datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Emlékfutás a bátorság , a hűség, a hősiesség 900 kilométeres útján

Balassagyarmat - Sopron - Kercaszomor - Szigetvár települései nehéz történelmi időkben példamutató helytállásukkal tettek tanúbizonyságot, hon- és határvédőként, a magyar nemzethez való hűségükben, ragaszkodásukban és hazafiságukban a haza egységéért vállalt áldozatukban. Balassagyarmati sportolók  emlékfutással tisztelegnek mindazon értékek előtt - hazaszeretet, hit, bátorság, hűség – melyeket az említett városok polgárai követendőnek tartottak és életüket is készek voltak ezek érdekében feláldozni.



 Bátorság, Hűség, Hősiesség! Civitas Fortissima, Civitas Fidelissima, Communitas Fortissima, Civitas Invicta: négy település viseli az országgyűlés által adományozott címet. Ezen települések méltán büszkék kitüntetésükre, hiszen őseik fegyverrel, választásukkal és életük árán is megvédték a haza egy kis területét.

Balassagyarmatról indult az az emlékfutás, amelyet a balassagyarmati hosszútávfutók, triatlonisták kezdeményeztek, akik a négy várost érintő  – 900 kiloméretes – futásukkal emlékeznek a magyar nemzet számára fontos történelmi eseményekre, és mindazokra, akik életüket áldozták a hazáért vívott csatákban.

20120810bgy01.jpg

Nem mindennapi teljesítményükkel városuk, hazájuk előtt szeretnének tisztelegni..

20120810bgy02.jpg

A Sopronba érkező, Bátorság, hűség, hősiesség emlékfutás résztvevőit Abdai Géza alpolgármester fogadta Sopron Fő terén.

Abdai Géza a résztvevőknek Sopron történelmi múltjából a magyarságához, a nemzethez való hűségének főbb momentumait (1277, 1921) emelte ki, és szólt az 1989. évi határáttörés eseményeiről is, amikor Sopron, a szabadság városaként az európai egyesítés útját is megnyitotta.

20120810bgy03.jpg

A 16 balassagyarmati futó egymást váltva, 4 nap alatt teljesíti a négy települést érintő . 900 kilométert.

20120810bgy05.jpg

Medvácz Lajos , Balassagyarmat polgármestere elmondta: a sportolókhoz a Bátorság, hűség, hősiesség útján bárki csatlakozhat rövidebb-hosszabb táv megtételével. Remélik, hogy futásukkal erősíteni tudják mindazon értékeket - hazaszeretet, hit, bátorság, hűség – melyeket az említett városok polgárai követendőnek tartottak és életüket is készek voltak feláldozni.

Az idén Szigetvár kapta meg a Leghősiesebb Város címet, melyet az Országgyűlés 2011. év őszén adományozott a városnak. Tisztelgő főhajtás ez a 446 évvel ezelőtt életüket áldozó hősök előtt.

20120810bgy06.jpg

A kitüntetettek közül a „legkisebb testvér” Kercaszomor augusztus elején ünnepli ősei bátor helytállásának emlékét. Sopron lakói, pedig 1921. decemberében ünneplik a Hűség Napját, azt a napot, amikor népszavazással döntöttek a Magyarországhoz való tartozásukról.

A balassagyarmatiak mindig fontosnak tartották, és kötelességünknek érezték, hogy emlékezzenek városuk 1919. január végi hon és határvédő hősi eseményeire, az azokban részt vállaló diákokra, polgárokra, vasutasokra, katonákra, és a harcokban elesettekre.

20120810bgy07.jpg

 

A futócsoport már többször vállalt hasonló feladatot, hogy nem mindennapi teljesítményükkel tisztelegjenek városuk, hazájuk előtt. Így 1996-ban Honfoglaló Triatlont szerveztek  az Azovi tengertől Ópusztaszerig (2642 km). 2002-ben tartották a Gyarmatok Találkozója Triatlont, ahol a Gyarmat nevű települések felkeresése és meghívók eljuttatása volt a cél itthon és a környező országokba.(3684 km), míg 2010-ben a Testvér Települési Triatlonra került sor, ahol Balassagyarmat testvértelepüléseinek felkeresését és a városnapra szóló meghívás kézbesítését vállalták (8607 km).

 

20120810bgy09.jpg

BTÉ

 

2012. augusztus 10. / Sport