendelkezünk.
Ide várjuk városunk minden területéről az érdeklődő szülőket és gyerekeket. Iskolánk körzete a város és környéke.
Első osztályainkról
2008/2009-es tanévben három első osztály indítását tervezzük.
1. Kétnyelvű, nemzetiségi német nyelvoktató osztály
Tervezett osztályfőnök: Fekete Csabáné tanító
Tagozatvezető: Gnám Mónika német nyelvi tanító, német nyelvtanár
Német nemzetiségi nyelv tanítók: Molnár Zita, Weisz Gabriella
A német tagozat 1998-tól működik iskolánkban. Heti 6 órában, csoportbontással folyik a nyelv oktatása.
A tagozat célja:
"    legnagyobb hangsúlyt a kommunikációra helyezzük, hogy gátlások nélkül merjenek és tudjanak beszélni tanulóink.
"    Az 1-2. évfolyamon a kommunikációs készség, a nyelvi környezet kialakítása kap kiemelt szerepet.
"    A 3-4. osztályban már szaktárgyi órákon (környezetismeret, matematika) is találkoznak a tanulók  a német nyelvvel.
Iskolánk öt éve kapcsolatot épített ki egy németországi (Ansbach) evangélikus általános iskolával. Ez a kapcsolat lehetővé teszi a tanulók közötti levelezést és cserelátogatást.
Diákjaink levelezős német tanulmányi versenyeken, városi és megyei vers- és prózamondó versenyeken, valamint megyei tanulmányi megmérettetésen szép eredménnyel vettek részt.
2. TÉT tagozat
Tervezett osztályfőnök: Horváthné Pál Adrienn
                                       tanító, fejlesztő pedagógus
Tagozatvezető: Fuszikné Szabó Éva általános iskolai tanár
A TÉT tagozat (Természettan és Életkultúra tagozat) 1991 óta működik iskolánkban. A környezetismeret, technika, rajz tantárgyak egyes részeit komplex módon fogja össze a nevelés egyéb területeivel. Célja saját környezetünk védelme, a család központba állítása, a helyes értékrend, a helyes szokások, az egészséges életmód megismertetése, kialakítása.
Első és második osztályban a tanulás játékos formában történik. Ezek a játékok rávezetik a gyerekeket arra, hogy környezetüket, hogyan lehet megóvni, és szebbé tenni. A játékosság a többi tantárgynál is fontos szerepet kap. Mondókákon, verseken, dalokon keresztül vezetjük be a gyermekeket a számok, betűk országába, az állatok világába. Emellett sokat dramatizálunk, bábozunk. Mindezzel célunk az, hogy megkönnyítsük az óvodából az iskolába való átmenetet.
A tagozat tanulói szabadidőben választhatnak a néprajz szakkör és kézműves tevékenységek között.
3. Angol nyelvi előkészítő osztály
Tervezett osztályfőnök: Nyesőné Nagy Zsuzsanna tanítónő
A szülői igényeket figyelembe véve iskolánk felismerte, hogy a hagyományos osztályok működésében, mind elvi, mind gyakorlati oldalon profilváltásra van szükség. A kor követelményeihez igazodva ezen osztálytípus feladatköre is megváltozott.
A felgyorsult életritmusban a szülők többsége gyermekeit már kisgyermekkortól fejleszti valamely speciális irányba (adottságtól és érdeklődési körtől függően) legyen az: sport, ének-zene, nyelvek, informatika, stb.
Ezen osztályunk beindításával elsősorban nekik kívánunk kedvezni azzal, hogy stabil tudásanyagot építünk ki, ill. az alapok lerakásával. Az órarendbe épülő angol nyelvi órákkal, az angol nyelvi előkészítést valósítjuk meg.  
Célok:
"    A tananyag maximális elsajátítása mellett, biztosítani a kellő pihenéshez, regenerálódáshoz való időt a nap lehető legjobb kihasználása érdekében.
"    A nyelvi közeg kialakítása, játékok, dalok, mondókák segítségével.
"    A különböző érdeklődési köröknek megfelelő szakkörök biztosítása.
"    Az életkori sajátosságokhoz leginkább igazodó idő-, és anyagbeosztás biztosítása.
Mindhárom osztályunkban az olvasás és írás tanítása Apáczai - féle hangoztató-elemző-összetevő módszerrel történik.
    Iskolánkban
"    Minden tanuló felekezete szerinti hitoktatásban részesül.
"    Az élő idegen nyelvek közül a német és az angol választható 3. osztálytól (1 - 2. osztályban, szakköri keretben).
"    A 2005-2006. évtől a Közoktatási törvényértelmező rendelkezés (121.§) alapján a napközi otthon alapszolgáltatás. Ennek megfelelően alakítottuk ki céljainkat, feladatainkat pl.: tanulásirányítás, a családi nevelés kiegészítése a szülőkkel történő együttműködés alapján. A szabadidő szervezése projekt- rendszerben történik: minden tanuló szabadon választhat a napi lehetőségek közül.
"    Külföldi kapcsolataink vannak német, cseh iskolákkal.
"    Tanulóinknak kétévente lehetősége van egyhetes németországi iskolalátogatásra.
"    30 férőhelyes számítógépes tantermünk Novell-hálózattal és Internet hozzáféréssel rendelkezik.
"    2003-ban felújított nagy és egy kisebb tornatermünk, ill. rekortan borítású atlétikai pályánk van.
"    Kiemelt sportolási lehetőségeink: focisuli a Sopron FC, kosársuli a SOPRONI DARAZSAK és a SOPRONI SPORTISKOLA támogatásával.
"    Felső tagozaton 8. éve sikeresen működik a SPORT OSZTÁLYUNK. Csapatainkkal évek óta bejutunk a diákolimpiai kosárlabdadöntőkre. A tavalyi évben országos bajnokok lettünk.
"    2005/2006-os tanévtől a felső tagozaton EMELT SZINTŰ NYELVI OSZTÁLYT indítottunk, heti 5 óra (német ill. angol nyelvoktatással).
"    Szakköreink: néptánc, kézműves, agyagozó, sakk, csillagászat stb. ( igény szerint, tíz fő felett indítjuk )
"    Korszerű könyvtárunk 12000 kötetből áll, mely audiovizuális segédanyagokat is tartalmaz.
"    2005. októberében átadtuk az új 220 négyzetméteres, a városra körpanorámát nyújtó könyvtártermet, mely alkalmas különféle foglalkozásokra és egyéni Internet használatra.
"    Táborozási lehetőségeink: télen: sí és snowboard tábor Ausztriában. Nyáron: hagyományos országjáró tábor, vándortábor, BALATONSZÁRSZÓI sporttábor, német,- magyar hittantábor, német nyelvű táborok Németországban, Ausztriában.
"    Minden évben erdei iskolát szervezünk tanulóink számára. (5 nap)
"    Iskolai életünkben fontos szerepet játszik a hagyományőrzés. Évente rendezünk Szent György napi vásárt és karácsonyi vásárt.
"    Iskolatársulási kapcsolatunk a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum), valamint az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolával van. (Jól tanuló diákjaink, akik a két intézmény valamelyikébe jelentkeznek - a 4. ill. 8. osztály után zökkenőmentesen folytathatják tanulmányaikat.)
"    Az iskolánkban működő Diákönkormányzat szabadidős programokat szervez a tanulók bevonásával.
"    Fontos tudnivalók:
Január végén indul az iskola-előkészítő, amely május közepéig tart. A foglalkozásokat szerdánként 16.00 - 17.00 óráig tartjuk az iskola ebédlőjében. Részletes programismertetőink az iskola ajtaján és minden óvodában megtalálható.

BEMUTATKOZÓ SZÜLŐI ÉRTEKEZLET:
2008. január 23.(szerda) 17. 00 óra (iskolánk ebédlőjében)
NYÍLT NAP:
2008. február 26. kedd
2008. február 27. szerda
JÁTSZÓHÁZ:
2008. február 27. szerda 16.00 -17.30


Mindenkit szeretettel várunk!

    
 
 
LACKNER KRISTÓF ÁLTALÁNOS ISKOLA
9400 Sopron, Révai M. u. 2.  Tel./Fax.: 99/510-207
E-mail: forrásb@lackner-sopron.sulinet.hu
    
    Az iskola igazgatója:        Forrás Béla
    A beíratásért felelős:        Gál Mihályné
    igazgatóhelyettes
Fogadóórája:    hétfő 13-16 óráig
Iskolánk Sopron város északnyugati részén, a Jereván lakótelep szélén található csendes, kis forgalmú, egészséges környéken. Épületünk a kor elvárásainak megfelelően modern, világos, távfűtéses. Parkosított, tágas udvarral, szabadtéri kézilabdapályával rendelkezünk. A jól felszerelt osztály- és szaktermeken kívül két tornatermünk, egy kondicionáló szobánk, játszóházunk, könyvtárunk, két informatika és egy olvasótermünk van.
"Lakótelepi iskola az európai tudásért"
 
Alapelveink
Pedagógiai célkitűzésünk tanulóink személyiségének sokoldalú fejlesztése, az általános műveltség továbbépíthető alapjainak lerakása.
Hatéves kor körül nagy változás történik a gyermek életében. A játék mellett érdeklődni kezd a számok, betűk, feladatok világa iránt. Szeret füzetekben lapozgatni, színezni, rajzolni, festeni, alkotni, azaz teljesíteni. A gyerek megérik az iskolára, a rendszeres tanulásra.
"Az ember akkor fedezi fel magát,
amikor megmérkőzik az akadállyal."
 (Saint-Exsupery)
A 2008/2009-es tanévben kettő első osztály indítását tervezzük. Napközis ellátást biztosítunk a családok igényeinek megfelelően.
A tanító nénik: Brevák Béláné és Koppányiné Paczai Emőke
Szeretettel várjuk leendő elsőseinket!
A tanító nénik szakmailag felkészültek, nagy tapasztalattal rendelkeznek. Arra törekednek, hogy játékos, érdekes tevékenységek közben ébresszenek vágyat a tanulás iránt. Ezzel segítik azt a nagy változást, amit az iskolába lépés jelent.
Korszerű, jól hasznosítható tudás elsajátítására törekszünk. A gyerekek kooperatív módon csoportmunkában, párban, egyénileg sajátítják el az ismereteket. A módszer több időt biztosít arra, hogy az óvoda és iskola közti átmenet zökkenőmentes legyen; a gyerekek többet gyakorolhatnak, játékosan ismerkednek meg a világgal. 2007 szeptemberétől az első osztályban is elindult az egész életen át tartó tanulásra való felkészülést segítő kompetencia alapú oktatás, amely kooperatív módszerekre épül.
A gyerekek saját tempójukban fejlődhetnek, képességeiket egyénre szabottan fejlesztik külön foglalkozásokon is. Türelmes, nyugodt tempóban tanulnak meg olvasni, írni, számolni. Rendszeres szöveges tájékoztatást, értékelést kapnak szüleikkel együtt. A dicséretek, sikerélmények tanulóinkat serkentik a további teljesítésre, a felmerülő nehézségeket pedig társaikkal közösen oldják meg.

Tervezett képzési lehetőségeink:
Várjuk azokat az első osztályosokat - az egész város területéről -, akik angol nyelvet emelt szinten kívánnak tanulni. Részükre az első, második és harmadik osztályban a tanítási órákhoz csatlakozva játékos, nyelvi előkészítő órákat tartunk. Negyedik osztályban három, felső tagozatban heti öt órában tanulják az angol nyelvet, hogy 8. osztály végére alap- vagy középfokú nyelvvizsgát tudjanak tenni.
A másik választható idegen nyelv a német nyelv.

A testnevelés emelt szintű oktatását első osztálytól indítjuk. Iskolánk sportorientált, fontos szerepet szán az egészséges, edzett gyermeknevelésre. Együttműködési kapcsolatunk van az SC Sopron Labdarúgó Egyesülettel. A szaktanárok heti négy-öt órában foglalkoznak a tanulókkal. A fiúk még heti két órában futballozhatnak, a lányok pedig labdás alapozó felkészítésen vehetnek részt. Nagy hangsúlyt fektetünk az élsporton kívül a tömegsportra. A leigazolt versenyzőkön kívül az iskolában még öt focicsapat működik. A lányok kosárlabda szakkörre, aerobicra, fit-ball edzésre, zenés tornára járhatnak. Asztalitenisz szakkörünk szintén a tömegsportot szolgálja. Várjuk a játékot, mozgást, sportot, kedvelő gyerekeket a város egész területéről, akik jó fizikai adottságokkal rendelkeznek. Nagy előny, hogy a délutáni foglalkozások, edzések az iskolában zajlanak.

Az informatika oktatása iskolánkban kiemelt terület. Negyedik osztálytól tanulják a diákok az informatikát, és nyolcadik osztály végére eljuthatnak az ECDL START bizonyítvány megszerzéséhez, ez a nemzetközi bizonyítvány igazolja informatikai tudásukat. Két szaktanterem segíti a képzést.
 
Iskolánk nagy összegű fejlesztési pénzt nyert egy európai uniós pályázaton. A projekt keretében korszerű eszközökkel, digitális táblákkal, projektorokkal, multimédiás számítógépekkel gyarapodott intézményünk. A korszerű technikai eszközök biztosítják az oktatás magas színvonalú műszaki hátterét. A tanulók is elsajátítják és gyakorolják az eszközök használatát.
Kollégáink képzéseken vettek részt, elsajátították a multimédiás eszközök használatát és olyan új módszereket tanultak, amelyek segítségével a gyermekek szövegértési, matematikai-logikai, nyelvi és informatikai alapkészségeit fejleszthetik.
A program eredményeként a tanulók stabil alapkészségek birtokában képessé válnak az önálló ismeretszerzésre, nagyobb esélyekkel indulhatnak tovább a középiskolába.
Tanórán kívüli tevékenységi formák, szolgáltatások
"    A lassabban haladó vagy hosszabb betegségből felgyógyult tanulókat két fejlesztő pedagógus segíti a felzárkózásban, ez a munka szükség szerint a felsőbb osztályokra is kiterjed.
"    A játszóház az elsősök kreativitásának kibontakoztatását szolgálja.
"    Az első osztálytól tanóra keretében oktatjuk a német és az angol nyelvet, választható nyelvként.
"    Kulturális programokat szervezünk (színház, bábszínház, mozilátogatás, hangverseny)
"    Tanulmányi, tantárgyi és levelező versenyekre már második osztálytól kezdve felkészítjük tanulóinkat.
"    Sportnapot és kulturális bemutatókat tartunk (Karácsony, Lackner-nap, Ki mit tud? Családi vetélkedő)
"    Környezetvédelmi jeles napjaink: víz napja, föld napja, madarak és fák napja.
"    Szabadidőklub: lehetőséget biztosít a sport, játék, kirándulás iránt érdeklődőknek, kiállításokat rendezünk és látogatunk
"    A Diákönkormányzat vetélkedőt, játszóházat szervez a diákság nagy örömére.
"    Napközi: igény szerint, minden tanulónak tudjuk biztosítani. Egy osztály-közösség első tanévben egy napközis csoportot alkot. Itt lehetőség van: levegőzésre, játékra, szabadidős tevékenységre. 14-15-ig tanóra: házi feladat elkészítése, felkészülés másnapra. A napközis tanuló szakkörön, tanfolyamon, sportfoglalkozáson, hittanórán is részt vehet. A napközi közvetlenül a tanítási órák után kezdődik és 16 óráig tart. 16,30-ig igény szerint felügyeletet biztosítunk.
"    Menza (csak ebéd), tanulószoba: Tanári felügyelettel lehetősége van a tanulóknak szabadidős tevékenységre 14 óráig. 14-16 óráig a tanórán tanári segítséggel készülhetnek a másnapi órákra. A tanulószobai szolgáltatásunkat a felsős tanulók vehetik igénybe.
"    A szabadidő hasznos eltöltése és a tehetséggondozás céljából az alábbi szakköröket kínáljuk diákjainknak:
sport /kosárlabda, labdarúgás, torna, asztalitenisz/
informatika
fotó
képzőművészet
irodalmi színpad
könyvbarát
környezetvédelem
pályaorientációs foglalkozás
kerékpártúrák, hétvégi kirándulások /Budapest, Bécs, Szombathely,…/
"    Saját szervezésű táboraink:
sítábor Ausztriában: a táborozáshoz szükséges felszereléseket iskolánk biztosítani tudja a tanulóknak.
sporttábor és üdülőtábor Zánkán
állótábor
Fontos tudnivalók
Hívjuk, és szeretettel várjuk a leendő első osztályosokat, szüleiket és valamennyi iskolánk iránt érdeklődőt - a beíratás előtt - a bemutatkozó és tájékoztatót adó NYÍLT NAPUNK-ra.
Időpontja:     2008. február 23. (szombat) 9 óra.
Helye:    Lackner Kristóf Általános Iskola
További felvilágosítás személyesen vagy telefonon:
Forrás Béla igazgatónál és Gál Mihályné igazgatóhelyettesnél
Minden leendő kisdiákunkat szeretettel várjuk!
 
    
 
 
PETŐFI SÁNDOR ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ALAPFOKÚ MŰVÉSZETOKTATÁSI INTÉZMÉNY
9400 Sopron, Halász u. 25.   Tel./Fax.: 99/510-246, 99/311-334
 E-mail: info@petofisk-sopron.sulinet.hu
Balfi Tagiskola
9494 Sopron-Balf, Fő u. 3. Tel./Fax: 531-111,
E-mail: balfisk@gmail.com

Az iskola igazgatója:    Sipos Ferenc
A beíratásért felelős:     Mikos Györgyné
Fogadóórája:    Péntek 13-14 óráig
Tagiskola vezetője:    Korán Mária Emília
Fogadóórája:    Kedd 14.00-16.00 óráig


Iskolánk a Halász utcában, a Handler Nándor Szakképző Iskola és a Halász Utcai Óvoda között található, a Belváros szomszédságában.



KÜLDETÉSNYILATKOZAT
Barátságos légkörrel, kulturált környezetben, a kor követelményeinek megfelelő felkészültséggel, vonzó oktatási és szabadidős programokkal
VÁRJUK
azokat a gyermekeket, akik nyitottak az együttműködésre
A közös cél:
a világban való eligazodás - az egyéni kiteljesedés érdekében.
Első osztályainkról
A 2008/2009-es tanévben tervezett induló első osztályok száma: 3
Az első osztályos tanulókat tanítók:
Horváth Gyuláné (Rita néni)
Pásztorné Kéri Éva (Éva néni)
Balfi Tagiskolában:    Kleinné Gadó Orsolya (Orsi néni)
akik a 4. osztály végéig tanítják a gyermekeket.



Tantárgyak    óra/hét
Magyar nyelv és irodalom    8,5
Matematika    4
Környezetismeret    1
Rajz és vizuális kultúra    1,5
Technika és életvitel    1
Ének-zene    1
Testnevelés és sport    4
összesen:    21




Választható tantárgyak:
Tantárgyak    óra/hét
Testnevelés és sport    1
Néptánc    1
Egyéni képességfejlesztés    1
Német, angol (tanfolyam)    2
Hittan    2

A tanító nénik munkáját Gottliebné Mihalicz Zita fejlesztőpedagógus és szükség esetén gyógypedagógus, logopédus segíti.
Az olvasás és az írás tanítása a Meixner-módszerrel történik. Célja, hogy ne alakuljon ki olvasás- és írászavar (pl. betűtévesztés) a gyermekeknél.
Mindezt a módszeresen és logikusan kidolgozott betűtanítási sorrend, a pontosan meghatározott szótagolvasási mód, valamint a szótagoló szó- és szövegolvasás biztosítja.
A módszer nagy hangsúlyt fektet a gyermekek szókincsének és beszédének fejlesztésére.
Hetente rendszeres nem kötelező foglalkozások keretében testnevelés, néptánc, német és angol tantárgyak oktatását szervezzük tanulóink számára, valamint lehetőséget biztosítunk hitoktatásra és egyéni képességfejlesztésre.
A Balfi Tagiskolába olyan diákok jelentkezését várjuk, akik szívesen tanulnának kisebb létszámú osztályban, ahol több idő jut az egyénre szabott, differenciált foglalkozásokra. Az iskola nevelő-oktató munkáját a nyugodt környezet, az alacsony osztálylétszám, a családias hangulat jellemzi. Az olvasás és az írás tanítása a Meixner-módszerrel történik.
Alapelveink
Iskolánkban az általános iskolai képzés 8 évfolyamos. Általános műveltséget megalapozó nevelés és oktatás folyik, az alábbi kiemelt célok szerint:
"    A magyar és az egyetemes emberi kultúra megismerését, megőrzését fejlesztjük. Ápoljuk Sopron és környéke valamint az iskola hagyományait, őrizzük Petőfi emlékét.
"    Az anyanyelvi, idegen nyelvi, a kommunikációs és a magyar népi kultúrát ápoljuk és fejlesztjük.
"    Alkotó munkára ösztönzünk, sokszínű tevékenységet biztosítunk.
"    Az egészséges életmód és a rendszeres mozgás iránti igényt kialakítjuk, ezek lehetőségeit biztosítjuk. A test és a lélek harmonikus fejlődését segítjük.
"    A tanulói képességek széleskörű kibontakozását biztosítjuk. Differenciálunk a tananyagtartalomban, a követelmények szintjében, az alkalmazott módszerekben.
"    Lehetővé tesszük a szülők és a tanulók számára - választott képviselők útján - jogaik érvényesítését.
"    Tanulói önállóságon alapuló DÖK működését segítjük.
Fontosnak tartjuk, hogy mindezt a tanulók
˘   sokszínű, széleskörű tevékenykedtetésére,
˘   a tanulói önállóságra,
˘   az életkori és képességek szerinti differenciálásra építsük.

A következő formában, struktúrában:
ALSÓ TAGOZAT    FELSŐ TAGOZAT
1-2. évfolyam    3-4. évfolyam    5-6. évfolyam    7-8. évfolyam
bevezető szakasz    kezdő
szakasz    alapozó
szakasz    fejlesztő szakasz
            
nem szakrendszerű oktatás    
        szakrendszerű oktatás
Képzési specialitások, irányok
"    Testnevelés-tanítás speciális programokkal (1-8. évfolyamon)
"    1. évfolyamtól német és angol nyelvoktatás
- 3. évfolyamtól emelt szinten, csoportbontással (a nyelvtanulás választható alacsonyabb óraszámban is)
"    5. évfolyamon a magyar nyelv, az irodalom, a matematika tantárgyak oktatása 10-15 fős csoportokban történik
"    1. évfolyamtól "Adj esélyt magadnak!" személyiségmegismerő és -fejlesztő program
"    Projekt7
A tanulók sokszínű tevékenykedtetésére, a nevelő-oktató munka megújítására minden tanévben két alkalommal - az első és az utolsó tanítási héten - 4 napos projektoktatást szervezünk. A program során előtérbe kerül a tanulókkal való szorosabb együttműködés, melynek keretében a diákok a saját képességeik, tapasztalataik szerint járulhatnak hozzá a csoport és a projekt sikerességéhez.
Elemei:
Digitális fizikatanulás
Drámapedagógia
Erdészeti erdei iskola
Informatika
Képességfejlesztő helyi modul-tantárgyak
Kommunikációs tréning
Komplex művészeti nevelés-oktatás
"Múltunkban a jövőnk" - hagyományőrzés, néptánc
Sportfoglalkozások
Tanulás tanítása
Tanórán kívüli tevékenységi formák, szolgáltatások
˘    Napközi
˘    Menza
˘    Szakkörök (pl. origami, drámakör, német, rajz,
vöröskereszt),
˘    Iskolai sportkör (kosárlabda - Soproni Darazsak, Soproni Tigrisek, labdarúgás - SC Sopron, tenisz - Racket Tenisz Klub, torna - Soproni Torna Klub, lövészet, atlétika, aerobik)
˘    Pendelyes Néptáncegyüttes (néptánctanítás,
hagyományápolás, játszóházak, nyári művészeti táborok)
˘    Tanulmányi kirándulások
˘    Táborok (sí-, nyári sport-, művészeti-, jutalomtábor)
˘    Tanfolyamok (igény szerint)
˘    Egyéni, öntevékeny számítógép használat
˘    Kulturális programok (játszóház, színház-, mozilátogatás

Egyéb tudnivalók
Megszervezzük:
˘    A Petőfi Napok hagyományos rendezvénysorozatot
(szavalóversenyek, egyéb kulturális- és sportprogramok).
˘    A Diákönkormányzati Napokat (kulturális vetélkedők,
iskolai bajnokságok fordulói, karácsonyi, farsangi,  
gyermeknapi programok stb.).
Kapcsolatot tartunk:
Hauptschule Rosental (Eisenstadt)
Soros Alapítvány Önfejlesztő Iskoláival,
Soproni Darazsak Kosárlabda Szakosztályával,
a Soproni Matáv Sportegyesülettel,
Soproni Torna Klub,
Racket Tenisz Klubbal.
Művészeti nevelést biztosítunk:
Az alapfokú művészetoktatás néptánc tanszakon folyik, amely a művészi kifejezőkészséget alapozza meg, és felkészít a szakirányú továbbtanulásra. A tanuló művészeti alapvizsgát, illetve záróvizsgát tehet. Az iskola a város minden diákja számára nyitott, felvételi vizsgát nem szervezünk. A csoportbeosztások alapja a tanuló életkora, tánctechnikai és fizikai fejlettsége.
"    Az előképzőn heti 2x45', az alapfokon (8-14 évesek) és a továbbképző évfolyamain heti 4x45' foglalkozásokat szervezünk a jelentkezők számára.
"    A népi játékok, néptánc (tantárgyak) mellett a gyerekek megismerkednek a folklórismeret, a tánctörténet, a népdalok világával.
"    Részt veszünk helyi, regionális, országos rendezvényeken, fesztiválokon.
"    Kiterjedt külföldi kapcsolataink révén Európa sok országába, híres fesztiválokra utazunk (Belgium, Németország, Ausztria, Olaszország, Szlovákia, Lengyelország, Bulgária, Erdély - Románia, Csehország).
"    Minden évben megszervezzük a Soproni Néptáncfesztivált, a Soproni Táncfórumot (táncszínházi előadássorozat).
"    Rendszeres rendezvényeink: játszóházak, táncházak, nyári művészeti táborok.
Az iskola működését támogatja:
Szivárvány Iskolafejlesztési Alapítvány,
Szülői Munkaközösség,
Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület.
Fontos tudnivalók
Játékos iskola előkészítő foglalkozást, LURKÓ-SULIT szervezünk óvodások számára, amelynek keretében bepillantást nyerhetnek iskolánk életébe, megismerkedhetnek a tanító nénikkel, megízlelhetik a tanulás örömét.
OVIS FARSANG időpontja:
2008. február 02. (10.00 - 12.00 óra)
A LURKÓ-SULI foglalkozások időpontja:
     2008. február 06.     (16.00 - 17.00 óra)
        február 13.    (16.00 - 17.00 óra)
        február 20.    (16.00 - 17.00 óra)
        február 27.    (16.00 - 17.00 óra)
Szülői tájékoztató - 2008. február 21.,    17. 00 óra
2008. február 21-én, csütörtökön NYÍLT NAPOT tartunk!
    08. 00 - 09. 40 óráig    Nyílt tanítási órák (magyar, matematika) a szülők számára

2008. február 18 - 22. között a délutáni foglalkozások látogathatók (napközi, szakkörök, sportköri foglalkozások, néptánc órák).
BALFI TAGISKOLA
9494 Sopron-Balf, Fő u. 3. Tel./Fax: 531-111,
E-mail: balfisk@gmail.com

OVIS FARSANG        2008.    február 01. (péntek)
LOGI-SULI            február 07. (csütörtök)
LOGI-SULI             február 14. (csütörtök)
LOGI-SULI             február 21. (csütörtök)
LOGI-SULI             február 28. (csütörtök)    
NYÍLT NAP            február 26. (kedd)
Nyílt tanítási órák:        8.00-10.00 óráig
Kérdés - Fórum a szülőknek:    8.00-10.00  óráig


 



 





SOPRONI NÉMET NEMZETISÉGI ÁLTALÁNOS ISKOLA -
DEUTSCHE NATIONALITÄTENSCHULE ÖDENBURG
9400 Sopron, Fenyő tér 1.      Tel./Fax.: 99/510-232
E-mail: fenyoter@sopron.hu
Honlap: www.fenyoter.sopron.hu   

Az iskola igazgatója:    Barilichné Tóth Rita
A beíratásért felelős:    Németh Angéla
igazgatóhelyettes
Fogadóórája:    kedd 14.00 -16.00 óráig

Sok szeretettel köszöntjük a leendő első osztályosokat és szüleiket!

Rövid bemutatkozásunkkal szeretnénk segíteni felelősségteljes döntésüket, mellyel kisgyermekük iskoláját megválasztják.
A Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola /Fenyő tér/ Győr-Moson-Sopron megye legnagyobb német nemzetiségi nyelvoktató általános iskolája.
Sopron kertvárosának határán, Bánfalva egészséges levegőjű zöld övezetében várja tanulóit.
A jól felszerelt, több ezer kötetes könyvtárral, számítógépteremmel, nagy tornateremmel, sportpályával, saját udvarral rendelkező iskola épületében 600 diák tanul. Két épületszárnyán jelenleg a 15 osztályt foglalkoztató alsó, és a 11 osztályból álló felső tagozat osztozik.

Első osztályainkról
A 2008/2009-es tanévben négy első osztály indítását tervezzük.
Leendő elsős osztálytanítók:    Kovácsné Németh Eszter  (kétnyelvű oktatás)
                                              Buczolitsch Istvánné  (Ildikó néni)
                                              Szegedi Tünde
                                             Turcsy Ibolya
Iskolánk profilja a nemzetiségi német nyelvoktatás már az első osztálytól kezdve. Az 1.a osztályban kétnyelvű nemzetiségi német nyelvoktatás, a többi első osztályunkban nemzetiségi német nyelvoktatás keretein belül folyik az oktatás.

Tantárgyak    Óra/hét
Magyar nyelv és irodalom    7
Német nemzetiségi nyelv    5
Matematika    4
Környezetismeret    0,5
Technika és életvitel    0,5
Ének-zene    1
Rajz    1
Testnevelés és sport    3
Összesen:    22
+ Hon- és népismeret    1
Az olvasás és írás tanítása Meixner Ildikó Dyslexia prevenciós módszerével folyik. Ennek célja, hogy ne alakuljon ki a gyermekeknél olvasás - és írászavar (pl. betűtévesztés).
Ezt biztosítja a logikusan felépített betűtanítási sorrend és szótagolási mód.
Ez a módszer a helyesírási készség megalapozását is segíti a késleltetett írástanítással.
Már kisiskolás korban fontos a gyermekek szókincsének fejlesztése, melyre a "Játékház" tankönyvcsalád nagy gondot fordít.

Az óvoda és az iskola között zökkenőmentes átmenetre törekszünk. Amelyik kisgyermek nehezebben illeszkedik be az iskolai életbe, annak fejlesztőpedagógusunk nyújt segítséget. A fejlesztés egyénileg, illetve kis csoportban történik.
Alapelveink
A nemzetiségi német nyelv magas szintű oktatását nagymértékben segíti
o    a nyelvórákon való csoportbontás
o    német anyanyelvű országokkal való kapcsolataink, melyek révén tanulóink anyanyelvi környezetben gyakorolhatják a német nyelvű kommunikációt (egy németországi és hat ausztriai partneriskolával állunk kapcsolatban)
o    lehetőséget kínálunk osztrák partneriskoláink tanóráin, illetve közös kulturális és sportrendezvényeken való részvételre
o    esetenként az osztrák partneriskolánk tanárai által tartott órák
o    ausztriai, illetve németországi egy hetes nyelvi tábor
o    németországi - egy hetes - családoknál elhelyezett "diákcsere" látogatás
o    hetedik és nyolcadik osztályosainknak nyelvvizsgára való felkészülését plusz órákkal is segítjük.
Tanulóink emelt szinten, heti 5 órában tanulják a nemzetiségi német nyelv és irodalmat.
Heti egy "hon- és népismereti" tantárgyi órában bővítjük ismereteiket a magyarországi német nemzetiség, valamint a német anyanyelvi országok hagyományairól, szokásairól, kultúrájáról, mindennapjairól.
Kétnyelvű oktatási formában tanuló gyermekeink az alsó tagozaton a készségtárgyakat (ének-zene, technika és életvitel, rajz, testnevelés és sport), a környezetismeretet, részben a matematikát; a felső tagozaton a történelem és a természetismeret, illetve földrajz, valamint a   nép- és honismeret , ének-zene, technika és életvitel tantárgyakat német nyelven (is) tanulják.
Ezen tanulócsoportunkba elsősorban a jó képességű, illetve a német nyelvet már valamilyen szinten ismerő gyermekeket várjuk.
A tanulók felvételénél nem feltétel a német nyelvi családi háttér, de túljelentkezés esetén előnyt jelenthet a német nemzetiségi származás, illetve a német nemzetiségi kultúrához való kötődés.
Tanórán kívüli tevékenységi formák
Alsó tagozatos gyermekeink számára biztosítjuk a napközi otthonos foglalkozásokat, ahol a programok mellett a legfontosabb feladat a szakszerű segítséggel történő másnapi órákra való felkészülés.
Felső tagozatos diákjaink a tanórák után tanulószobai foglalkozáson készülhetnek a másnapi órákra.
Különféle sportágakban nyújtunk lehetőséget diákjainknak sporttevékenység gyakorlására testnevelés órákon, illetve délutáni szakköri foglalkozásokon. Így pl. leány és fiú kosárlabda, kézilabda, labdarúgás, asztalitenisz, atlétika,  duatlon, triatlon, ugrókötél, floorball, sakk, tenisz, tömegsport.
A téli hónapokban egy hetes ausztriai sítábort szervezünk.
A nyári szünet egy részében sport-napközi, illetve "házi nyelvi tábor" várja az érdeklődő gyerekeket.
A negyedik osztálytól választható tantárgyként, illetve szakköri formában kínáljuk második nyelvként az angol nyelv oktatását heti 1-2 órában, illetve iskolánk helyet ad az egyik soproni nyelviskola angol nyelvi óráinak már harmadik osztálytól kezdve.
Számítástechnikai termünkben szaktanári vezetéssel folyik az informatika oktatása 4. osztálytól kezdve.
Számítástechnikai szakkör és internetes club is működik az érdeklődő gyerekek számára.
Pedagógusi kísérettel tanulóink rendszeresen látogatják a Petőfi Színház gyermek- és ifjúsági előadásait. A Habakuk Bábszínház évente több alkalommal előadást tart az iskolában az alsó tagozatosoknak.
A hagyományokat nemzetiségi tánccsoportunk is ápolja, amelynek tagjai a híres soproni "Testvériség" táncegyüttes utánpótláscsapatát is képezik. Csodálatos műsorukkal számtalanszor színesítették már az iskolai, városi, sőt a határon túli rendezvényeket.
Évről évre szép eredményeket érnek el tanulóink a különböző szintű tanulmányi, kulturális és sportversenyeken is.
Nyolcadik osztályt végzett diákjainknak mintegy 90 %-át az első helyen megjelölt középiskolába vették fel az elmúlt években. Kb. 1/3 részük valamilyen nyelvi tagozaton tanul tovább. Partneriskoláink között szerepel osztrák középiskola is, ahová ugyancsak szívesen várják iskolánk tanulóit.
A római katolikus, evangélikus, és református hitoktatás lehetőségét biztosítjuk az iskolában.

Rendezvényeinkkel, a gyerekek szereplésével az iskola életét, tanulóink diákéveit szeretnénk színesebbé, érdekesebbé, emlékezetesebbé tenni.
A szabadidő tartalmas eltöltését, illetve rendezvényeink szervezését szabadidő- és programszervező kolléga segíti.
Kiemelnénk a sok program közül a Márton napi műsort, az iskolában megrendezésre kerülő Adventi vásárt, a közös palacsintasütést, a Halloween Partyt, a bánfalvi Hegyi templomban való karácsonyi műsor bemutatását, az osztrák partneriskolákkal közösen tartott Német Nemzetiségi Karácsonydélutánt, a vidám farsangi mulatságokat, a szülőknek és a környéken lakóknak szervezett immár évek óta nagysikerű Német Nemzetiségi Bált, valamint a tanév legutolsó napján az évzáró Kerti partit.
A "Feltörekvő Fenyőért Közhasznú Alapítvány" segítségével támogatjuk rendezvényeink, vetélkedőink, versenyeink megszervezését, kiváló eredményű végzős tanulóink ausztriai nyelvi táborban való részvételét.
A nyári szünidőben szervezett országjáró kirándulások - megfelelő számú jelentkező esetén - (Olaszország, Franciaország, Horvátország, Görögország) teszik még vonzóbbá tanulóink és családjuk számára is közösségi életünket.

A Szülői Munkaközösség tagjai aktívan részt vesznek az iskola életében.

Egy olyan nevelőtársi, partneri kapcsolatot szeretnénk Önökkel is kialakítani, amelyben szülő és iskola egyet akarva, egymást segítve valósítja meg elképzeléseit gyermekeink fejlődésének érdekében.
Fontos tudnivalók
2008. február 12-én (kedd) 8.00-11.00 óráig nyílt tanítási napon várjuk az érdeklődő szülőket.
A tájékoztató szülői értekezlet 2008. február 12-én 16.30 órakor kezdődik az iskola ebédlőjében, miközben játszóház várja a leendő első osztályos kisgyermekeket.

Köszönjük, hogy elolvasta tájékoztatónkat!
Kérjük  tekintse meg internetes honlapunkat is!
AZ  ISKOLA NEVELŐTESTÜLETE  SZERETETTEL VÁRJA ÖNÖKET!
 
BRENNBERGI ÁLTALÁNOS ISKOLA-A SOPRONI NÉMET NEMZETISÉGI ÁLTALÁNOS ISKOLA TAGISKOLÁJA
GRUNDSCHULE BRENNBERG-FILIALSCHULE  DER DEUTSCHEN NATIONALITÄTENSCHULE ÖDENBURG
9408 Sopron - Brennbergbánya, Soproni út 24.
Tel.: 99/510-104 Fax.: 99/510-105

Az iskola igazgatója:    Barilichné Tóth Rita
A beíratásért felelős:    Horváth Ferencné tagiskola-vezető

A város zöld iskolája nyugodt, csendes környezetben, erdők közelében, Soprontól kb. 10 percnyi autóútra , a helyi járatos 3-as busz végállomásánál fekszik.
2007. szeptember 1-től a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola tagiskolájaként működik.
Az iskola épületében 8 osztályban, kislétszámban folyik az oktatás. Ez lehetőséget ad a családias légkör megteremtésére, az egyénre szabott differenciált foglalkozásra. Mint német nemzetiségi iskola, profilunk a német nemzetiségi nyelvoktatás már az első osztálytól kezdve.
Várjuk olyan gyerekek jelentkezését is, akik a kisebb közösségben jobban megtalálják a helyüket, eredményesebben dolgozhatnak, gyakrabban éri sikerélmény őket.
Első osztályunkról
A 2008/2009-es tanévben is egy első osztály indítását tervezzük  8 - 15 tanulóval.
Az olvasás és írás tanítása a szótagolásra építő, hangoztató-elemző összetevő módszerrel történik. Ez a módszer a gyermekek helyesírási készségének megalapozását is segíti. Az órákon sok játék, tevékenykedtetés, differenciált foglalkozás teszi lehetővé a tanulók életkori sajátosságainak megfelelő haladást.
Ugyanilyen játékos formában történik a német nemzetiségi nyelvoktatás is heti öt órában.
A csoportmunka, a kooperatív tanulás is segíti az óvoda és az iskola közötti zökkenőmentes átmenetet.
Az iskolában szükség szerint logopédus és fejlesztőpedagógus nyújt segítséget az erre rászoruló gyerekeknek.
Alapelveink
Iskolánk fő feladata a szilárd alapkészségeken (írás, olvasás, számolás) nyugvó önmegvalósításra képes tanulók nevelése. Arra törekszünk, hogy toleráns, egymás elfogadására, megbecsülésére képes emberekké váljanak, összhangban éljenek környezetükkel.
A nemzetiségi német nyelv és irodalom, népismeret oktatásával egymás kultúrájának, eredményeinek megismerésére, befogadására, emellett nemzeti hovatartozásuk megőrzésére neveljük őket. Legyenek tudatában annak, hogy egy nagy egész fontos részei, ezért az egészért nekik is tenniük kell képességeik, tudásuk legjavát adva.
Ismerjék meg Brennbergbánya település történetét, bányászmúltját, hagyományait.
A nemzetiségi német nyelv magas szintű oktatása mellett lehetőségük van a gyermekeknek az informatika tanulására, melyet szaktanár oktat.
Tanórán kívüli tevékenységi formák
Alsó tagozatos gyermekek számára - közvetlenül a tanítási órák után - napközi otthonos foglalkozás keretében biztosítjuk a mindennapos programok mellett a másnapi tanórákra való felkészülést.  A gyermekek a tanórán készítik el a házi feladatukat. Szakszerű segítséget kapnak a napközis nevelőtől, aki differenciáltan is foglalkozik a tanulókkal.
Iskolánkban több szakkör működik: német nyelvi szakkör, informatika, internetes szakkör, énekkar, irodalombarát, természetjáró, rajz-és kézműves szakkör, dekorációs szakkör.
Az informatika szakkör keretében számítógépes termünkben elsősorban a számítógépekkel ismerkedhetnek meg a gyerekek játékos formában. De a digitális fényképezőgép ill. kamera használatába is betekintést nyerhetnek a nagyobbak. Internetes szakkörön az interneten kalandozhatnak az érdeklődők.
Nagyon eredményesen működik iskolánkban az irodalombarát szakkör, nagyon sok lehetőséget ad a gyerekeknek a szereplésre.
Rajz- és kézműves szakkörön nagyon sok pályázatra készülnek pályamunkák, mely nagyon sok sikerhez juttatják iskolásainkat.
A dekorációs szakkör lehetőséget nyújt a gyermekeknek fantáziájuk kibontakoztatására.
Természetjáró szakkör keretében megismerkedhetnek a gyerekek és szüleik a Soproni-hegység nevezetes túraútvonalaival, Brennberg település és környékének vidékével.
Sportolási lehetőség minden osztály számára adott tömegsport keretében. A tavaszi időszakban lovagolni is tanulhatnak. Rendszeresek az országjáró kirándulások is. Testnevelő tanárunk pedig szinte minden évben szervez nyári táborozást.
Pedagógus kísérettel látogatják a Petőfi Színház gyermekelőadásait.
Ezeken kívül részt vehetnek a Soproni  Német  Nemzetiségi  Általános  Iskola  által szervezett valamennyi délutáni szakköri foglalkozáson, táborokban.
A napi utolsó tanórákhoz kapcsolódóan római katolikus hitoktatási lehetőséget biztosítunk.
Ugyanakkor tiszteletben tartjuk a más felekezethez tartozó gyermeket hitét.
Fontos tudnivalók
2008. február 11-én (hétfő), 8.00-10.00 óráig nyílt tanítási napon várjuk az érdeklődő szülőket.
Tájékoztató szülői értekezletet 2008. február 11-én (hétfő)
16.00 órakor tartunk, amelyre szeretettel várjuk az érdeklő szülőket és gyermekeiket. A kisgyermekek számára játszóházat szervezünk.
Jó szerencsét!


 




SZENT ORSOLYA RÓMAI KATOLIKUS ÁLTALÁNOS ISKOLA, GIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM
9400 Sopron, Orsolya tér 2-3.  Tel./Fax.: 99/523-511
Internet: www.sztorsolya.sopron.hu
E-mail: sztorsolya@sopron.hu

Az iskola igazgatója:    Dr. Kovács András
Helyettesek:    Farkas Károlyné
Nagyné Hoóz Rita
Püspöki biztos:    Henczel Szabolcs
Pályaválasztási ügyekben érdeklődni lehet: munkanapokon 8-14 óráig az igazgatóságon. Tájékoztatást bármikor, telefonon is szívesen adunk.
Magunkról
Iskolánk a belváros szívében található. Az Orsolya és a Széchenyi téri portán keresztül egyaránt kényelmesen megközelíthető. Templomunk és csillagvizsgálónk tornya magasodik az épületek fölé.
Iskolánk már 260 éve áll a katolikus oktatás-nevelés szolgálatában. Fennállása során ezrek sajátították el falai között azt a krisztusi alapokon nyugvó tudást és világlátást, melyre mindenkor bátran építhették kiegyensúlyozott egyéni és családi életüket. Mint a régió egyetlen katolikus oktatási intézménye, lehetőséget kínálunk azoknak az elkötelezett hívő családoknak, akik gyermekeik számára nem csak a magas színvonalú tudást, de a katolikus szellemben folyó nevelést is szeretnék biztosítani. Iskolánk mindkettőhöz megfelelő háttérrel rendelkezik. Az ökumené szellemében nyitottak vagyunk mindenki felé, aki nevelési alapelveinket elfogadja.
Küldetésünknek tekintjük, hogy a korszerű és magas színvonalú tudás elsajátításával együtt, diákjaink szilárd hitbeli ismeretekhez is jussanak. Ennek érdekében tanulóink és szüleik az iskolai beiratkozással egyidejűleg a hittan "tárgy" tanulását és a vallás tanórán kívüli formáit is vállalják. (A hitoktatás - heti két órában - minden képzési szinten szerepel programunkban. A katolikus, evangélikus és református hitoktatás az órarendben, illetve ahhoz igazítva folyik.)
A tanítási napot rövid imával kezdjük és végezzük, nemzeti (állami) ünnepeink mellett egyházaink nagy ünnepeit is megüljük.
Tantárgyi programjaink
Pedagógiai programunkban (helyi tanterveinkben) ugyanazok a tantárgyak, műveltségi területek találhatók, mint az állami-önkormányzati iskolákéban. A többlet, amit iskolánk nyújtani tud a hittan tantárgy oktatása; valamint választhatóan a német vagy angol nyelv tanulása már 1. osztálytól kis csoportos formában. A későbbiekben e két idegen nyelv elsajátításán kívül lehetőséget biztosítunk francia, olasz, latin tanulására is.
Szintén 1. osztálytól fakultatív módon lehetőségük nyílik még a gyermekeknek a hagyományismeret és az informatika tanulására.
A hagyományismeret tanításával célunk, hogy felkeltsük az érdeklődést a "hétköznapi történelem", a néprajz, a művészetek iránt. Segítséget szeretnénk nyújtani abban, hogy diákjaink becsüljék, szeressék és tiszteljék nemzeti örökségünket.
Az informatika rohamos fejlődésével változtatja társadalmunkat. Hogy tanulóink az új körülményekhez igazodni tudjanak (kezdetben persze játékos formában), megismerhetik az informatika eszközeit, módszereit, lehetőségeit. Három korszerűen felszerelt számítástechnika terem áll diákjaink rendelkezésére.
Az informatika tanulásának lehetősége a későbbi évfolyamokon is adott.
Alsó tagozatos óraterv
        ÉVFOLYAM, HETI ÓRASZÁM
    TANTÁRGY    1.    2.    3.    4.    Szabadon tervezett
1.    Magyar nyelv és irodalom    8    8    8    7,5    
2.    Idegen nyelv    -    -    -    -3    
3.    Matematika    4,5    4,5    4    4    
4.    Környezetismeret    1    1    1,5    -    
5.    Természetismeret    -    -    -    2    
6.    Ének-zene    1    1    1,5    1    
7.    Rajz    1,5    1,5    1    1    
8.    Technika-életvitel    1    1    1    1    
9.    Testnevelés    3    3    3    3    
10.    Hittan    2    2    2    2    
11.    Szabadon tervezett    1    1    1    -    Idegen nyelv 1-3. 1-1 óra
    Kötelező    22    22    22    24,5    
    mindösszesen    23    23    23    24,5    

Az induló első osztályokban igényes tankönyvekből hagyományos szótagoló olvasástanulási módszerekkel tanulhatnak a gyermekek, maximum 20 fős osztályokban. Az alsó tagozat nagyfelmenő rendszerben működik, a tanító nénik elsőtől negyedik osztályig tanítják a gyerekeket.
Pedagógusaink magas szakmai munkáját dicsérik a különböző tanulmányi versenyeken elért kiemelkedő eredmények. A tehetséggondozás mellett a felzárkóztatásra, egyéni foglalkozásra is gondot fordítunk a rendelkezésünkre álló órakeretben. Nevelő-oktató munkánkat logopédus is segíti.
Elképzeléseink szerint a leendő elsős osztálytanítók:
Böröcz Mária
Simonné Vörös Ágnes
Stanglné Toldy Zsuzsanna
Tanórán kívüli nevelés-oktatás
A kisdiákok ritmus- és manuális érzékének, esztétikai látásának fejlesztését szolgálják a választható önképzőköri - szakköri foglalkozások: néptánc, agyagozás, színjátszás, énekkar, tömegsport, hagyományőrző játékok, kézműves, labdarúgás, aerobic. Tanítványainknak igyekszünk minél több szereplési lehetőséget biztosítani iskolai ünnepeken, vallási szertartásokon, idősek otthonaiban, versenyeken, vetélkedőkön.
Diákjaink a gyermekszínházi és táncszínházi előadásokat rendszeresen látogatják szervezett formában.
 Szabadidős programjaink közül a legnépszerűbbek: hittantáborok, vándortáborok, kerékpártúrák, sítáborok.
A napközi otthon 17 óráig foglalkoztatja a gyerekeket, a menzai étkeztetést saját főző- konyhával tudjuk megoldani, kollégiumunk a 10-18 éveseket várja.
Továbbhaladás
Tanítványaink (és szüleik) az elemi 4. osztályában érkeznek az első nagy döntéshez: az út nyitva áll az általános iskola matematika, német vagy angol nyelvi emelt óraszámú csoportjaiba, osztályaiba, de választhatják a nyolc évfolyamos gimnáziumot is, ahol szintén tagozatos formában választható a matematika, német vagy angol nyelv.
Felső tagozatos alaptantervű és tehetséggondozó osztályaink, gimnáziumi osztályaink nyitottak a nem orsolyás diákok előtt is.
Érdeklődés
Játékos "Iskolanyitogató" (iskola-előkészítő) foglalkozást szervezünk óvodások számára, amelynek keretében bepillantást nyerhetnek iskolánk életébe, megismerkedhetnek a tanító nénikkel, megízlelhetik a tanulás örömét.
A foglalkozások időpontja (kedd, csütörtök 1600-1645): 2007. február 13.,15.,20.,22.
Jelentkezés az 523-511 telefonon az igazgatóságon.
Nyílt tanítási napunk 2007. február 7-én (szerdán)  lesz.
E napot 8 órai kezdettel általános tájékoztatóval kezdjük. 11 óráig lehetőséget biztosítunk tanórák látogatására.
Az óvodások szervezett csoportjait, szülőket a tanév teljes folyamán előzetes egyeztetés után fogadjuk.

SZERETETTEL VÁRJUK ÉRDEKLŐDÉSÜKET!


 
KOZMUTZA FLÓRA EGYSÉGES GYÓGYPEDAGÓGIAI MÓDSZERTANI INTÉZMÉNY, ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS SPECIÁLIS SZAKISKOLA
 




9400 Sopron, Petőfi tér 3.  Tel./Fax: 99/508-245/508-248 www.kozmutza.hu  e-mail: titkarsag@kozmutza.hu

Az iskola igazgatója:    Dr. Magas Lászlóné
Fogadóórája:    hétfő  9 -10 óráig

A soproni Kozmutza Flóra Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola és Speciális Szakiskola 1989. szeptember 1. óta működik önálló intézményként, és 1998. óta viseljük névadónk, Illyés Gyuláné, Kozmutza Flóra nevét.
Az induláskor tanulásban akadályozottak és foglalkoztató tagozatos tanulók nevelését, oktatását, fejlesztését látta el iskolánk, de már az első évek tapasztalatai azt mutatták, hogy szükség van a szakiskolai képzésre és a képzési kötelezettek ellátására is.
Gyakorlati helyet biztosítunk a Nyugat-Magyarországi Egyetem Pedagógiai Főiskoláján és az Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskoláján, valamint az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskoláján tanuló szociálpedagógia és gyógypegdagógia szakos hallgatói számára.
Tanulóink a Győr-Moson-Sopron Megyei Gyógypedagógiai Szolgáltató Központban működő Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői Bizottság szakvéleménye alapján kerülnek iskolánkba.
Itt komplex szakértői vizsgálattal (gyógypedagógiai - pszichológiai - gyermek-és idegorvosi) állapítják meg, hogy ki kerülhet speciális tantervű iskolába, és kiknek milyen fejlesztésre, milyen speciális megsegítésre van szüksége.
Mitől speciális tantervű az iskolánk?
Az akadályozott értelmi fejlődés, a részképesség-kiesés, a minimális cerebrális dysfunctio, autizmus, a hyperaktivitás mind nehezítik az iskolai életbe való beilleszkedést, és a mai iskolarendszer magas követelményeinek való megfelelni tudást.
˘    Ezért tanácsoljuk a kedves szülőknek, ha óvodás gyermekük fejlődésében elmaradást fedeznek fel, észreveszik, hogy nyugtalanok, nem figyelnek, nehezen köthetők le, azonnal forduljanak szakemberhez.
˘    Iskolánk gyógypedagógusai, az óvónők és a Pedagógiai Szakszolgálat munkatársai szívesen nyújtanak segítséget. A gyermeket és a család felnőtt tagjait sok kudarctól, megpróbáltatástól lehet megóvni szakszerű tanácsadással és megfelelő, szakirányú oktatási intézménybe történő beiskolázással.
˘    A Győr-Moson-Sopron Megyei Gyógypedagógiai Szolgáltató Központ szakvéleménye alapján többségi általános iskolából is fogadjuk a tanulókat a Bizottság által kijelölt évfolyamra. Tanácsos a vizsgálatot a gyermek tíz éves koráig kérni.
˘    A tanulócsoportok alacsony létszáma lehetőséget biztosít arra, hogy intenzívebb egyéni foglalkozásokkal fejlesszék gyógypedagógusaink a sajátos nevelési igényű gyermeket, szükség esetén egyéni tanmenet szerint.
˘    A gyermekek fejlettségi szintjüknek megfelelően adaptációs első osztályban - itt két év alatt végzik el az első osztály tananyagát - vagy első osztályban kezdik meg tanulmányaikat.
˘    Iskolánkban Meixner Ildikó dyslexia prevenciós olvasástanítási módszerét alkalmazzuk. Olvasás és írástanításunk a Meixner-féle tankönyvcsaládból  történik.
˘    A rászoruló tanulóknak beszédfejlesztését, beszédhibájuk javítását logopédiai foglalkozások keretén belül biztosítjuk szakképzett logopédus kollégákkal, akik korszerűen felszerelt logopédiai teremben, számítógépes szoftverek segítségével fejlesztik rászoruló gyermekeinket.
˘    Rendszeres gyógytestnevelés órákon vesznek részt azok a tanulók, akiknek orvosi javaslat alapján erre szükségük van. Évek óta biztosítjuk rászoruló tanítványainknak a gyógyúszás és gyógylovaglás lehetőségét.
˘    Habilitációs, rehabilitációs egyéni és kiscsoportos foglalkozásokon művészetterápiás, zene, mozgás, rajz fejlesztést kapnak a gyermekek. A fejlesztő munkát logopédusok, gyógytestnevelő, művészetterapeuták, s a rehabilitáció területén egyéni fejlesztést végző gyógypedagógusaink segítik.
˘    7. évfolyamtól és a speciális szakiskolai tagozaton biztosított az idegen nyelv oktatás (német nyelv).
˘    A felső tagozaton külön nem tanítunk kémia, biológia, fizika tantárgyakat, ezek helyett az alapokat heti három természeti ismeretek óra keretében tanítjuk diákjainknak.
˘    Informatika oktatás minden tanulónak első évfolyamtól biztosított.
˘    Tanulóink többsége számára az iskola egész napos elfoglaltságot jelent, mivel minden évfolyamon lehetőség van napközis foglalkozást igénybe venni. Sokféle szakkör áll rendelkezésükre, hogy színes, érdekes programokon vehessenek részt. Ezek a következők: diákszínpad, báb, rajz, kerámia, atlétika, aerobik, futball, asztalitenisz, játékos sport, tánc, néptánc, népdalkör, énekkar, furulya, német, számítástechnika, kommunikáció és önismeret. Ki-ki érdeklődésének megfelelően választhat.
˘    Az erdei iskolai programot évek óta beillesztjük nevelő-oktató munkánkba. Hetedikeseink minden évben egyhetes erdei iskolai programon vesznek részt, Soprontól távolabb eső helyszínen. A környezettudatos nevelés projektjét sikeres pályázatok és az iskola mellett működő Fogyatékos Gyermekek Oktatásáért Alapítvány támogatásával tudjuk megvalósítani, így a szülőkre anyagi teher nem hárul.
˘    Iskolánkban kiemelt nevelési feladat a hagyományőrzés és a népi kismesterségek elméleti és gyakorlati oktatása, ismeretek nyújtása. Iskolánk hagyományőrző intézmény. Visszatérő programjaink: tanévnyitó nyárbúcsúztató, játszóházak, pedagógus játszóházak, adventi gyertyagyújtások, Kozmutza-napi rendezvények, Hűség napja, iskolai ünnepségek, megyei kulturális bemutató, tanévvégi kiállítások - mindezek a szabadidő-szervező és a Hagyományőrző munkaközösség összehangolt munkájának eredményei.
˘    8. évfolyam után diákjaink a Speciális szakiskolai tagozaton folytatják tanulmányaikat. A pályaorientálást, szakmai előkészítést biztosító 9. és 10. évfolyam után varrómunkás, bőrtárgykészítő és sütőipari munkás szakmát tanulhatnak tanítványaink, majd a 11.-12. évfolyam sikeres elvégzése OKJ szerinti vizsgával zárul. A tanműhelyben készült munkadarabok állandó részét képezik kiállításainknak.
˘    A sütőipari munka alapjaival és a háziasszonyi teendőkkel 9. és 10. osztályokban modern tankonyhánkban ismerkedhetnek tanulóink. Itt a  képzéseket kiscsoportos formában szervezzük.
˘    Az iskolában működő foglalkoztató tagozat csoportjaiban az értelmileg akadályozott gyermekeket képességeiknek megfelelően helyezzük el. Az itt fejlesztésben részesülő kisdiákok nagy törődést, odafigyelést igényelnek, mivel értelmi képességeikben, tanulásban és későbbiekben az életvezetésükben is erősen akadályozottak. A differenciált egyéni nevelést-oktatást igénylő feladatot gyógypedagógusok és egészségügyi- és szociálpedagógus végzettségű gyermekfelügyelők végzik.
˘    A felső szakaszban azok az értelmileg akadályozott tanulók, akik a kulturtechnikai tárgyak tanulása alól felmentést kapnak "B" tagozaton fejezhetik be tanulmányaikat. Itt gyógypedagógus szakmai irányításával, emelt óraszámban - készségszintjüknek megfelelő munkafoglalkozásokon - tanulják az egyszerű munkafogásokat, önkiszolgálást. Kiemelt fejlesztési feladat az élethelyzetek felismerése, a praktikus intelligencia fejlesztése.
˘    Foglalkoztató tagozaton, szövést, kosárfonást tanulnak ügyes kezű gyerekeink.
˘    A képzési kötelezett (súlyosan, halmozottan sérült) gyermekek fejlesztő felkészítése egyéni foglalkozás keretén belül történik a gyermek állapotának figyelembevételével, korszerűen felszerelt fejlesztőtermekben, egyéni foglalkozási terv alapján folyik. A fejlesztőtermekben történik a rehabilitációs tevékenység nagy része is.
˘    Konduktor kollega segítségével lehetőségünk van azokat a tanulókat is szakszerűen fejleszteni, akik a központi idegrendszer sérülése miatt mozgásukban akadályozottak.
˘    Fejlesztő munkánkat segíti egy gyógymasszőr is.
˘    Tanítványaink szép eredményeket érnek el különböző sportágakban. Az iskolában működő Kópé Sport és Szabadidő Egyesület. szervezésében nyílik lehetőség a mindennapos testedzés és a szabadidő hasznos eltöltésének megszervezésére.
˘    Hitoktatás tanóra keretében igény szerint választható.
˘    Iskolánk tanulói évről évre sikeresen szerepelnek megyei, országos kulturális- és sportversenyeken. Évente kiállítást rendezünk diákjaink munkáiból. Az elmúlt évek során a Gyermekek Házában, a Plaza Galériában, Pannónia Med Hotelben, Liszt Ferenc Konferencia Központban kaptunk lehetőséget a tanulók által készített munkák bemutatására, a kiállítás megrendezésére.
˘    Napjaink új igénye az integrált nevelés-oktatás bevezetése többségi iskolákban, akiknek szakmai munkáját módszertani intézményként tudjuk segíteni.
Az iskola gyógypedagógusainak szakmai felkészültségét, kreativitását, elhivatottságát bizonyítják az oktatás-nevelés-fejlesztés területén elért eredményeink, tanítványaink sikerei.
Célunk, hogy boldog, kiegyensúlyozott és hasznos polgárai legyenek hazánknak azok a fiatalok, akik iskolánkból kikerülnek.
Iskolánk nyitott!
Előzetes időpont egyeztetés esetén bármikor szeretettel várjuk a kedves szülőket, nagyszülőket. Megtekinthetik az iskolánkban folyó nevelő-oktató munkát, megismerhetik az itt dolgozó gyógypedagógusokat, tanárokat, akik a gyermekükkel kapcsolatban felmerülő problémák esetén útbaigazítást, segítséget adhatnak.
Kedves Szülők! Köszönöm, hogy elolvasták a sajátos nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó iskolánkról készített rövid, bemutatkozónkat.


 
HORVÁTH JÓZSEF ALAPFOKÚ MŰVÉSZETOKTATÁSI INTÉZMÉNY
9400 Sopron, Szélmalom  u. 17.  Tel.: 99/505-392,
Fax.: 505 - 393

Az iskola igazgatója:    Horváth Rudolf
Igazgatóhelyettesek:    Horváth Erzsébet és
Stöckertné Lampert Tünde

Az iskola szellemisége, alapvető pedagógiai célkitűzései.
A művészetek, a zene semmihez nem fogható személyiségnevelő szerepe fontos az országnak, a helyi közösségeknek, a szülőknek, a gyerekeknek.
A magyar iskolarendszer szerves részei az alapfokú művészetoktatási intézmények, ezek az iskolák nemcsak azokat a gyerekeket alakítják, akik az órákat látogatják, hanem a teljes környezetükre is hatással vannak. Felemelkedni, sikereket elérni csak kiművelt emberfőkkel lehet.
Pedagógiai elveink:
-    a zene embernevelő, értékközvetítő szerepének bemutatása
-    a tanuló személyiségének kibontakoztatása
-    a foglalkozások során az egyéni képességek figyelembevétele
-    példaadással való nevelés
Munkánk során ezeket figyelembe véve törekszünk arra, hogy a hozzánk járó gyerekeknek olyan közeget teremtsünk amelyben a komolyzene szeretete természetes és értékes tulajdonság.
Az ifjúság körében már évek óta örvendetesen nagy a zenetanulás iránti kedv. Ilyenkor, tanév vége felé különösen sokan érdeklődnek, hogy mikor és hogyan lehet beiratkozni a Zeneiskolába, milyen hangszereket lehet tanulni, mennyit kell fizetni, stb.? Ezekre a kérdésekre szeretnénk az alábbiakban röviden felvilágosítást adni.
A tanszakokról
A Zeneiskolát a tanulók az általános és a középiskolával párhuzamosan látogathatják. A heti óraszám a kis-előképzőben, előképzőben (röviden KEK, EK) két óra. A hangszertanulás megkezdésével heti 4-6 óra.
A Zeneiskolában a következő hangszerek tanulása között lehet választani:
hegedű, brácsa, cselló (gordonka), gitár, zongora, magánének, furulya, fuvola, oboa, klarinét, szaxofon, fagott, trombita, kürt, harsona, tuba, ütőhangszerek, szolfézs,nagybőgő
A hangszeres képzés ideje:
Hosszú tanszakon:    2+10 év (2 EK, 6 alapfok, 4 továbbképző)
(hegedű, cselló, gitár, zongora, furulya, fuvola, trombita, ütőhangszerek, szolfézs)
Rövid tanszakon:    2+8 év (2 EK, 4 alapfok, 4 továbbképző)
(oboa, klarinét, fagott, kürt, harsona,
tuba, nagybőgő)
            2+6 év(2 EK, 4 alapfok, 2 továbbképző)
(szaxofon, brácsa)
            1+6 év ( EK, 6 alapfok)
(magánének)

A tanulmányi idő alatt a növendékek megtanulnak annyira muzsikálni, hogy iskolai szerepléseken, versenyeken, ifjúsági zenekarokban jól megállják a helyüket, zeneértő és zeneszerető emberekké válnak és felnőtt korukban saját örömükre muzsikálhatnak. Aki többet akar, az folytathatja tanulmányait iskolánk középfokú osztályaiban, vagy felvételi vizsgával a zeneművészeti szakközépiskolában, gimnáziumban, ahol zenei pályára készítik fel őket.

Ki tanulhat zenét?
A Zeneiskolába jelentkezhet minden 1. osztályos általános iskolás, vagy annál idősebb tanuló, akiknek a zenetanuláshoz kedve van és jó zenei hallással, ritmusérzékkel rendelkezik. A különböző életkorban kezdő tanulók az alábbi lehetőségek között választhatnak:
Általános iskola alsó tagozatosok: a zeneiskolába felvett tanulók 1-2 évig előképzőbe járnak, utána kezdik meg az időközben választott hangszer tanulását. Bármelyik hangszert választhatják.
Általános iskola felső tagozatosok: azoknak is van lehetőségük a zenetanulásra, akiknek csak később, 5-6. osztályos korukban jött meg a kedvük. Nekik nem kell előképzőbe járni, azonnal megkezdhetik a hangszertanulást. Számukra elsősorban a négy tanév alatt elsajátítható fúvós hangszereket ajánljuk.
Szakközépiskolások, középiskolások: e korban elkezdeni egy hangszer tanulását már késő és csak nagy szorgalommal vezethet eredményre. Aki mégis vállalkozik rá, annak elsősorban valamelyik fúvós hangszert ill. a magánének szakot ajánljuk figyelmébe.
Az egy évre szükséges tanszerek, kották ára kb. 3000-4000,-Ft. Hangszert a zeneiskola kölcsönöz - karbantartási kötelezettséggel - ingyen.
A tanítás helye
A tanítás a Horváth József Alapfokú Művészetoktatási intézmény Szélmalom u. 17. sz. alatti épületben folyik.
Mikor kell felvételre jelentkezni?
Felvételi meghallgatás:
 2008. május 7. (szerda) 15-18 óráig
Helye: Sopron, Szélmalom u. 17.
A felvételi meghallgatásra készülni nem kell, ott csak alkalmassági vizsgálatot végzünk.
Szeretettel várunk az idén is minden zenét szerető gyermeket, aki vállalkozik a zenetanulás nehéz, de szép feladatára.


A SOPRONI  MŰVÉSZETI ISKOLA IGAZGATÓJA
ÉS TANÁRI KARA