![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
A szép és érthető, igényes beszédet fontosnak tartó, az azért küzdő pedagógusok idei táborát dr. Deme László professzor nyitotta meg.
Képgalériával
A tábor több mint 60 résztvevőjét, – akik a tanév befejeztével önként vállalják, hogy az ,,öntovábbképző” táborban résztvesznek, – a nyitónapon a soproni városházán dr. Fodor Tamás polgármester és Sass László, az önkormányzat Kulturális, oktatási és sport- bizottságának elnöke is köszöntötte.
- A beszéd az egyik legfárasztóbb szellemi tevékenység – mondta dr. Fodor Tamás, aki azt kívánta a szakkörvezető tanároknak, hogy az önképzés, a szakmai felkészülés mellett legyen idejük a kikapcsolódásra is, hogy erőt gyűjtsenek a szép beszéd tanításához. Ehhez Sopron jó környezetet kínál - mondta a város első embere, aki a résztvevőket látva, örömét fejezte ki, hogy láthatóan széles a tábora azoknak, akik fontosnak tartják, hogy a fiatalokat szép beszédre tanítsák.
Sass László, egyrészt a Vas’ Villa-iskola igazgatóhelyetteseként szólt arról, hogy az iskola, amely gyakran helyszíne kulturális táboroknak, rendezvényeknek, közösségi eseménynek, szívesen adott otthont a tábornak és szívesen partner annak megrendezésében. Másrészt, magyartanárként Sass László utalt arra a felelősségre, amely a pedagógusokra nehezedik egy olyan korban, amelyben a köznyelv normaközvetítő szerepét az a média gyakorolja, amely kevés jó példát mutat a mai fiataloknak. Továbbá az önkormányzat Kulturális-, oktatási és sport bizottságának elnökeként Sass László azt is hangsúlyozta, hogy Sopron, iskolavárosként kötelességének tartja a kultúra támogatását, annál is inkább, hogy Sopronban a nyelvi együttélésnek egy olyan példája jelenik meg, amely a határon túli politikusoknak, közéleti személyiségeknek is példát jelenthet arra, hogy a különböző anyanyelvű közösségek együttélése, a közöttük kialakuló kapcsolatokat miként működhetnek a közösség javára.
A szép és érthető, igényes beszédet fontosnak tartó, az azért küzdő pedagógusok idei táborát dr. Deme László professzor nyitotta meg.
Az évek hosszú sora alatt sokan adtak helyet az anyanyelvi tábornak, azonban Sopronban jó tapasztalni, hogy itt ,,helytadtak" azoknak az alapgondolatoknak, amelyek a Beszélni nehéz! mozgalmat fémjelzik – fejtette ki dr. Deme László nyitóbeszédében, utalva Péchy Blanka 50. évvel ezelőtti kezdeményezésére, amellyel elindította azt a a mozgalmat, amely a hangzó beszéddel való foglalkozást helyezte az előtérbe, és amelynek alapfelvetései a mai társadalmi körülmények között még időszerűbbek mint valaha.
A professzor szerint az a tény, hogy a különböző korosztályok közötti kapcsolat megszakad, azaz a generációk közötti együttélés folytonosságának hiánya gátolja a fejlődést, azt amelynek a folyamatos változás közepette is végbe kellene mennie. A mai társadalomban tapasztalható válság egyik oka, ami a beszédben is megnyilvánul, hogy nem a család adja át az ismereteket, a világról szóló gondolkodásmódot hanem a legkisebb kortól más közösségekben egymástól tanulják meg azt a gyermekek. Ezért az egymástól eltávolodott nemzedékek nem tudnak egymással szót érteni – fejtette ki a nyelvtudós.
A Beszélni nehéz! mozgalom egyik érdeme, hogy a jelenlegi körülmények között is összehozza a fiataloknak azt a közösségét, amely örömmel vállalja, hogy megtanul vitatkozni, a másik gondolatát keresni, megérteni a másikat, érvelni, ami a fejlődés egyik alapját jelenti egy olyan társadalomban, ahol az embereknek egyáltalán nem a másik megértése a fontos.
***
A gazdag és színvonalas programot kínáló táborban kedden Deme László Vörösmarty Mihály Szózatáról tart előadást. A tábor vendégelőadói sorában lesznek még, többek között, Bagdy Emőke, Maróti István, Cs. Varga István és Jáki Teodóz atya, Rakovszky Zsuzsa költő-író, ifj. Sarkady Sándor helytörténész, Sarkady Sándor költő; Pécsváradi Ágnessel közös éneklésre is sor kerül, és természetesen Sopront és környékét is bejárják a szakkörvezető tanárok, akik felkeresnek kiállításokat, történelmi emlékhelyeket, a természeti és épített örökség értékeit.Honlap: http://www.brody-ajka.sulinet.hu/brody/tartalom/bnk/1984-2004/
B. Tóth Éva