Nyomtatás

A soproni Fő tér - A megújulás jegyében

Mindaz a történet, amit Sopron Fő tere mesél, olyan szellemi-lelki kapaszkodót jelent, amely bölcsességet és éleslátást ad a jelenhez. Ez segít megérteni a soproniságot, a Sopron tudatot, amelyet az egész országban rangnak tartanak. Ez segít formálni azt a Sopron-tudatot, amely a városért felelős polgárokat nevet és nevel a jövőben is.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatósága Soproni Múzeuma szervezésében nyílott meg a Fabricius-házban (Sopron, Fő tér 6.) A soproni Fő tér című kiállítás.

A szeptember 28-i tárlatmegnyitó apropóját az adta, hogy a közelmúltban adta át Sopron városvezetése a megújult Fő teret a soproniaknak.

A tárlaton megjelenteket Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője, egyben a Soproni Múzeumot fenntartó Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat képviseletében köszöntötte.

A kiállítást Tóth Éva újságíró-szerkesztő nyitotta meg.

20100928muzeum01.jpg

Firtl Mátyás köszöntője:

,,Patikaház, Gambrinus-ház, Kossow-ház, volt Megyeháza, Fabricius-ház, Tábornok-ház vagy Lackner-ház, Storno-ház, Hűségkapu, Tűztorony, Városháza, Kecsketemplom.

A tér közepén áll a magyarországi barokk szobrászat egyik legnagyszerűbb alkotása, a Szentháromság-szobor.”

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedve Megjelentek!

Az előbbi felsorolást, bárki könnyen megejtheti, amennyiben Sopron Fő terén körbenéz. Az elhangzott felsorolás, tulajdonképpen egy idézet a Soproni városkalauz című könyvből.

A könyv előszava sokarcú városnak nevezi Sopront, bolondosnak, kitárulkozónak, hűvösen zárkózottnak, komfortosnak, felfedezhetőnek és felfedezésre méltónak, olyan városnak, amelyet eleink formáltak olyanná, amilyen.

És mi, mai soproniak felemelt fejjel tehetjük hozzá, hogy – amint azt a mai Fő tér mutatja, – mi magunk, is hozzáadtuk Sopron sokarcúságához, a magunk munkáját.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatóságának Soproni Múzeuma folyamatosan igyekszik a közönség elé tárni mindazokat a tárgyi dokumentumokat, amelyek Sopron sokarcúságának folyamatos változását mutatják be.

A soproni Fő tér nem csak a város központi helye, nem csak a város szíve, hanem egyben az a nyitott történelemkönyv, amelyben, mindazok, akik azt olvasni tudják, felfedezik azt a múltat, amelyből a jövő is építkezhet.

A Fő tér különböző elnevezései, a feltárt Fórum, a városháza és a megyeháza építésének története, a Várostorony alakváltozásai egyenként is megjelenítik a részletek összetartozó történelmét, amelyből a várostörténet összeáll.

20100928muzeum02.jpg

A mai tárlat ahhoz segít, hogy ezt az építészeti, művelődéstörténeti, művészeti, régészeti, városképi nagy, folyamatosan változó élő történelemkönyvet tudjuk olvasni, érteni és értelmezni.

„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn”- mondta Sopron első díszpolgára, Széchenyi István. Ennek a nagyszerű gondolatnak a szellemisége hatja át a mai múltidézést, amely egyben a jelennek értését és a jövőn való munkálkodásunkat is segíti.

Mindaz a történet, amit Sopron Fő tere mesél, olyan szellemi-lelki kapaszkodót jelent, amely bölcsességet és éleslátást ad a jelenhez. Ez segít megérteni a soproniságot, a Sopron tudatot, amelyet az egész országban rangnak tartanak. Ez segít formálni azt a Sopron-tudatot, amely a városért felelős polgárokat nevet és nevel a jövőben is.

Ennek a rangnak birtokosaiként szemléljük a soproni Főteret, lépkedjünk megújult kövein. Köszönöm a figyelmüket

A kiállítás, hétfő kivételével, naponta 10 és 14 óra között látogatható.

firtl.sopron.hu



2010. szeptember 28. / Kultúra