datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Bánffy emlékkiállítás a Lábasházban

Bukarest, Kisinyov, Hága és Rabat után ismét Magyarországon látható a Bánffy Miklós Vándorkiállítás. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet leglátogatottabb vándorkiállítása szerdán érkezett meg 21. állomására, Sopronba. A tárlatot Abdai Géza, Sopron alpolgármesterének köszöntője után dr. Ács Piroska, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója nyitotta meg.



 

Gróf Bánffy Miklós író, képzőművész, díszlet- és kosztümtervező, színpadi rendező, operaházi intendáns, politikus és külügyminiszter, az egyik legnagyobb erdélyi földbirtokos család tagja volt. Életét és munkásságát mutatja be az Országos Színháztörténeti Mú­zeum és Intézet vándorkiállítása.
- Hiánypótló a kiállítás – mondta a tárlat megnyitóján Abdai Géza. Sopron alpolgármestere szerint fontos, hogy a soproniak és az ide látogató turisták is megismerjék az egykori külügyminiszter munkásságát és jelentőségét.
 
 
IMG_6084-500p.jpg
 
A megnyitón dr. Ács Piroska, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója Marosi Ildikó irodalomtörténészt idézte: „Senki sem siet, legalábbis nem tudok nagyobb előkészületekről, hogy törlesztenénk valamennyit abból az erkölcsi adósságból, amivel Bánffy Miklósnak (….) ahogy magamban nevezem, a bonchidai Prosperonak tartozunk.” – Az igazgató szerint a tárlattal megindult a jóvátétel. A vándorkiállítást 2010-ben hozták létre, azóta már 31 ezer ember látta.
 
IMG_6091-500p.jpg
 
- Fontos, hogy őrizzük, és gondosan ápoljuk az emlékét – ezt már Tóth Imre történész, a Soproni Múzeum igazgatója mondta a megnyitón, majd előadást tartott Bánffy Miklós politikai munkásságáról. Bánffy Miklós 1921. áprilisától 1922 decemberéig volt Magyarország külügyminisztere. Tóth Imre szerint ő volt az első, aki megfogalmazta annak a lehetőségét, hogy Sopront ne csatolják el Magyarországtól.
 
 
IMG_6101-500pp.jpg
 
A tárlat 17 magyarországi és erdélyi társintézmény, múzeum, levéltár és könyvtár, valamint számos magánszemély anyagainak felhasználásából állt össze. Külön teret szenteltek a Bonchidai kastélynak, a könyvillusztrátor Bánffynak, a jelmeztervezőnek, a színházi embernek, de láthatóak az 1921-ben a Génuiai békekonferencián készített karikatúrareprodukciói is.
 
IMG_6127-500p.jpg
A soproni kiállítás újdonsága az a két pasztellmásolat, amelyet Bánffy-Jelen Katalin, Bánffy Miklós lánya bocsátott a szervezők rendelkezésére. Mindkét portré Bánffy Miklós munkája. Az egyik egy önarckép, a másik pedig édesapját, Bánffy György „királyi főpohárnokot” ábrázolja.
A Soproni Múzeum hagyományaihoz híven rendhagyó múzeumpedagógiai órákat is kínál az általános iskola felső tagozatos diákjainak, valamint középiskolásoknak. Ezekre előzetes bejelentkezés szükséges.
A vándorkiállítás keretein belül különleges filmvetítéssel is készülnek a szervezők: két pénteki estén (január 31-én, valamint február 21-én 17 órától) a Bánffy Miklósról szóló dokumentumfilmet nézheti meg a nagyközönség.
A Bánffy emlékkiállítás március 9-ig tekinthető meg a Lábasházban.
 
IMG_6085-500p.jpg
 
 
IMG_6118-500p.jpg
 
Huszár Judit
2014. január 30. / Kultúra