datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Valétálás: elbúcsúztak a Nyugat-magyarországi Egyetem végzős hallgatói Soprontól

A végzős egyetemi hallgatók tudására, felkészültségére, elszántságára, tisztességére, állhatatosságára szüksége van az országnak és a nemzetnek – mondta Sopron polgármestere búcsúztató beszédében.



Elbúcsúztak a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki, Faipari Mérnöki és Közgazdaságtudományi Karainak végzős hallgatói az alma matertől és Soprontól.

A selmeci diákhagyományok szerinti valétálás jelentése: Éljetek boldogul!

A valétálás napja bolondballagással kezdődött, amely az egyetemisták utolsó mókás felvonulása a város utcáin, az esti méltóságteljes, hivatalos ceremónia előtt.

Szombaton a végzős hallgatók az egyetemen tartott ünnepi megnyitót követően – ahol többek között dr. Faragó Sándor rektor mondott beszédet – hagyományos és látványos szalamander menetben búcsúztak Soprontól.

valete01.jpg

A menetben bányászlámpákkal elől haladtak a firmák, őket követték négyesével egymásba karolva, diáknótákat énekelve a valétálók, az alsóbb évesek pedig fáklyát tartva kísérték őket .

A Deák téren dr. Fodor Tamás, a város polgármestere búcsúztatta Sopron nevében a hallgatókat.

Új korszak kezdődik a diákok életében, amely mindenképpen szép, de egyben embertpróbáló lesz, csupa nagybetűvel írandó új élet, új kihívásokkal – mondta Sopron polgármestere.

valete02.jpg

Dr. Fodor Tamás emlékeztetett mindazokra az értékekre, amelyet a végzős diákok Soprontól kaptak: a helyi sajátságos kultúra, a természeti környezet révén.

Sopron mindig is befogadó város volt, amit történelme is bizonyít. Az a tény, hogy a trianoni döntés után Sopron befogadta a selmecbányai akadémiát szintén a város befogadókészségét bizonyítja, ami az 1921. év utáni magyar történelem egyik legnemesebb tette – hangsúlyozta dr. Fodor Tamás, aki az akkori polgármester Sopronyi-Thurner Mihály érdemeit is kiemelte, akinek meghatározó szerepe volt abban, hogy a selmecbányai akadémia Sopronban lelhetett új otthonra.

valete03.jpg

A hagyományok nem csak megtartanak, de irányt is mutatnak. A tudás, az ismeretek megszerzése mellett a soproni diákévek alatt az egyetem hallgatói az összetartozást is megtapasztalhatták. A Sopronban összegyűjtött szellemi tőke minden nehézségen átsegíti majd a jelen generációt, akinek fontos feladatai lesznek, akiknek tudására, felkészültségére, elszántságára, tisztességére, állhatatosságára szüksége van az országnak és a nemzetnek – mondta Sopron polgármestere búcsúztató beszédében.

valete04.jpg

A valétálók nevében búcsúzó Török Károly, a Faipari Mérnöki Kar végzőse ünnepnek nevezte a valétálás napját, amely a végzősök, az ittmaradtott diákok, a tanárok, a szülők, Sopron város ünnepe egyaránt. Megígérte, hogy a Sopronban megszerzett tudással gyarapítani fogják az országot.

valete05.jpg

Erdősi Botond, a Közgazdaságtudományi Kar valétálója köszönetet mondott azoknak az elődöknek, akik az egyetem fennmaradásáért küzdöttek a nehéz történelmi időkben, akiknek szellemiségét őrzik a mai generációk. Köszönetet mondott még a végzős hallgató a szülőknek, tanároknak, Sopron városának, a hallgatóknak a diákévekért, megígérve, hogy öregbíteni fogják az egyetem és Sopron hírnevét.

valete06.jpg

Az ünnepségen néma főhajtással adóztak Sopronyi-Thurner Mihály, az 1921. évi népszavazás korabeli, egykori polgármester emlékének, hogy befogadta a selmeci akadémiát, a mai Nyugat-magyarországi Egyetem jogelődjét.
Az estét a valéta-bál zárta, ahol a családtagok, rokonok, barátok voltak jelen.

 

BTÉ
Fotó:Tóth Zsombor

2011. május 7. / Kultúra