![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Az országosan zajló, egészségügyi ellátórendszerek átalakításával járó változásokat kívánták testközelből bemutatni Dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárnak mai, soproni látogatásán. A találkozón a mentorkórházi együttműködés következő lépéseiről is szó esett.
Dr. Szócska Miklós államtitkár a találkozón az országosan elindult egészségügyi fejlesztések 3 fő szegmensét tekintette át. Tájékozódott az intézményben is zajló várólista – ledolgozó programról, melyre idén országosan 786,5 millió Ft-os keret áll rendelkezésre.
Az egészségügyért felelős államtitkár a lezárult ösztöndíjprogramok helyi vonzatára is kíváncsi volt. Mint elmondta: idén 770 - en jelentkeztek a kormány által meghirdetett rezidenseknek szóló ösztöndíjprogramokra, ebből 611 szakorvos jelölt tanulmányait tudják támogatni. Az intézkedésnek hosszú távú megtartó ereje lesz – fogalmazott Dr. Szócska Miklós. Hozzátette: tavaly az ösztöndíj programoknak köszönhetően 1600 rezidenst sikerült idehaza tartani, így elmondható, hogy a 2009 előtti szintre süllyedt az orvosmigráció. A Soproni Gyógyközpontban ősszel 15 rezidens kezdte meg munkáját, jelenleg 8 Markusovszky – ösztöndíjas dolgozik az intézményben – fűzte hozzá Dr. Molnár Ágnes főigazgató.
Dr. Szócska Miklós soproni látogatásán áttekintette a folyamatban lévő nagyberuházások állását is: az 5 milliárd Ft-ból épülő új diagnosztikai tömb kivitelezését, valamint az integrációt segítő, 1,3 milliárd Ft-os TIOP 2.2.6. pályázat megvalósításának jelenlegi fázisát. Mint fogalmazott: nagyon fontosak ezek a nagy beruházások az ország életében, amellett, hogy az ellátórendszer fejlesztését és a betegutak rövidítését szolgálják, komoly munkahelyteremtő vonzatuk is van, hiszen 300 milliárd Ft-os fejlesztési forrás áll rendelkezésre országosan e célok megvalósítására.
A soproni államtitkári látogatáson jelen volt Nógrádi Tóth Erzsébet, a Figyelő című hetilap egészségügyi szerkesztője is, aki vidéken először mutatta be a közelmúltban elkészült Medicina Top 200 évkönyvet. Az egészségügyi államtitkárság szakmai támogatásával megszületett, hiánypótló kiadványban valid számsorok alapján a 200 legtöbb közpénzt felhasználó állami és magán gyógyintézmény mellett a kétszáz legmagasabb árbevételű egészségügyi vállalkozás elmúlt két évét mutatják be. Dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár elismerően szólt az évkönyvről, amely egyben hiteles minősítése is a jelenlegi egészségügyi szolgáltatóiparnak.
A kötetbemutató részeként átadták a Soproni Gyógyközpontnak odaítélt Medicina Top 200 „Kiváló kórház” díjat Dr. Molnár Ágnes főigazgatónak. Az elismerés méltatás során elhangzott: a felmérés elsősorban az egészségügyi intézmények szakmai és infrastrukturális hátterét vizsgálta. A kérdések több területre irányultak: kíváncsiak voltak az intézményi ágyszámokra, az emelt szintű, hotelszolgáltatást nyújtó egységek számára, a kórház tanúsítványaira, minőségirányítási rendszereire, oktató kórházi státuszaira, valamint az egészségügyi szakszemélyzet végzettségére, a humánerőforrás összetételére. Fontos ismérv volt az elmúlt években indult kártérítési perek száma is.
Mindezen kérdésekre adott adatok alapján állították fel azt a listát, amelynek élén, városi kórház kategóriában a Soproni Gyógyközpont végzett. A zsűri értékelése alapján a városi kórházak között kiemelkedik a 3 telephelyen, 413 aktív és 558 rehabilitációs ággyal működő Soproni Gyógyközpont. Az intézményben sok a minősített szakorvos, összesen 63-an rendelkeznek több szakvizsgával, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy szakmán belül több speciális szakmaterületet is ismernek. A tudományos érdeklődés színvonalát jelzi a nyolc PhD. fokozattal minősített orvos, akik közül egy habilitált is. Az értékelés kiemeli, hogy magas a szakdolgozók között is a diplomával rendelkezők aránya.
Az intézményi integráció révén létrejött Soproni Gyógyközpont a betegellátás teljes spektrumát biztosítja a belgyógyászati, illetve sebészeti mátrix egységeiben – fűzte hozzá Nógrádi Tóth Erzsébet. Kardiológiai, neurológiai és mozgásszervi rehabilitációs részlegei szerves részét képezik a hazai ellátó rendszernek. A kórház 2005 óta a debreceni, 2011 óta a Nyugat-magyarországi Egyetem akkreditált oktatói intézménye.
Dr. Molnár Ágnes főigazgató a cím odaítélése kapcsán a soproniak nevében köszönetet mondott az intézmény dolgozóinak és hangsúlyozta, hogy a díjjal a Soproni Gyógyközpont munkatársainak szakmai hozzáértését és hivatástudatát jutalmazták. Hozzátette: a „Kiváló kórház” cím a szakmai feltételek mellett az infrastrukturális adottságok elismerését is jelenti.
A szakmai rangsorban másik megyei intézményt is találunk: a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház a kiváló megyei kórház kategóriában végzett az élen.