datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

A kommunista diktatúra áldozataira emlékeznek ma

Szántó Róbert, az 1919-es vörösterror soproni áldozatának sírjánál Sopron város vezetői - dr. Fodor Tamás polgármester és dr. Simon István alpolgármester együtt az áldozat családtagjaival - elhelyezték a tisztelet virágait. Délután emlékülést tartanak a városházán.



Sopronban 2006-ot követően Szántó Róbert és Fennesz Rezső az 1919-es vörösterror soproni áldozatainak sírjánál emlékeztek mindazokra az áldozatokra és mártírokra, akiket az embertelen politikai rezsim pusztított el, vagy nyomorított meg.

G1696015.JPG

Ma a sírnál Sopron város vezetői - dr. Fodor Tamás polgármester, dr. Simon István alpolgármester - és a Szántó-család  közösen helyezték el a tisztelet virágait.

IMG_7910.JPG

Az Országgyűlés 2000 júniusában döntött arról, hogy minden évben Kovács Béla elhurcolásának a napján, február 25-én tartsák meg a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapját. Február 25-e a kommunizmus áldozatainak szomorú, kegyeletes, ugyanakkor figyelmeztető emléknapja. 1947. februárjában - koncepciós vádak alapján - ezen a napon tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Majd többévi előzetes fogva tartás után a Szovjetunióba hurcolták, és 1952-ben 25 évi szabadságvesztésre ítélték. Sorsa egyfajta típus-példája lett azoknak, akiket ma már a kommunizmus áldozataiként tarthatunk számon. A második világháború során fogságba került magyar hadifoglyok is százezres nagyságrendben kerültek a Gulag embertelen kényszermunka-táboraiba, s közülük sokan ott lelték halálukat. A "malenkij-robot" címen elhurcolt magyar civileknek pedig csak mintegy tíz százaléka maradt életben, s térhetett vissza otthonába. Ezek között jelentős számú nő, sőt fiatal nő is volt.

IMG_7902.JPG

 Az elmúlt évszázad ötvenes éveiben itthon Magyarországon is ezrek kerültek koncepciós vádak és perek alapján börtönbe, bitófára vagy kényszermunka-táborokba. Az úgynevezett kitelepítetteket pedig minden indoklás és ítélet nélkül hurcolták el, s tartották, dolgoztatták embertelen körülmények között évekig a hortobágyi, és más e célra létesített telepeken. Ezeken a helyeken a gyermekek is együtt szenvedtek szüleikkel. A kínzások, az éhezés, fázás, a betegségek, továbbá a nehéz munka következtében sokan még fogságuk idején meghaltak, mások testileg-lelkileg megrokkantak, s akik még ma is életben vannak, azok többsége is élete végéig viseli e megpróbáltatások nyomait. Ezután következtek még az 1956-os forradalom kivégzettei, bebörtönzöttei és a külföldre menekültek serege.

IMG_7912.JPG

Délután, 5 órakor emlékülést tartanak a soproni városházán, ahol a soproni Szupper Róbert a korra való visszaemlékezését mondja el, majd Szakály Sándor történész előadása eleveníti fel azt a kort, amikor a diktatúra sötét árnyként nehezedett rá a társadalomra, az emberek mindennapjaira.

BTÉ
Fotó: Tóth Zsombor

2013. február 25. / Kultúra