datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

  	képek
| továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Hagyomány, szépség, érték - Magyarországi német népviseletek kiállítása

Képgalériával

Visszatekintés a kiállítás. Visszatekintés arra az időszakra, amikor a Magyarországon élő németség büszkén hordta népviseletét, amellyel őseire emlékezett és megkülönböztette magát a környezetében élő más népektől – így vezette be megnyitó köszöntőjében Krisch Magdolna a Soproni Német Kultúrklub elnöke a magyarországi németek népviseletét bemutató fotókiállítást a Liszt-központban.



Közel 100 fotón csodálható meg a népviseletek szépsége, változatossága, a közös a törekvés a szépre, a művészire és az is, hogy a  viselet a célnak megfelelően egyszerű is legyen.

 Krisch Magdolna, aki egyben a Német Nemzetiségi Önkormányzat nevében is szólt az egybegyűltekhez, megnyitójában kifejtette: Egy nép identitását a 20. század közepéig nyelve, kultúrája, népviselete határozta meg.

P1210010ac.jpg

A népviseletek a falusi paraszti viseletekből alakultak ki, míg a városi polgárság a polgárosodás kezdetén, a gyáripar megjelenésével, a textilipar kezdetével párhuzamosan felhagyott a népviselet hordásával és kialakította a maga polgári viseletét. Ekkor jelenik meg a népviselet hangulatát idéző új ruha: a dirndl.

 A Liszt Ferenc-központ földszinti aulájában látható képeken a viseletek elsősorban a parasztság ünnepi viseletét mutatják be. Hasonlóképpen ilyeneket láthatunk még egy falusi háztartás ruhásszekrényében, és a fiatalok is ezt hordják még báli viselet formájában is. Különböző díszek, fejkendők, fejdíszek láthatók, és látható az idősebb korosztály viselete is, akik esetében a letisztult, egyszerű viseletek a jellemzők.

P1210011ac.jpg

A Magyarországra települt németség a német birodalom különböző részeiről érkezett, így ez a különböző népviseletekben is megjelenik, hiszen a népviselet mindig egy-egy tájegységre jellemző, mint ahogyan azt számos külső hatás is befolyásolja. Így, természetes, hogy az együttélés során a magyarság viselete is alakította a németekét, amely ötvöződött a magyar hatásokkal.

P1210018ac.jpg

A viseleteket bemutató fotók arról is tanúskodnak, hogy az emberi életút is végigkövethető a viseletek által: hiszen a népviselet elárulta, hogy valaki gyerek, eladósorban van, vagy házasulandó, házas, vagy az idősebb korosztály tagja.

Krisch Magdolna azt kérte az érdeklődőktől, hogy csodálják meg őseink egykori viseletét és emlékezzenek arra, hogy nagyszüleink ruhatárában még egy-egy darab megtalálható volt, és ízlelgessék a rég elfelejtett szavakat: stumpbandl, leibchen, jankerl, petscherl….

A megnyitón a népviseletek világát idéző hangulatot az ágfalvi énnekkar teremtett, az ágfalvi fúvósok pedig a Liszt-központ előtti térzenével hívogatták az arrajárókat a kiállításra.

 A népviseleteketről szóló szakmai ismertetőt Krisch András főlevéltáros tartotta.

Krisch András elhangzott megnyitóbeszédének szerkesztett változata

 Hölgyeim és Uraim! Kedves Vendégeink!

 Üdvözlöm Önöket a magyarországi németek népviseletét bemutató kiállításon. A kiállítás kb. 100 képe csupán egy áttekintést ad, hiszen több németek által lakott település sem kerül bemutatásra helyhiány miatt. A Kárpát-medencében, ahol oly sok nemzetiség él egymás mellett évszázadok óta, az egyes népek viselete hatással volt egymásra, így a németekére is. Ráadásul a hazai németség viseletének kialakulásában fontos szerepet játszott, hogy Németország mely területéről érkeztek hazánkba. Különösen igaz ez a török kiűzése után a 18. században végbement betelepítésekre, de nem igaz a Nyugat-magyarországi németekre, így a soproniakra sem, akik autentikus lakosságnak tekinthetők. Az ebben a térségben lakó németek a zárt német nyelvterület részét képezik, kevesebb külső hatás érte őket, zenéjükben, táncukban, viseletükben pedig az osztrákkal mutatnak rokonságot. Sopron környékén már Nagy Károly frank birodalma idején megjelentek az első német telepesek, levéltári adatokkal pedig bizonyítható, hogy a szabad királyi városi rang elnyerése (1277) utáni évtizedekben a városban már a németek kerültek túlsúlyba. Bár a kiállításon a nyugat-magyarországi németek alulreprezentáltak, de egyetlen soproni fotó azért bemutatja a soproni „Ponzichter” népviseletet.

 A német viselet elemei a 17-18. században az európai viseletből alakultak ki. A népviseletek táji övezetei Németországban a következők: 1. alsó-német, 2. közép-német, 3. felső-német. A magyarországi németek népviseleti csoportjai az alábbiakban helyezkednek el: 1. Nyugat-Magyarország, 2. Bakony, 3. Dunakanyar, 4. Dél-Dunántúl, 5. Dél-délkelet Magyarország.

A ruhák alapanyagát még a 20. század elején is a saját maguk által termesztett anyagokból készítették a hölgyek. A magyarországi németek viselete sokszor településenként is eltéréseket mutat. Van azonban közös is bennük: törekvés a szépre, a művészire, a változatosságra és ugyanakkor a viselet a célnak megfelelően egyszerű is legyen.

P1210019acnyh.jpg

A népviseletek alapvetően a falusi életformához kötődnek. Hogyan lehet, akkor a városlakó soproni Ponzichtereknek (szőlősgazdák) is népviseletük, akik sok esetben polgárjoggal is rendelkeztek, vagyis a városi közösség teljes jogú tagjai voltak. A kérdésre a válasz egyszerű. Bár a szőlőművelők a szabad királyi városban laktak, az életformájuk a szőlőtermelés miatt falusi jellegű, így alakulhatott ki a soproni Ponzichter népviselet. Az elnevezés egyébként onnan ered, hogy a soproni szőlősgazdák a sorokban, a tőkék között jellemzően babot és sok más egyéb zöldséget termeltek. Fontos volt, hogy a megtermelt zöldség ne zavarja a szőlőnövekedését és a szüretet sem. A Ponzichterek viseletéről Johann Reinard Bünker a 19-20. századfordulóján élt soproni etnográfus a következőket írta:

„A soproni Ponzichter a nyelvében és az öltözködésében is elkülönül a polgártársaitól. De nem csak e tekintetben, hanem eltérően öltözködnek a környező német falvak lakosságához képest is. Míg az utóbbiak a sötétkék kendőt részesítik előnyben, addig a soproni Ponzichter színe a komoly és méltóságteljes fekete. Fekete a lágy, alacsony filckalap, az enyhén előre hajlított karimával. Fekete a mattul csillogó szövetből készített rövid szoknya is. Fekete a selyem mellény is, a szorosan egymás mellet elhelyezkedő ezüstgombokkal, fekete a bőrből való nadrág, amelyet a fényesre suvickolt csizmába tűrve hordanak.”

 Az elmúlt évtizedekben a népviseletek visszaszorulása figyelhető meg. Megjelenésük sokszor szinte csak a néptáncra és egyéb kulturális fellépésekre szorult vissza, ezért is fontosak a népviseletek megőrzésében az ilyen kiállítások.

A kiállítás szeptember 15-ig tekinthető meg a Liszt-központ földszinti aulájában.

BTÉ

2012. szeptember 5. / Kultúra