![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Munka, játék és alkotási vágy van a tárgyakban. És természetesen kézügyesség. Fúrni, faragni, szőni, fonni, agyagot formázni meg lehet tanulni. De minden apró tárgyban benne van alkotójának a lelke, saját világa is.
Képgalériával
,,Ezek is mi vagyunk” címmel szervezett bemutatkozó kiállítást a NapSzak Integrált Intézmény a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban.
A kiállításon azok a kézműves alkotások láthatók, melyeket az intézményben és a társintézményekben élők alkottak.
Alkotásaikkal bemutatkoznak a Regens Wagner Otthon Balatonmáriafürdő, a zsirai Értelmi Fogyatékosok Otthona, a budapesti Szigony Alapítvány, a táplánypusztai Dr. Piroth Endre Mentálhigiénés Otthon lakói. Kézműves termékeket készítettek még a kiállításra a soproni Erzsébet kórház, a Virágfüzér Sérültek Napközi Otthona, a NapSzak Integrált Intézmény ágfalvi és soproni lakói.
A tárlatot ma Abdai Géza alpolgármester nyitotta meg.
A kiállítás jelmondata: ,,Legnagyobb cél pedig, itt e földi létben,
Ember lenni mindég, minden körülményben.”
A kiállítás november 12-ig, naponta 10 és 18 óra között tekinthető meg.
Abdai Géza, közösségi ügyekért felelős alpolgármester megnyitóbeszédében a következőképpen fogalmazott:
- Különleges és megható a tárlat, hiszen olyan kézműves alkotásokat láthatunk, amiket speciális ápolásra szoruló fiatalok és szépkorúak alkottak. Olyan tárgyak, amik gyermekkorunkat idézik: részben a paraszti kultúra mindennapi használati tárgyaként, részben a játékos alkotás tanúságaként.
Díszek, használati tárgyak láthatók mindenütt, ami nem öncélú művészetként jelenik meg, hanem részben terápiai lehetőség, részben napi elfoglaltság során készültek.
Munka, játék és alkotási vágy van mögöttük. És természetesen kézügyesség. Fúrni, faragni, szőni, fonni, agyagot formázni meg lehet tanulni. De minden apró tárgyban benne van alkotójának a lelke, saját világa is. Ezt értékeljük a művészek alkotásaiban, és most itt különös tisztelettel kell értékelnünk a gondozottak munkáiban.
Ők talán nem olyan természetesen nyúlnak az anyaghoz, mint a hivatásos virágkötő, fazekas vagy faragó. Sokkal nagyobb odafigyeléssel kell dolgozniuk. És kitartó munkájuknak most láthatjuk az eredményét.
Hölgyeim és Uraim!
Miközben büszkén nézegetjük városunk polgárainak alkotásait, örömmel látjuk, hogy ma Magyarországon mennyi kreativitás tapasztalható! Látjuk a társintézményekben lévők kézműves termékeit, és látjuk azt is, hogy nem lehet különbséget tenni köztük.
Köszönjük ezt a bemutatkozást mindannyiuknak!
Kedves Hölgyeim és Uraim!
Még egy tanulságot levonhatunk, miután megnéztük a kiállított munkákat, sőt, netán még vásároltunk is belőlük – ez a tanulság pedig a következő: Az, hogy emberek vagyunk, maga a csoda. Egyenértékűnek alkotott minket a Teremtő. A különbözőségeket csak mi vesszük észre, s az úgynevezett beskatulyázás is emberi találmány. Pedig nincs jogunk ilyent tenni, hiszen ugyanolyan értékű a gondozott ember, mint a saját családban élő. Ugyanolyan értékű a nő és a férfi, a gyermek és a felnőtt.
Az már a sors szeszélye, hogy ki milyen egészséget vagy betegséget hordoz. Talán az is, hogy mennyi talentumot kapott. De hogy miként él a talentumokkal, az már az egyénen, a közösségen múlik. Az alkotásokat látva úgy érzem, az itt kiállító emberek jól sáfárkodtak talentumaikkal, és környezetük, közösségük is ügyes szemmel, jó vezetőként segítette őket.
Köszönöm, és gratulálok! E gondolatok jegyében ajánlom a tárlatot minden érdeklődőnek.
A kiállító intézmények lakói zenés, koreografált műsorral tették igazán emlékezetessé a megnyitó ünnepi eseményét.
BTÉ