Nyomtatás

Megjelent a Soproni Szemle 2010. évi harmadik száma

A Soproni Szemle Sopron város és a történeti Sopron megye múltjának szolgálatában jelenik meg évente négy alkalommal. Publikációs területei közé tartoznak a történelem, a művészettörténet, a régészet, a néprajz, a nyelvészet, a művelődés- és irodalomtörténet, valamint a természettudományok történeti vonatkozásai. Ezúttal az idei harmadik számot ajánljuk olvasóinknak.

A levéltárak szolgálatában címmel Turbuly Éva méltatja közöntőjében Varga Imréné levéltári munkásságát. Varga Imréné 1958. augusztus 8-án került a Soproni Levéltárba, élete első, és nyugdíjba vonulásáig utolsó munkahelyére, ahol az évek során volt ügyviteli alkalmazott, levéltári kezelő, majd több évtizedes tapasztalatának és kiváló munkájának köszönhetően, levéltáros.

Az íráshoz kapcsolódóan Dominkovits Péter állította össze Varga Imréné szakirodalmi munkásságának jegyzékét.

Tömördi Máté írása a Petőházi Cukorgyár 130 évét mutatja be. A 130. éve alapított cukorgyár története Sopron és környéke ipartörténetének egyik legfontosabb fejezete. A soproni cukorfinomító a fiumei után, a második magyar cukorfinomítóként létesült 1794-ben – olvashatjuk az írásban, amely bemutatja a gyáralapítást és az első évtizedeket, az 1920-as és 30-as éveket, majd az 1945 utáni változások korát, és részletes kronológiai nyomonkövetéssel eljut a gazdasági önállóság növekedésének időszakán keresztül a stratégiai befektetők megjelenésének koráig.

A császári és királyi 76. gyalogezred Sopron háziezrede címmel Hegedűs Elemér ír a 150 évvel ezelőtt kezdődött történetről. Az 1860. február 1-jén alapított gyalogezred már ott volt a custozzai (1866) ütközetben, részt vett a boszniai harcokban (1878) is. 1914-1918 között a Sopronból indult alakulat Galícia mezőin, a Kárpátok hőfedte csúcsain, Doberdó szikláin, a moldvai mocsarakban, a Karsztokon Görznél, a megáradt Piave folyónál egyaránt hősiesen harcoltak. A háborúk során elesett tisztek és katonák emlékét a szent Mihály templom falán tábla őrzi, a Deák téren pedig, az oroszlános szobor. Alapítás és tűzkeresztség, az ezred az 1878-as balkáni háborúban, a békeévek, az ezredalapítás 50. évfordulója, ,,a Nagy Háború”, az első világháború után – ezek azok a fejezetek, amelyeket az olvasmányos tanulmány követ.

Hárs József Sopron város 1982-2002 időszakának testvérvárosi kapcsolatairól közöl írása zárja az Évfordulók nyomában című fejezet írásainak sorát.

A Soproni arcok fejezetben Turbuly Éva interjúja olvasható, aki 20. századi történet női szemmel címmel Kubinszky Mihálynéval folytatott beszélgetését adja közre. Kocsis István Peéry Rezső soproni évei címmel közöl írást. A tanulmány a Peéry Rezső küzdelmei az eszmei barikádokon című kötet felhasználásával készült, amely 2010-ben Peéry rezső születésének 100. évfordulójára jelent meg a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) kiadásában, Kocsis István munkájaként és szerkesztésében.

soproniszemle2010novm.jpg

A Földi Lőrincnek Sopronban állított szobor hátteréről Németh Kálmán ír, majd Környei Attilára Baranyai Lenke írása emlékezik.

A Soproni könyvespolc fejezetben Buda Attila: Három bányászgeneráció válogatott iratai és emlékezései Dobsinától Brennbergbányáig I-III. című művet Molnár László ismerteti az olvasókkal.

BTÉ



2010. november 1. / Kultúra