![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
A modern látásmód és az ősi szakralitás jelenik meg e tárlaton. De ez nem ismeretlen a soproniak számára, hiszen ifj. Szlávics László az érembiennálék szereplője, sőt, nagydíjasa is.
A Sopronban bemutatott alkotások nem határolhatók be egyetlen művészeti ágba, bár vitathatatlan alapjuk az éremművészet. Azonban ennek ürügyén szívesen kirándul a képzőművészet és az iparművészet, a szobrászat tájára is. Akár mondhatnánk azt is: a jó ötvös kezével és szemével ötvözi azokat.
De nemcsak a művészeti ágakat hozza sajátos szintézisbe, hanem a régmúlt korok szemléletét, szakralitását helyezi olyan környezetbe, amiben az a mai modern világ számára is érthető. Pontosabban: újrafogalmazható, felfedezhető vagy egyszerűen csak felfogható.
Sopron nevében Abdai Géza alpolgármester ajánlotta ifj. Szlávics László műveit a tárlatlátogatóknak
Ifjú Szlávics László minden tárgya történeteket mesél, jobban mondva sugall: a formákkal, a fényekkel, az anyagokkal – fogalmazott Abdai Géza. Mert az igazi művészet lényege, hogy a befogadóra szabott. Mindenkinek magának kell megbirkóznia az anyaggal, a szellemi erővel és a jelentés mélységével – tette hozzá.
És valóban : ifj. Szlávics László alkotásai ütköztetnek is minket: a mait a régi korok szépségeszméjével. Ki-ki eldöntheti aztán, hogy melyik áll szívéhez közelebb. És a magunk világát látjuk meg a tárgyakban. Nézzük hát így az alkotásokat. Keressük meg az értékeket – nemcsak a valós anyagi érték mérőjét, nemcsak az esztétikait, hanem az emberi-filozófiai mértéket és kincset! Azzal az alázattal, amilyennel a művész megalkotta az előttünk lévő formákat, amelyeket a legelvontabb művekben is megláthatunk.
Ifj. Szlávics László kiállítását a Körmendi Galéria Artner-palotájában Pallag Márta művészettörténész értékelte
Pallag Márta művészettörténész elmondta: a soproni XVI. Országos Érembiennálé nagydíjas művésze, ifj. Szlávics László nemcsak a biennálénak hagyományosan otthont adó Orsolya téri Lábasházban rendez önálló kamarakiállítást, hanem egyúttal meghívást kapott az Artner Palota galériájába is, ahol – a biennálé megnyitóját megelőző napon - legfrissebb szobrászati alkotásai kerülnek bemutatásra.
Ifj. Szlávics László - bár elsősorban éremművésznek tartja magát – experimentális művészi törekvéseit a kortárs éremművészet gyakorlatától örökölve (amely saját műfaji és formai határait átlépve immár otthonossá vált a képző- és iparművészet szinte valamennyi területén) eljutott tárgyalkotó leleményének egy más dimenziót képviselő megfogalmazásaihoz is.
A művésztől megszokott nagyfokú szakmai igényességgel, artisztikus kivitellel és invenciózus tartalommal megalkotott tárgyegyüttes egy régi satupad elemeinek a felhasználásával született meg. Kvázi faépítményei, házfal-részletei - melyeknek különleges felületi „patináját” a fa égetésével érte el a művész – felfogásukban, gondolati megközelítésükben és művészi kifejezésükben leginkább talán a nagy múltú arte povera művészeti mozgalmával mutatnak rokonságot. Alkotásai egyszerre tartalmaznak természeti és mesterséges elemet, valamint a maga kontinuitásában mutatják be azt a bizonyos drámaisággal átitatott, visszafordíthatatlan folyamatot, miszerint a természetből születő civilizáció (amely megteremtése pillanatától kezdve újra közelíteni kezd a természet felé) lassan visszatér a kiinduló pontjába.
A kiállítás a Sopron, Templom utca 18. szám alatti kiállítóteremben 2009. június 20. – 2009. július 20. között tekinthető meg.
***
Ajándék Liszt-szobor a Horváth József Művészeti Iskolának
Ünnepet ült ma a Sopron nagy múltú zeneiskolája, ahol a zene és a képzőművészet talált egymásra abban a nemes gesztusban, hogy ifjabb Szlávics László, Érembiennálénk nagydíjas művésze Liszt szobort adományozott a zeneiskolának.
- Úgy hisszük, hogy ez az alkotás nem kerülhetett volna méltóbb helyre, mint a hajdani Zeneegylet utódműhelyébe, a zeneiskolába. Abba a zeneiskolába, amely neves, és elismert művész-tanárokat adott hazánknak - hangsúlyozta Abdai Géza alpolgármester az átadás alkalmából tartott ünnepségen.
,,Álljon hát itt e szobor, mindig emlékeztetve minket felelősségünkre és elkötelezettségünkre a haza, a város és a művészetek iránt! Sopron város polgársága nevében köszönöm ifj. Szlávics Lászlónak a nemes ajándékot, és kérem, hogy a zeneiskolánk, amelyre most ez az alkotás rábízatott, legyen gondos őrzője, szellemének továbbörökítője! - fogalmazott Sopron közösségi ügyeiért felelős alpolgármestere.
BTÉ