datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Az Ágfalva és Somfalva közötti kapcsolatok helyreállítása

A Transborder elnevezésű projekt célja a határon átnyúló kapcsolatteremtést elősegítő fejlesztés, amelynek érdekében Firtl Mátyás, a térség országgyűlési képviselője is számtalan fórumon felszólalt.



A projekt záróeseményét az Ágfalvi Vadvirág Fogadóban tartották. Az eseményen részt vett és az EU-s pályázatból megvalósult fejlesztéssel kapcsolatos gondolatait elmondta Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője is.

A projektben résztvevő felek, illetve a VÁTI képviselőjének beszámolóiból kiderült, hogy a megvalósult projekt a schengeni egyezmény, másrészt az EU közlekedéspolitikáját tartalmazó ún. Fehér Könyv alapelveit, célkitűzéseit is magában foglalja. Magyarország 2007. december 21-én, teljes jogú schengeni taggá válásával érkezett el az az időszak, amikor elviekben a magyar állampolgárok a szárazföldi határokat, az úgynevezett schengeni belső határokat határellenőrzés nélkül, bármikor és bárhol - tehát nem csak a korábbi kijelölt határátkelőhelyeken – átléphették, amennyiben a schengeni övezet más országaiba utaznak be.

A közlekedés a modern gazdaságok egyik kulcsfontosságú eleme. Tartós ellentmondás van azonban a mind nagyobb mobilitást igénylő társadalom és a közvélemény között. A korszerű, a határtérségben helyreállítandó közlekedési rendszereknek mind gazdasági, mind pedig szociális és környezetvédelmi szempontból fenntarthatónak kell lenniük.

20110925agfalva17c.jpg

A határok megnyitásával rövidül az elérési idő, tehát növekedhet a mobilitás, lehetőség nyílik a települések közötti kapcsolatok helyreállítására, amennyiben a településeket összekötő utak fejlesztése mind megtörténne, és azok megfelelő minőségűek lennének.

A pályázat átfogó célja volt az Ágfalva és Somfalva, illetve a három kapcsolódó határtelepülés közötti kapcsolatok helyreállítása, a regionális és helyi közlekedés fejlesztése, a fent említett tényezők alapján.

Firtl Mátyás német és horvát nyelven is üdvözölte a tanácskozáson megjelenteket. A térség országgyűlési képviselőjeként, de a Magyar Országgyűlés Európai ügyek bizottságának alelnökeként is szólt a megvalósult fejlesztés fontosságáról. Előadásában hangsúlyozta: parlamenti munkája során, de számos hazai és nemzetközi fórumon folyamatosan felszólalt és dolgozott a határ két oldalát összekötő településközi utak fejlesztéséért, mindazon célok eléréséért, amelyeket a mai Ágfalva-Somfalva közötti projekt is szolgál.

Sopron országgyűlési képviselője a rövid, EU-történeti áttekintés és a csatlakozásnak a régióra vonatkoztatott hatásainak elemzése során arra is utalt, hogy nem igazolódtak be a schengeni csatlakozást követő osztrák félelmek, amelyek a közbiztonság romlásától tartottak. ,,Nem a szomszédoknak és nem a barátoknak kell tartaniuk egymástól”, minthogy a projekt sikere is azt mutatja, hogy a közös földrajzi elhelyezkedés, a közös történelmi múlt, a közös kulturális örökség, a baráti kapcsolatok és a jó szomszédság az összefogás által eredményre vezet. Ebben a térben csak az együttműködés által gyarapodhat a határ mindkét oldala, csak az együttműködés, az összefogás viszi előbbre a közösségeket – fejtette ki Sopron országgyűlési képviselője.

firtl.sopron.hu

2011. szeptember 25. / Régió