![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Soha nem nyomult, nem volt stréber, nem volt sem udvari festője, sem liblingje senkinek – írja Kertész Dániel festőművészről Szőcs Géza.
– Voltam üvegcsiszoló, újságárus, jegyszedő, díszletfestő, ablaktisztító, statiszta, grafikus, gyógymasszőr. Fotóztam és illusztráltam a Playboynak, bélyeget terveztem, könyvborítók, folyóiratok grafikáját készítettem és írtam is, újságot – mondja bemutatkozás gyanánt a Pannonia Galériában kiállító festőművész, akinek bélyegtervezői munkáját a Magyar Posta Művészeti-díjjal honorálta.
A Budapesten élő festőművész a Képzőművészeti Főiskolán végzett, ahol olyan mesterei voltak, mint Lakner László és az orosz származású, Kossuth-díjas festőnő, El Kazovszkij. Bálint Endrével, az avantgárd egyik legjelentősebb alakjával való kapcsolata is emlékezetes: – Élete utolsó montázssorozatát az én fotóimból készítette, természetesen őt is meghatározó mesteremnek tartom – vall pályája meghatározó szereplőiről a Sopronban most először kiállító művész, akinek műterme jelenleg a főváros szívében van.
Képzőművészként sem tudja letagadni fotós múltját és tulajdonképpeni jelenét. Haraszty István Kossuth-díjas szobrászról készített portréjába „beleszerkesztette” egy hajdan volt fényképezőgép lecsupaszított vázát.
Síkban lapos, kell a tér: Haraszty István Kossuth-díjas szobrász portréjába Kertész Dániel beleszerkesztett egy hajdan volt fényképezőgépvázat
Fotó: Pluzsik Tamás
– Van egy portrésorozatom, ez annak egyik darabja. Sok kiállításmegnyitón találkozunk, és ő ilyen alkalmakkor mindig, szinte megszállottan fényképez. Ez az alapötlet, egyébként pedig van, amikor úgymond kevés a két dimenzió. Ha valamit megfestünk olajjal vászonra, az adott esetben egy kicsit lapos, majdnem térben van, de mégsem – lényegében így született meg ez a szobor-festmény ötvözet.
Szőcs Géza szavaival mi mást kívánhatnánk mi is Kertész Dánielnek, mint azt, hogy ha mostanig, mintegy ötven évig, a magányosság, a társtalanság, a senkihez és semmihez nem tartozás, az intézményen és hivatalosságon kívüliség minden terhét el tudta viselni, akkor mostantól élvezze e különleges állapot és helyzet nem túl számos, de mégiscsak létező előnyeit is.
Pluzsik Tamás
Soproni Téma