datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Ötven év a szép szó szolgálatában

A Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma 50. éves évfordulóján emléktábla került a Paprét 17. sz. házra, ahol egy ideig a SFMK működött. Az emléktáblát Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője avatta fel, az ünnepségen a Katedra Együttes énekelt Herbszt Zoltán megzenesített verseiből. Az ünnepség a Várkerület Galériában irodalmi matinéval folytatódott.



 Az irodalmi szerveződés kezdeményezői – Vágási Imre, Cs. Németh András, Ízes Mihály  – eredetileg a Jövendő Kollégiuma elnevezéssel alakítottak társaságot, amely az 5 éves évfordulón vette fel  a Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma nevet. Az alapítók már elköltöztek a földi világból, mint ahogyan a társaságnak több, igen korán eltávozott tagjai is vannak: Herbszt Zoltán –  és, aki korán el is hallgatott: Schneider Lipót, és a legutóbb: Kövesi György.

IMG_2490accc.jpg

 

Az ,,alapítók" mellett, a ,,második nemzedék” is megjelent, mindazok, akik akkor még reménykedő pályakezdők voltak, a tűrt, néha tiltott kategóriába sorolva: Büki Attila, Bugyi Sándor, Bősze Balázs, Schneider Lipót, Huszár László, Winkler András, Zentai László, Zsirai László és a köréjük érkező társművészetek képviselői.

 - Sopronban kivételesen nagy számú emléktábla jelöl meg épületeket, helyeket, amelyek alkotó személyiségekhez, eseményekhez köthetően jelzik, hogy Sopron ihlető ereje mindig is megkereste, megtalálta és alkotásra késztette tehetségeit.

Ezek a jelek emléket állítanak, emlékeztetnek, és felhívják a figyelmet mindazoknak az értékeknek a megbecsülésére, amelyek ebben a városban keletkeztek, amelyek Sopront gazdagítják.

A város  kulturális, szellemi térképén mától ezt a helyet is tábla jelöli, amely a valamikori alkotói közösségnek jelt állít.  Nevek, évszámok, gondolatok, könyvek, nagy elhatározások, küzdelmek, reménységek, ellentétek egyetlen táblában –  egy ellentmondásokkal terhelt korból, amely keretét adta a Jövendő soproni szerkesztőségéből alakult Soproni Fiatalok Művészi Kollégiuma alakulásának és működésének.

IMG_2456accc.jpg

A Kollégium az 50 évvel ezelőtt a helyüket kereső, a világot megérteni akaró, az ahhoz való viszonyt meghatározni szándékozó és azon – az ifjúság hevével és életerejével – változtatni is akaró ifjak alkotóközössége volt.

Az 50 évvel ezelőtt alakult, nagyrészt irodalom köré csoportosult, fiatal alkotói kör, és a velük rokonszenvező képzőművészek egy, a szabad alkotói szellem kibontakozásának egyáltalán nem kedvező időszakban szegődtek a ,,szép szó szolgálatába” - mondta - többek között - Sopron országgyűlési képviselője az ünnepségen.

 

IMG_2466accc.jpg

Hozzátette:  Azt is idézi a tábla, hogy ,, abban a korban is voltak olyan fiatalok, akik alapítóként, majd második nemzedékként ,, a barátság és a küzdelem – új? – különböző formáit” keresték, a megint újat, az akarást, s a mindig újjászületést”, a ,,felismert szükségszerűséget”, az elfogadtatásért, a fennmaradásért vívott küzdelmeket. És megismerték nem csak az alkotás szépségét, de a korai halált, a száműzetést, az elhallgatást is. 

 


Az emléktábla-avatót követően Firtl Mátyás és Bősze Balás, a Soproni Irodalmi Társaság elnöke nemzetiszínű szalaggal átkötött babérkoszorút helyezett el az emléktáblánál.

IMG_2484accc.jpg


Az ünnepség a Várkerület 19 sz. alatti Várkerület Galériában, a Soproni Irodalmi Társaság székhelyén  irodalmi matinéval folytatódott, amelynek keretében Sopron irodalomkedvelő közönsége a SFMK ott megjelent tagjaival találkozhatott.

Az irodalmi matiné bevezetőjében Firtl Mátyás mondott köszöntőt.

 Alig egy órája, hogy új emléktáblával gazdagodott városunk, amely a Paprét 17. szám alatti ház falán a Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma 50 évvel ezelőtti alakulásának helyét jelzi.

Az emléktábla avatón szóltam arról, hogy Sopronban az irodalom köré szerveződő társaságok városa. Közismert, hogy a helyi irodalomtörténet Lackner Kristóftól több irodalmi kört, társaságot számon tart.

Ezen a helyen, amely a Soproni Irodalmi Társaság székhelye fontos erről szólni, hiszen van egy olyan időbeli irodalomtörténeti ív, amely a különböző korok irodalmi társaságaiban rangos alkotók rangos művei által emeli Sopron kultúrvárosi rangját, egészen a mai napig tartóan.

A Soproni Fiatalok 1962-ben göröngyös utakon indulva a szép szó szolgálatát választották hivatásul.

Sokfelé ágazó, újat hozó küzdelmet folytattak az alapítók: Cs. Német András, Ízes Mihály, Vágási Imre, eredetileg a  Jövő Kollégiuma néven. A Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma nevet később választották, alakulásuk 5. évfordulóján. Büki Attila ír arról, ami összekötötte őket: ,,az irodalom meg a kollégium lázadó alkotóinak lendülete. Egyszerűen változásokra vártak, s hitték, hogy nekik ebben szerepük lehet (…)  Határozott volt az együvé tartozás tudata, amit felerősített a baráti kötődés.”

A Soproni Fiatalok Művészeti kollégiuma név kiteljesítése immár a második generáció küldetése volt. Az 50 éves évforduló, a mai itteni jelenlét azt is bizonyítja, hogy ezt a küldetést tisztességgel teljesítették. Méltó módon a nagy soproni elődökhöz.

Idézve egyik méltatójukat elmondhatjuk ez alkalommal is, hogy ,,bátrabban csak a lezárult pályákról szólhatunk, ott is a megértés keresésével és az odafigyelés tiszteletével. A többi írói pálya még gazdagodhat, vagy már most kellőképpen gazdag.”

 Tisztelt Egybegyűltek!

 A Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma 50 éve a mai ünnep alkalma. De amit ma valójában itt ünnepelhetünk az az irodalom maga, az alkotás teremtéssel rokonítható nagyszerű, olykor küzdelmes tette: vagyis az életnek értelmet és távlatot adó, azt megvilágító, az egyént és közösséget gyarapító, előbbre vivő, feljebb emelő gondolatok megszületésének az Isteni kegyelem adta lehetősége.

 Ezzel élni, ezt kamatoztatni felelősség és kötelesség, amihez további gazdag és eredményes alkotóéveket kívánok, Sopron szellemi értékeinek gyarapítása szolgálatában! - hangzott Firtl Mátyás köszöntője.

 


A beszélgetést B. Tóth Éva, újságíró-szerkesztő vezette. Bősze Balázs, Winkler András, Zentai László, Zsirai László, Hegyi Ferenc volt jelen az eseményen és vett részt a beszélgetésben, Rakovszky Zsuzsa, Kossuth-díjas író-költő a közönség soraiban foglalt helyet, míg Szepes Péter , aki grafikusként a SFMK közösségéhez kötődött, szintén jelen volt az ünnepségen. A jelenlévő költők megzenésített verseit T. Horváth József adta elő.
A jelenlévők az elmúlt 50 év több, jellegzetes momentumát is felvillantották, az alkotás, az irodalomművelés küzdelmes, felelősségteljes és örömöt is adó tevékenységét, és műveikből is felolvastak egyet-egyet.

A rendezvényen jelen lévő Rakovszky Zsuzsát, aki maga gyakran megfordult a SFMK-ban, azóta Kossuth-díjas író-költőt, Galagonya című megzenésített verse is köszöntötte.

Az egykori Soproni Fiatalok Művészeti Kollégiuma tagjai az alakulás óta 50 évvel idősebbek, utjaik is  elváltak, de a Soproni Irodalmi Társaságban,  az évről évre megjelenő  Soproni Füzetek oldalain, az időközönkénti további megjelenésekben folytatódik alkotómunkájuk. A legtöbbjük - idő, energia,  ihletettség függvényében, adott esetben egy-egy polgári foglalkozás mellett is  – ma is jelen van a város irodalmi, művészeti életében.

BTÉ

 

2012. november 25. / Kultúra