![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Befejeződött a Fertő tó menti, mintegy 21 kilométer hosszú kerékpárút-hálózat korszerűsítése. A Fertőhomok-Hidegség települések közötti szakaszon ma Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője a konzorciumban résztvevő, érintett települések polgármestereivel és a Fertő-Hanság Nemzeti Park vezetőivel közös bejáráson tekintette meg a fejlesztést.
Reischl Gábor, a FHNP igazgatója elmondta: a felújítást követően, amelyre 450 millió forintot biztosított a kormány, az út felveszi a versenyt az osztrák kerékpárutakkal.
A támogatás felhasználását a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának vezetésével alakult konzorcium végezte, amelynek tagja többek között 9 Fertő tó menti település is. A fejlesztés során először egy egységes kerékpáros táblarendszert építettek ki, ezt követte az útfelület felújítása - mondta az igazgató.
A Fertő tó körülkerékpározásához a magyar oldalon szükség van még új utak építésére. A hiányzó mintegy 14 kilométeres szakasz uniós forrásból valósul majd meg. Erre a konzorcium még tavaly 700 millió forintot nyert a regionális operatív program keretében, a munkálatok tavasszal kezdődhetnek - tette hozzá a nemzeti park igazgatója.
Firtl Mátyás országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a korábban önkormányzati tulajdonban lévő Fertő tó menti kerékpárutak nem újulhattak volna meg kormányzati segítség nélkül.
A bejáráson résztvett Horváth Attila, Fertőhomok, Kovács István, Hidegség és Szigethi István, Hegykő polgármestere is
Firtl Mátyás elmondta: a magyar kormány 450 millió forintot különített el a Fertő-menti kerékpárút-hálózat fejlesztésére, amit az tett lehetővé, hogy Magyarország jobban teljesít. A forrás felhasználása a Vidékfejlesztési Minisztérium fejezeten keresztül a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében folyt.
A fejlesztés körbekerékpározhatóvá teszi a Fertő-tavat, továbbá további - a Balf és Fertőrákos közötti kerékpárútfejlesztés lehetőségeit is megeteremti.
Sopron és körmyéke országgyűlési képviselője hangsúlyozta:a Fertő-tó körüli kerékpárút a helyi önkormányzatok, települések és vállalkozások érdekét egyaránt szolgálja.
A bejáráson résztvett az érintett kerékpárútszakaszhoz tartozó több település polgármestere: így Horváth Attila, Fertőhomok, Kovács István, Hidegség és Szigethi István, Hegykő polgármestere egyhangúan köszönetét fejezte ki a kormánynak, hogy a kerékpárút felújítására forrást biztosított. A településvezetők hangsúlyozták: nem csak a térségbeli kerékpáros-turizmus élénkítését szolgálja az út, hanem a települések közötti biztonságos közlekedést is.
Reischl Gábor, a Fertő-Hanság Nemzeti Park igazgatója elmondta: a fejlesztés első ütemében a rossz minőségű meglévő kerékpárutak teljes korszerűsítése történt meg, 21 kilométeren.A hiányzó szakaszokra vonatkozóan engedélyezési és kiviteli tervek elkészítése, továbbá a Balf-Fertőrákos út kiszélesítésének és felújításának engedélyezési tervének elkésztése, valamint a hiányzó kerékpárutak megépítése (mintegy 14 km) következik, majd a 3. ütemben egyes belterületi részeken forgalomtechnikai beavatkozások (kerékpársáv, kerékpáros nyom, gépjármű-forgalmat lassító forgalomtechnika kialakítása).
A beruházási programtervben foglaltak megvalósítása érdekében a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság vezetésével egy 14 tagú konzorcium jött létre, amelynek tagjai még az összes érintett 9 önkormányzat, a Magyar Közút Nonprofit Zrt., a TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt, a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület, valamint a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanács..
Az eredmények között felsorolta: A mintegy 21 km-nyi kerékpárutat érintő korszerűsítési munkák során a meglévő elavult bicikliút teljes újraépítése valósult meg a XXI. század 2-dik évtizedében érvényes szabványok szerint nagyon jó minőségben, illetve egységes szabványos kerékpáros irányító táblarendszer lett kihelyezve, amellyel a Fertő-táj az EUROVELO kerékpárút-hálózathoz is becsatlakozik.
.A műszaki átadás-átvételi eljárás során a kivitelezővel megállapodtunk abban, hogy tél végén tartunk egy előzetes garanciális bejárást, és amennyiben esetleges építési hibákból adódóan valami hiányosságra fény derül, akkor azt a kivitelező legkésőbb 2014. április 30-ig kijavítja.
Összességében elmondható, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság által vezetett konzorcium a Magyar Kormány 1377/2012. (IX.17) Korm. határozata által megítélt 450 millió forrást jó gazda módjára, a kormányhatározatban megfogalmazott célok érdekében határidőre fel tudta használni, gyarapítva a közvagyont, úgy a Fertő-tájon élők, mint az ide látogatók közmegelégedésére.
Tájékoztatásul elmondható még, hogy jó ütemben halad a Nyugat-dunántúli Operatív programból nyert 700 millió forintos EU-s forrásból, a még hiányzó kerékpárutak megépítését megcélzó projekt végrehajtása. Így jó esély van arra, hogy idén teljessé válhat a kerékpárút-hálózat a Fertő-táj magyar felén.