datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

  	képek
| továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Mindent a legigazabb értékeinkre alapozott jövőért! - Emlékszoba a vértanúknak

Emlékszobát avattak P. Kiss Szaléz ferences vértanú és a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben raboskodott ferences vértanúk és társaik emlékére.



A sopronkőhidai börtönben közvetlenül Mindszenthy József hercegprímás emlékszobája mellett kapott helyet P. Kiss Szaléz és ferences társai vértanúságának emléket állító szoba. Kiss Szaléz emlékét 2011. decemberétől  emléktábla is őrzi az intézmény falán.

Az emlékszoba avatásán és felszentelésén jelen volt Kálmán Peregrin OFM, a boldoggá avatási eljárás magyarországi felelőse, Rubovszky György országgyűlési képviselő, Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője, továbbá Kovács Gergely, a Mindszenthy Alapítvány munkatársa.

 

P1000001aaccc.jpg

A börtönben tartott ünnepi megemlékezésen Szarka Péter bv. alezredes bv. tanácsos köszöntötte az ünnepre egybegyűlteket.

Ünnepi beszédet Rubovszky György és Firtl Mátyás országgyűlési képviselők mondtak.

 

P1000009aaaccc.jpg

Rubovszky György szerint az emlékszobák és emléktáblák azért fontosak, mert arra késztethetik a fiatalokat, hogy utána olvassanak a történteknek.

Firtl Mátyás elmondta: egy olyan korszaka volt ez Magyarországnak, amikor a börtönökben a cellák tele voltak olyanokkal, akiknek nem igazán volt elítélhető bűne, és miközben a rácsokon kívül voltak azok, akik minden értékre, az emberi életekre, a közösség, az ország  jövőjére közveszélyesek voltak.

 

P1000010aaccc.jpg

Ennek a fordított erőszakos, értékrendjét vesztett kornak a tanúi mind a börtönök falán az emléktáblák, az emlékszobák ezekben az intézetekben.

Mert miért kapott itt Sopronkőhidán cellát P. Kiss Szaléz? Mert 67 évvel ezelőtt azt vallotta: „Az egyház elsődleges joga és kötelessége a fiatalok keresztény életre nevelése” . Meg hogy: „Mindent az Istenért.”- fogalmazott Firtl Mátyás beszédében.

 P1000014aaaccc.jpg

.

IMG_3133aaaccc.jpg

 

Kálmán Peregrin OFM, a boldoggá avatási eljárás magyarországi felelőse a csoportos boldoggá avatási eljárás a vértanúság élhető és valós életforma volt 1944 és 54 között. A hét ferences vértanú több egyházmegye területén halt meg. egyházmegyei szakasza idén augusztusban zárult, a dokumentumok, akták már Rómában vannak.

 

P1000032aaaccc.jpg

Károlyi Bernát, Körösztös Krizosztom, Kovács Kristóf, Hajnal Zénó, Kiss Szaléz, Lukács Pelbárt és Kriszten Rafael ferences szerzetesek 1944 és 1954 között életáldozatukkal tettek tanúságot hitükről és emberszeretetükről. Ugyanazt tették a nemzeti szocialista, mint a kommunista időszakban: mentették az üldözötteket, kiálltak az egyházért, a kisemmizettekért. Valamennyien tisztában voltak vele, hogy a híveik melletti kitartásuk egyenlő a vértanúság vállalásával.

P1000037aaaccc.jpg

Az emlékszobában a hét vértanú portréját a fegyház fogvatartottjai festették meg.

BTÉ

2013. október 19. / Kultúra