
Ruhák és korok - Viselettörténet
Kosztkáné Vránics Rozália iparművész kiállítása nyílt az Erdélyi Házban. A tárlat viselettörténeti keresztmetszet, egyben az alkotó divatrajzainak is gyűjteménye.
A kiállításmegnyitón Firtl Mátyás mondott köszöntőt.
Egy olyan kiállításra gyűltünk ma itt össze, amely ismét egy soproni alkotónak ad bemutatkozási lehetőséget.
- Minden olyan alkalom, amikor az Erdélyi Ház ajtót nyit a helyi alkotók előtt, azt bizonyítja, hogy itthon érzik magukat azok a testvéreink, akik itt kerestek és találtak új otthont maguknak. Ajtót nyit Sopron felé ma ismét az Erdélyi Ház, és ezt az ajtónyitást szimbolikusnak tartom.
Jelzi, hogy a távoli otthonról ideérkezettek véglegesen itthon érzik magukat, és az ,,itthonba”, immár az ő soproni otthonukba – az Erdélyi Házba – szívesen meghívják és befogadják azt, aki tulajdonképpen soproniként itt mindig is itthon volt.
- A soproni civil szervezetek közösségi élete, a civil szervezetek sokfélesége, sokszínűsége Sopron életerejét mutatja. Ezek között az Erdélyi Kör aktív, és befogadó, közösségteremtő, azaz Sopron életét, a várost gyarapító. A soproni közösség ereje így jelenik meg a mai tárlatban, amely erdélyi-soproniak jóvoltából mutat be egy soproni alkotót a soproniaknak - mondta Firtl Mátyás a megnyitón.
A iállításon különböző korok viseletébe öltöztetett babák, viselttörténeti rajzok és divatrajzok láthatók, mintegy keresztmetszetét adva mindannak a tudásnak, érdeklődési körnek, ami az alkotó szakmai pályáját jelenti.
A viselettörténet izgalmas világába betekintés engedő tárlat a történelemidézés egy nagyon szemléletes vállfaja, amelynek műveléséhez szükséges az az alapos elméleti tudás és felkészültség, amely minden részletre kiterjedően mutatja be az adott korok ruháit.
A Ruhák és korok tárlat korrajz is egyben. Lyka Károly egy gondolata szerint ,,A mi korunk embere s életviszonyai gyökeresen átalakultak. Erre az emberre kell szabni a ruhát, mert ha még mindig a régit hordja, akkor nem ruha van rajta, hanem jelmez.”
Vránich Rozália ruhái a bemutatás mikéntjéből adódóan sokkal többekké válnak, mintsem, hogy jelmezekként hatnának a szemlélőre.
A kiállítás külön értéke, hogy a viselettörténeti kiállítás-magyarázataihoz a stílusok, stílusjegyek magyarázata is társul, így áttekinthetőbbé és teljesebbé válik az összkép - mondta el a megnyitóban Tóth Éva újságíró-szerkesztő, az Erdélyi Kör vezetőségi tagja.
A kiállítás naponta 10 és 15 óra között látogatható a soproni Erdélyi Házban (Fövényverem 15.) október 1-ig.
sopron.hu