![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
A projekt az Európai Unió támogatásával, továbbá osztrák és magyar kormányzati források segítségével valósítható meg. A programban 4 magyar és 10 osztrák határmenti kistérség vesz rész – mondta el a rendezvénnyel kapcsolatban Bihari István, a Sopron-Fertőd Kistérségi Társulás irodavezetője.
A magyar oldalról Sopron-Fertőd Kistérség, a kapuvári, a csepreg-büki és a kőszegi kistérség, míg Burgendlandból a felsőpulyai, a felsöőri, a nagymartoni kistérség, Alsó-Ausztriából Bucklige Welt, Schneebergland, Semmering, Schwarzatal, Triestingtal, Wechselland alsó-ausztriai része, továbbá Wechselland Steiermark-i térsége.
- A város messzemenően támogatja azt a kezdeményezést, amely a határon átnyúló együttműködést segíti elő, és azoknak a gazdasági lehetőségeknek az érvényre juttatását, amelyeket a régió önmagában hordoz – hangsúlyozta dr. Fodor Tamás a Regionet-aktív - Partnerség a régió gazdaságáért konferencia alkalmával tartott sajtótájékoztatón.
Mag. Claudia Ziehaus, a Regionális Fejlesztési Szövetség részéről kiemelte: az érdeklődés azt mutattja, hogy a vállalkozókat érdekli a projekt alapgondolata, amelynek lényege a kis-és középvállalkozói szektor fejlődésének, együttműködésének segítése, hosszabb távon pedig egy határon átnyúló gazdasági térség kialakítása. Számos program fogja szolgálni e célok elérését, így üzleti kapcsolatok kiépítését célzó rendezvények, kiállítások és vásárok, képzési programok, tanulmányutak, tapasztalatcserék szervezése.
Ezekhez társulnak a szakképző intézményeknek szervezendő gyakorlati programok, közös vállalkozói adatbázis és honlap, üzleti partnerkereső, tájékoztató rendezvények jogi, adózási, vállalkozási és támogatási témakörökben, a szomszédos térségek, illetve országok piaci lehetőségei témakörében szervezett információs workshopok, a térség gazdaságának népszerűsítése – fejtette ki Claudia Ziehaus.
A Regionet-aktív nyitórendezvénye kapcsán tartott sajtótájékoztatón résztvevő Firtl Mátyás, a Magyar Országgyűlés Európai ügyek bizottságának alelnökeként egyben a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés alelnökeként kifejtette: fontosnak tartja, hogy egy valódi konkrét projekt mentén kezdjen el dolgozni a magyar és az osztrák fél, hiszen a két fél kapcsolatát a szentgotthárdi ügy nehezítette, amihez képest a Regionet-aktív projektekhez hasonló kapcsolatépítések előremozdulást jelenthetnek a gazdasági válság által nehezített körülmények között. Létfontosságú a kis- és középvállalkozások helyzetének javításában a határ két oldalán működő vállalkozások közötti kapcsolat, tekintettel arra, hogy az egész térség tartós gazdasági fejlődése mindenekelőtt a határtérség gazdaság-szerkezetére jellemző kis- és középvállalkozásokra alapozva történhet meg – fejtette ki Sopron országgyűlési képviselője.
A projekt egész területén Sopron a legnagyobb város, amely több szempontból is központi szerepet tölt, tölthet be: logisztikai központ, egyetemi városként pedig tudásközponti szerepe is jelentős – fejtette ki Firtl Mátyás, aki a térség gazdasági hálózatai konferencián a nyitóreferátumok között Határon átnyúló együttműködés – a KKV-k hálózatépítésének egy lehetősége címmel tartott előadást.
Az előadások sorában Horváth Csaba (VÁTI Kht.) a kisvállalkozások hálózatépítése témáról, Mag. Claudia Ziehaus a Regionet-aktív projektről szólt. A regionális vállalkozások hálózatépítése témában Mag. Herbert Mayrhofer (Institute of Systemic Development) előadása hangzott el, majd a szünetet követően Günter Scwarz (a Schneebergland gazdasági platform elnöke) sorolta fel egy gazdasági platform melletti érveit, a kistérségi gazdaságfejlesztési hálózatok kkv-kra gyakorolt előnyeit Dr. Karl Putz fejtette ki, továbbá Szárnyas János arról szólt, hogy a vállalkozások mit profitálhatnak a térség gazdasági hálózataiból.
B. Tóth Éva