datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Száz éve született Tátrai Vilmos hegedűművész - Programajánló

Szerdán folytatódik a Pro Kultúra Sopron koraesti komolyzenei hangversenybérlete előadássorozata. Ezúttal egy különleges „zenei csemegét” hallhatnak a látogatók – méghozzá egy kamaraoperát magyar nyelven. A szervezők nagyon szórakoztató, látványos előadást ígérnek. A hangversennyel a száz éve született Tátrai Vilmos hegedűművészre is megemlékeznek, fellép az Új Magyar Kamarazenekar. 



Az új Magyar Kamarazenekar 2011 októberében alakult. A Zenekar vezetője Bánfalvi Béla (Liszt díjas, Bartók-Pásztory díjas hegedűművész), aki 1979-1982-ig a Magyar Állami Hangversenyzenekar koncertmestere, 1982-1985-ig a Bartók Vonósnégyes tagja volt, majd 25 éven át koncertmesterként vezette a Budapesti Vonósok kamarazenekart. Nevéhez a Bartók Vonósnégyes tagjaként számos LP, szólistaként és a Budapesti Vonósok koncertmestereként és szólistaként több, mint 50 CD felvétel fűződik. Az együttes állandó szólistája a világ élvonalába tartozó hegedűművész, Baráti Kristóf, aki a 2010. évi moszkvai Paganini verseny győztese. A zenekar nagy sikerű bemutatkozó hangversenyét 2012. január 17-én tartotta Budapesten, Baráti Kristóf közreműködésével. A Magyar Kamarazenekar célkitűzéseinek legfontosabb eleme a magyar vonós hagyományok ápolása és a magyar zenekultúra terjesztése bel- és külföldön egyaránt. A zenekar céljai között szerepel még a klasszikus zene megszerettetése a kis és középiskolás generációval.

 

tatraic.jpg

Tátrai Vilmos

A száz éve született Tátrai Vilmos hegedűművész, a 20. századi magyar zenei élet egyik meghatározó egyénisége. A MÁVAG kolónia zeneiskolájában kezdte hegedűtanulás, és az első - már akkor is nagy sikert arató - fellépésre is sor került 1919-ben. Mindössze hat éves volt ekkor. Aztán egy kamaraegyüttessel kisebb hangversenyeket is adott, melynek egyikén József főherceg is jelen volt, aki aztán kezet fogott vele és sok szerencsét kívánt. Tátrai Vilmos egyik döntő emléke volt ez, hiszen a Hegedűszó alkonyatban című önéletírásában így ír erről: "A főherceg távozása után oboistánk így szólt hozzám: - Látod, Vili, a zene nem ismer rangbéli korlátokat. Ha jó hegedűs leszel, a hercegek és a királyok ajtaja is megnyílik előtted. Évtizedek múlva is emlékeztem a jövendölésre: a belga királynő palotájában, köztársasági elnökök fogadásán, dúsgazdag emberek kastélyaiban."

 

magyarkamarazenekarc.jpg

A II. világháború után a Rádiózenekarnak volt koncertmestere, de a legnagyobb munka a Ferencsik János vezette Állami Hangversenyzenekar (a jelenlegi Nemzeti Filharmonikusok jogelődje - a szerk.) hangversenymestereként várt rá. Többnyire ebből a zenekarból válogatta az 1957-ben debütáló Magyar Kamarazenekar tagjait és mindeközben kvartettezett is 1946-tól. A világhírű Tátrai Vonósnégyessel 2331 koncertet adtak, összesen 116 új művet mutattak be, 150 lemezfelvételük komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. 1971-től 1999-es haláláig oktatott a Zeneakadémián. Szépen és elismerésekben, szeretetben gazdagon teljesítette életcélját, mi szerint "elsősorban saját hazámban minden szépre vágyó ember ajtaját szerettem volna kinyitni a muzsika varázslata előtt". (Kóczán Péter összeállítása)

 ***

2013. január 30-án,  szerdán, 18 órakor, a Liszt Ferenc Kulturális és Konferencia Központ ban (9400 Sopron, Liszt F. u. 1.) tartják a 100 éve született Tátrai Vilmos című előadást.

 Az Új Magyar Kamarazenekar és a Teatro di Musica társulat hangversenye a Vox Humana hangversenybérlet keretében valósul meg.

Műsor: J. Haydn: Quintetto concertant
Hangversenymester: Bánfalvi Béla
J. Haydn: A patikus – kamaraopera
Művészeti vezető: Hámori Máté

 

 HJ

2013. január 29. / Kultúra