![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
T Á J É K O Z T A T Ó
Tisztelt Szülő!
Tájékoztatom, hogy védelembe vétel elrendeléséről, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításával 2007. január 1-től, gyermekét az alábbi kedvezmények, juttatások és pályázati lehetőségek illetik meg, amennyiben a halmozottan hátrányos helyzetre vonatkozó feltételeknek megfelel.
Hátrányos helyzetű gyermek, tanuló az, akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, illetve akiknek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát a jegyző megállapította. E csoporton belül halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló, akinek a törvényes felügyeletét ellátó szülője óvodás gyermek esetén a gyermek három éves korában, tanuló esetében a tankötelezettség beállásának időpontjában legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamát fejezte be sikeresen. Halmozottan hátrányos helyzetű az a gyermek, az a tanuló is, akit tartós nevelésbe vettek. A szülő önkéntesen tehet nyilatkozatot, amelyhez adatlapot a Polgármesteri Hivatal Szociális Csoportjánál kérhetnek.(Sopron, Fő tér 1.
A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számos támogatásra jogosultak. Amennyiben a gyermek határozat alapján rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre már jogosult, az ehhez kötődő támogatásokat, ellátásokat továbbiakban is igénybe vehetik (pl.: ingyenes, vagy kedvezményes étkezést, tankönyvtámogatást, tandíjtámogatás, kollégiumi térítési díj támogatás). A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket, tanulókat, megillető támogatások ezen felül érvényesülnek, továbbá különböző pályázati lehetőségek állnak előttük, melyeket az alábbiakban ismertetjük:
1. Étkeztetés: bölcsődében, óvodában és 1-5 évfolyamon nappali rendszerű oktatásban résztvevő rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekeknek a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI tv. 148 §.-a (5) bekezdés a.) pontja alapján ingyenes.
2. Oktatás: Minden esetben ingyenes a halmozottan hátrányos helyzetű tanuló részére az oktatásban való részvétel és a kollégiumi ellátás, beleértve az első alapfokú művészetoktatásban való részvételt is. (1993. évi LXXIX. tv. 114. § (2) bekezdés)
3. Tankönyvellátás: Az iskolai tankönyvrendelkezésnek biztosítania kell, hogy a tankönyvek ingyenesen álljanak rendelkezésére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulóknak. Az ingyenesség biztosítása többféleképpen történhet, ezért javasoljuk, hogy az érintett iskola e kérdésre vonatkozó eljárását ismerjék meg.
4. Kötelező óvodai felvétel: a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. Törvény 65. §. (2) bekezdése értelmében a kötelező felvételt biztosító óvoda nem tagadhatja meg a halmozottan hátrányos helyzetű gyermek felvételét, ha az a harmadik életévét betöltötte.
5. Iskolaválasztás: A körzetes általános iskola köteles felvenni a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket. Arról, hogy gyermekének melyik a körzetes iskolája, a Polgármesteri Hivatal humánszolgáltatási Osztálya ad felvilágosítást. Ha a településen belül másik iskolába akarja vinni gyermekét, akkor az iskola csak férőhely hiányában utasíthatja el.
6. Útravaló ösztöndíjprogram: Az ösztöndíj pályázat útján nyerhető el. A programba bekerülő diákok mentori segítséget kapnak tanulmányaik sikeres folytatásához, valamint mind a diák, mind a mentor havi ösztöndíjban részesül, illetve bizonyos sikerkritériumok elérése esetén a mentor tanár egyösszegű év végi juttatást kap. Az ösztöndíj program a következő alprogramokból áll:
- Út a középiskolába: az általános iskola 7. és 8. osztályos tanulóinak;
- Út az érettségihez: érettségit adó középiskolába járó tanulóknak;
- Út a szakmához: szakképzésben résztvevő, hiányszakmát választó tanulóknak
7. A szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok felsőfokú tanulmányait elősegítő program: 2005. év második felétől az Oktatás és Kulturális Minisztérium a HÖOK a Hallgatókért Alapítvánnyal együttműködésben működteti Katapult Mentorprogramot, amely a halmozottan hátrányos helyzetű, érettségizett fiatalok továbbtanulási, illetve a későbbekben munkaerőpiacon történő elhelyezkedési esélyeit hivatott elősegíteni.
A felvételi eljárás során alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre, felsőfokú szakképzésre, mesterképzésre történő jelentkezésnél előnyben részesítéssel többletpontok szerezhetők, ha
- hátrányos helyzetű felvételiző 25 pont
- halmozottan hátrányos helyzetű felvételiző 50 pont
- fogyatékkal élő felvételiző 50 pont
- illetve gyermekgondozás esetén 50 pont
A kedvezményes bejutás lehetőségén túl, az így felvett hallgatókat mentor segíti majd tanulmányaik során. A pontos feltételekről a www.mentorhalo.hu-n vagy a 06-80/204-641 zöldszámon lehet érdeklődni.
Pályázati lehetőségek többek között az alábbi honlapokon kereshetők:
- Az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapja: www.om.hu
- Az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatóságának honlapja: www.omai.hu
- A SuliNova Közoktatás-fejlesztési és Pedagógus-továbbképzési Kht. Honlapja: www.sulinova.hu
- A Tempus Közalapítvány honlapja: www.tka.hu
- A Pályzatfigyelő újság honlapja: www.pafi.hu