![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Január 3-án nyílt meg a Hősök, királyok, szentek című kiállítás a budavári Magyar Nemzeti Galériában. A tárlaton több mint száz történelmi tablót, portrét és dokumentumot állítunk ki – tudtuk meg Bellák Gábortól, a kiállítás kurátorától.
– A maga nemében egyedülálló ez a tárlat: Székely Bertalan, Benczúr Gyula, Madarász Viktor, Barabás Miklós, hogy csak néhány nevet említsek a művészek közül. Összesen 84 műtárgyat és 27 dokumentumot láthat a nagyközönség, melyek így együtt még nem kerültek kiállításra. Külön szeretném kiemelni Munkácsy Mihály Honfoglalás című 4,58x13,55 méteres, 1893-ban készült festményét, mely eddig még soha nem hagyta el a Parlament Munkácsy-termét – tudjuk meg a soproni származású, a Széchenyi-gimnáziumban érettségizett művészettörténésztől.
– Fejünkben sokszor kavarognak történelmünk jeles alakjainak nevei, eseményekhez kötődő évszámok, így sok esetben nagyon nehéz felidézni és megérteni múltunk minden részletét. Vannak azonban orientáló mondataink, amelyek ugyanazt jelentik mindannyiunknak, ennek megfelelően a Himnusz és a Szózat hívószavaira épül fel a kiállítás – avat be a rendezés részleteibe, annak szellemiségébe Bellák Gábor kurátor.
Bellák Gábor soproni származású művészettörténész a kurátora a Nemzeti Galériabeli kiállításnak
Az „Általad nyert szép hazát....” című tematikus egység középpontjában áll Munkácsy Mihály grandiózus festménye, de a budavári palota báltermében kapott helyet többek között Benczúr Gyula Vajk megkeresztelése című képe, a korona másolata, és hamarosan ide érkezik Szent István Prágában őrzött kardja is. Külön teremben láthatjuk a Hunyadiak korát, Madarász Viktor és Benczúr Gyula festményeivel, valamint Fadrusz János leghíresebb alkotásának, a Kolozsvár Fő terén álló Mátyás szobornak nagyméretű modelljét. Külön szekciót képeznek a könyvtári és levéltári dokumentumok, ahol többek között olyan ritkaságokat láthatunk, mint Szent István törvényeinek legrégebbről fennmaradt lejegyzéseit őrző Admonti-kódex, Werbőczy Tripartituma, Sylvester János Újszövetség-fordítása, a Habsburg-ház nőági örökösödését lehetővé tevő Pragmatica Sanctio és a kiegyezési törvények eredeti, a király által aláírt kézirata.
– Nagyon szeretném, ha minél többen eljönnének Sopronból is erre a rendkívül tanulságos, a Magyar Nemzeti Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és az Országos Levéltár együttműködésében megvalósuló kiállításra, mely augusztus 26-ig látogatható.
Honfoglalás: A képhez az ötletet Jókai Mór adta, akinek arcképét, a fehér ló mögötti alakban meg is örökítette Munkácsy Fotó: Mester Tibor
Pluzsik Tamás
Fotó: Fákó Árpád
Soproni Téma