![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Az ünnep azt is üzeni, hogy ,, Kölcsey Ferenc hazafisága, ma is elevenen ható eszményei folytatódjanak bennünk ; szóval és tettekkel legyünk méltó kiteljesítői ma is aktuális, az időkön átsugárzó szellemiségének!" - hangsúlyozta Kerék Imre író-költő ünnepi szónoklatában.
Himnuszunk születése napját, január 22-ét legújabb kori történelmünk avatta a Magyar Kultúra Napjává. Ez az a nap, amikor ünnepelhetjük azt, hogy létezik egy olyan közös kincsünkről, ami meghatározza létünket, gondolatunkat, ami megtart, erőt ad és gyarapít: ez a magyar kultúra.
Értékeink, kincseink közül a nemzeti himnuszunk születése vált a magyar kultúra ünnepévé, az a költemény, amelyben múlt, jelen és jövő is benne van, a közösség ereje, a megmaradás reménye, a felemelkedés lehetőségének hite.
A Széchenyi István Gimnázium diákjainak igényes, az ünnep méltóságához illő műsora tette teljessé az eseményt
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én, Csekén fejezte be, tisztázta le ,,Hymnus a Magyar nép zivataros századaiból” című verset. A Himnusz közismertté megzenésítése után vált, amikor a császári himnusz ellenében szükség volt a magyar összetartozást kifejező, közösen énekelhető szövegre.
1989. óta Magyarországnak alkotmányosan is rögzített himnusza ez. Hazánk 2012. január 1-jén hatályba lépett Alaptörvénye ,,Isten áldd meg a magyart! „ sorral kezdődik, és az Alaptörvény azt is kimondja, hogy ,,Magyarország himnusza Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye Erkel Ferenc zenéjével.”
A Magyar Kultúra Napján a Deák téri Kölcsey-szobornál tartott ünnepség szónoka Kerék Imre, József Attila-díjas író-költő, a Sopron kultúrájáért-díj 2012. évi kitüntetettje volt. Az eseményen népes diákközönség volt jelen, Sopron városát Abdai Géza alpolgármester képviselte, továbbá jelen volt a képviselőtestület több tagja, a helyi közoktatási és kulturális intézmények, közgyűjtemények és civil szervezetek vezetői, illetve képviselői.
Kerék Imre ünnepi beszédében Kölcsey szellemiségét a költészet szemszögéből megidézve hangsúlyozta a hazaszeretet fontosságát.
Tisztelt ünneplő közönség! Kedves honfitársaim! Ma, a Magyar Kultúra Napján Kölcsey Ferencre és a magyar Himnuszra emlékezünk. Engedjék meg, hogy a költészet oldaláról világítsam meg e kivételes nap emlékezetét. Kormos István a jeles költő, aki a Móra Könyvkiadó főszerkesztője volt hosszú évtizedeken át, amikor egy újságíró megkérdezte tőle: melyik sort emelné ki hangsúlyosan nemzeti imánkból, röviden és tömören így válaszolt: Nyújts feléje védő kart – ezt tartja a leginkább jellemzőnek és fontosnak. Valóban, benne van ebben a válaszban a magyarság történelmének minden hányatottsága, szenvedése ; benne van a magyar reformkor kiváló nagy személyiségeinek áldozatvállalása, máig ható szívós munkálkodása mindaddig – hogy mi itt, a Magyar Kultúra Napján -1989 óta - ünnepelhetjük velük együtt Kölcsey Ferencet, aki ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát. Kölcsey, aki költőként, íróként is kiváló és tiszteletreméltó volt, a Himnusz mellett a reformkor 10-15 legjelentősebb versét írta meg, bennük nemzetünk sorskérdéseivel foglalkozva, számolva a végső pusztulással, hanyatlással is, ami nagyobbrészt rajtunk múlik, hogy ne következhessen be a közeli-távolabbi időkben sem. Nemcsak írónak volt nagy, kiváló volt politikusként is, mint megyéje, Szatmár megye országgyűlési követe visszavonulásáig. Lelkes és lankadatlan szószólója, formálója volt nemzetünk legnagyobb horderejű kérdéseinek. Bár sorsa, sok gondja, csalódásai magányra késztettették volna, ő mégsem húzódott magába, hamar megtalálta a közösséget író és politikus társaival, lankadatlanul képezte magát s mint kiváló szónokot ünnepelte és elfogadta vezérül a korabeli ifjúság, lelkesen kitartottak mellette mindvégig, akár a magyar nyelv ügyében emelte fel szavát, akár más hasonló súlyú kérdésekben.
Szavai mélyen emlékezetünkbe ivódtak, némelyekből szállóige lett. Emléklapra c. rövid két sorában arra inti honfitársait, hogy a buzgó hazaszeretet eszményét hagyományozzák, tudatosítsák a jövő nemzedékeiben ; íme a költő üzenete nekünk, ma élőknek: ,,Négy szócskát üzenek, vésd föl kebeledbe s fiadnak E szavakban persze nem puszta magunkba zárkózásra buzdít, hanem nemzetépítő A nagy művek - írta Illyés Gyula 1937-ben - ahelyett, hogy felemelnék, eltakarják alkotójukat. A Himnusz nélkül Kölcseyt jobban ismernénk, jobban számon tartanánk egyéb érdemeit. Ez a vers, azáltal, hogy szerzője nevét örök ragyogásba borította, akaratlanul is sokat elvont abból a fényből, amely a személynek járt volna ki. De a ragyogás, a hír sokat elfedett - mert szinte vakított - magának a versnek értékéből is. Még egy fontos költeményét idézném itt, ami bevilágítja magasrendű etikai tartását és kortársait is cselekvésre ösztönözte. Nem pusztán a múltra való visszatekintés nyilvánul meg benne, hanem a jelen és a jövő kérdései iránti felelősségérzete is. Íme, a Huszt c. rövid költeményének teljes szövege : ,Bús düledékeiden Husztnak romvára megállék : Mint irodalmár és olvasó örülök annak, hogy az iskolai tananyagokban Kölcsey Ferenc a Nemzeti hagyományokkal együtt hangsúlyosan szerepel. Örülök annak, hogy ünnepe van a Magyar Kultúrának és pontosan e jeles napon január 22-én. S kívánom, hogy Kölcsey Ferenc hazafisága, ma is elevenen ható eszményei folytatódjanak bennünk ; szóval és tettekkel legyünk méltó kiteljesítői ma is aktuális, az időkön átsugárzó szellemiségének! Ezt hagyjuk mi is utódainkra! Köszönöm megtisztelő figyelmüket! |
A Kölcsey szobránál Kerék Imre együtt helyezte el a tisztelet és emlékezés koszorúját
Abdai Géza alpolgármesterrel, Sass Lászlóval, az önkormányzat Kulturális-, oktatási és sport bizottságának elnökével.
BTÉ
Fotó:Tóth Zsombor