Nyomtatás

A GYIK Rendezvényházban folytatódik az Irodalmi Kávéház sorozat.

Januártól az irodalomkedvelők ismét neves előadókkal találkozhatnak a GYIK Rendezvényházban az IRODALMI KÁVÉHÁZ programjain.

 A GYIK Rendezvényházban folytatódik a költőkkel, írókkal, előadóművészekkel való találkozás az Irodalmi Kávéházban.

Elsőként január 20-án, vasárnap 17 órai kezdettel a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan mutatja be Orbán Júlia versmondó Nyelvédesanyánk című Kaleidoszkóp-díjas előadását.

 

 orbanjulia1cc.jpg

A versösszeállítás a magyar nyelv szépségére és védelmére hívja fel a figyelmet. Bemutatja nyelvünk ékes és érdes oldalát klasszikus, emelkedett és vidám szövegrészletekkel, sok zenével, színpadi elemekkel. Az első magyar nyelvemléktől (Halotti Beszéd) vezeti végig a műsor a nyelv változásait egészen napjainkig (Illyés Gyula: Koszorú c. költeményéig).

 orbanjulia2cc.jpg

 Orbán Júlia

 2013. február 10-én vasárnap 18 órai kezdettel Torma Mária (Budapest) Radnóti- és Latinovits-díjas versmondó „Arccal a tengernek”című pódium-műsorával mutatkozik be a soproni közönségnek.

 Torma Mária 1..jpg

Az előadást Nagy László halálának évfordulóján mutatja be a művésznő.

 „Nagy László írta: „Nekem Ady Endre ostora tetszik.” S mi tetszik Torma Máriának Adyban, Nagy Lászlóban? Az ostor is, mellyel nemcsak odacsap, hanem odaterel a magyarság gondjai közepébe. Sors és létverseket mond, ahogy Ady Endre hatalmas művéből a jelenre vonatkoztatható. Lehetetlen a költői teljességet, vagy annak kicsinyített mását egyszerre fölmutatni, de egyetlen indulati szólamra sem szűkíti le azt, hanem az esendőtől a vakmerő harcosig, a nemzetsiratótól a dacos reménykedőig ható bonyolult érzelmekkel árnyalja előadását. Mikor a közönség előtt életre kelti, amit műsora fölépítése közben átél, s megvalósítja személyisége által.” /Ágh István/

 

Torma Mária 2..jpg

 Torma Mária

 „Versmondói pályafutásom meghatározó élménye volt az 1968-74 közötti időszak, amikor Debreczeni Tibor szerkesztő-rendező mellett dolgozhattam a Műegyetem Vári Irodalmi Színpadának tagjaként. Ez az irodalmi színpad sok más, akkoriban működő amatőr csoporthoz hasonlóan kereste a pódiumi színjátékok eszközeit, kifejezési formáit. Ezek a kísérletezések megújító hatással voltak az akkori hivatásos színházra. Versmondóként részt vehettem 1975-76-ben a Surányi Ibolya által vezetett Balassi Bálint Szavalókör Balassi műsorában, melyben Latinovits Zoltán előadóként és rendezőként volt jelen. Latinovits Zoltán versmondása számomra az a mérce, amit soha nem téveszthetek szem elől.”

 2013.márciusában a soproni Petőfi Színház két fiatal színművésze: Ács Tamás és Papp Attila emlékezik meg Wass Albertről, Silentium – Csendtől a szóig című pódium estjén.

 Az Irodalmi Kávéház valamennyi programján szerepel továbbra is a „Lyukasóra” idézet-felismerése és az irodalmi „Ki nyer ma?” játék.

 A szervezők várják az irodalombarát közönséget a GYIK Rendezvényházba.

 sopron.hu

 

 



2013. január 14. / Kultúra