![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
A római időktől a honfoglalásig tartó korszakot idéző, igazi hamisítatlan történelmi játékot láthattak az érdeklődők Sopron római kori amfiteátrumában. A bemutatók, gyakorlatok, harci játékok professzionális színvonala, a játékok iránt tapasztalt érdeklődés, a hangulat visszaigazolta azt a tavalyi gondolatot, amely szeriont a helyszínen rendezett történelmi játékok a kulturális, történelmi, műemléki értékeinket, hagyományainkat bemutató események lehetnének, egyben vonzó turisztikai látványosság is.
Az idei bemutatón felvonult a Savaria legió, bemutatkoztak a Kurszán Kende lovasíjászok, a Fekete Nap Történelmi Társaság (Sopron). További látványosságként szolgált Fodor János jurtája, felállítottak római katonai sátort is, a gyermekeknek korabeli koszorúfonást, a családoknak táborépítést tanítottak az amfiteátrum melletti játszóházban.
A történelmi játékokat a rendezvény védnökei: Firtl Mátyás, országgyűlési képviselő és dr. Fodor Tamás polgármester nyitotta meg.
A vitézség erénye és értéke, korok és kultúrák
- Újabb hagyománnyal gazdagodtunk, gyarapodtunk, amiért köszönet jár a szervezőknek, az ötletgazdának, a résztvevőknek és a támogatóknak egyaránt – mondta megnyitójában Firtl Mátyás, országgyűlési képviselő.
- Felfedezhettük magunknak ezt a helyszínt, ami különlegesen szép helye Sopronnak. És a római városépítők tudása szerint is jó fekvése van ahhoz, hogy nagy tömeget vonzó rendezvény helyszíne legyen. Felfedezhetjük a kort és kultúráját, a római kort, Scarbantiát, a római kori emberek világát, és a honfoglalás korát, egyrészt a feltárt leleteken keresztül, a Scarbantia Társaság értékes szakmai munkájának köszönhetően, másrészt a látványos rendezvény bemutatói során, ami máris bővült a tavalyhoz képest, és felfedezhetjük magunknak mindazt az erényt és értéket, amit a vitézség, a nemes küzdelem jelent.
- Jelenti a bátorságot, az erőt, az edzettséget, az együttműködést, a hősiességet, a bajtársiasságot, a becsületet, az adott szó tisztességét, s a sor még folytatható – fogalmazott Firtl Mátyás, aki hozzátette: azt a tartást jelenti a vitézség, amiről Bölcs Leo feljegyzi: ,,a küzdelmek, harcok, csaták inkább fejlesztik mint rombolják a magyarok egységét.”
Dr. Fodor Tamás polgármester arról szólt, hogy Sopron római kori emlékeit tekintve kiemelkedő a magyar városok közül. A római kultúra minden szinten beépült az európai társadalomba, ezért fontos megismerése, amit a rendezvény szolgál. Az ősmagyar kultúra is jelen van Sopron múltjában, mert a római birodalom bukását követően nem állt meg a világ, mi pedig, mindkét kultúra részesei vagyunk – mondta Sopron polgármestere.
Dr. Karl Kaus kismartoni régésznek, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a környékbeli római kori feltárásokban, az eseményen adták át a Scarbantia Emlékérmet.
Vissza az időben: római légiósok, honfoglalók
Elsőként a római kori legiósok bemutatóját tartották az amfiteátrum arénájában. A közönség a régi római kori (ma füves) lelátókon állva, vagy ülve nézhette a látványos műsort, amelyet szakmai kommentárral kísért a Savaria Legio egyik centuriója. A Savaria Fesztiválról és számos nagy római rendezvényről ismert csapat hitelesen mutatta be a római legiósok harcművészeti fogásait.
A kb. 40 perces római kort idéző bemutató után a soproni hagyományőrzők „Fekete Nap Történelmi Társaság” csoportja - és barátaik a gyömrői „Szent László Lovagrend” tagjai harcművészetet gyakorló csoport - a magyar honfoglalás előtti, 9. századi életképet mutatott be.
Ezután a barvúros lovasíjászok következtek, akik a tavaly látott műsorukat több újabb elemmel is gazdagították. A Kurszán Kende Lovasíjász csapat a 10. századi magyarok harcművészetét idézte, korabeli ruházatban és felszereléssel, élvezetes stílusban előadandó szakmai kommentárral.
A több, mint két óra hosszú amfiteátrumi műsor után a résztvevő csapatok bevonulnak Scarbantiába – Sopronba, hogy tisztelegjenek az évezredes városfalak előtt.
Szórakoztatva ismertethetjük meg műemléki értékeinket
Hagyományteremtő szándékkal olyan látványos történelmi játékokat és felvonulást szervezünk, amely sok helyi polgárnak, különösen a gyermekes családoknak nyújthat kellemes kikapcsolódást, tanulságos történelmi életképek megjelentetésével - mondta el a rendezvény ötletgazdája, Gömöri János régész-történész.
Remélhetőleg később a turisták nagyobb csoportjait is a városba vonzza a történelmi játék. A rendezvény - idők folyamán állandóan gazdagodó tartamú - program lehet, olyan, amely a város jelentős régészeti műemléki helyszínein, az ünnepi hetek idején 2-3 egymást követő hétvégén bonyolódna le.
A 2009. évi amfiteátrumi rendezvényt egy hét múlva a Kelta Ünnep követi, a Scarbantia Régészeti Park egy másik jelentős helyszínén, a Várhelyen.
Így az érdeklődőket szórakoztatva ismertethetjük meg műemléki értékeinket, azzal, hogy a hagyományőrzők mintegy korabeli „életetet lehelnek” a római kori Scarbantia és a középkori Sopron ódon falai közé – fogalmazott Gömöri János, aki hozzátette: mindezt nagyban elősegítené, ha a Bécsi dombon fekvő, scarbantiai amfiteátrum elnyerhetné rendeltetésszerű használatának korszerű formáját.
B. Tóth Éva