Nyomtatás

A Pedagógusok Művelődési Háza Népi Díszítő Alkotó Kör kiállítása a Szent Imre plébánián

A népi hímzés motívumkincse az anyanyelvünkkel közös gyökerekből táplálkozik, amely művészeti megnyilvánulásokban, formavilágában különböző ,,nyelvjárásokat” jelent, különböző színeiben, alakjaiban ugyanazokat az érzelmi szálakat szólaltatják meg lelkünkben.

 

A Pedagógusok Soproni Művelődési Házáért Alapítvány Népi Díszítő Alkotó Körének tagjai az autentikus népművészet képviselői. Az autentikus népművészet nem önmagáért való.  Él és éltet. Él, mert ereje van, éltet, mert ez az erő olyan gyökereken keresztül táplálkozik olyan évezredesnél régebbi táptalajból, amely a növekedést, a fejlődést, az életet szolgálja - hangzott el a Szent Imre plébánia aulájában tartott kiállításon. A Pedagógusok Soproni Művelődési Házáért Alapítvány Népi Díszítők Alkotó Köre mutatkozott be alkotásaival a vasárnap este nyílt kiállításon, ahol Tóth Éva, önkormányzati képviselő ajánlotta a kiállított munkákat az érdeklődőknek.

A plébánia nevében Kálmán Imre plébános, a Pedagógusok Soproni Művelődési Házáért Alapítvány nevében Mérei Mária, a Művelődési Ház részéről dr. Tillné Schmidt Edit köszöntötte az egybegyűlteket.

 A népművészeti alkotások, a Kárpát-medence csaknem minden tájegységét képviselő hímzések motívumvilága autentikus, azaz: hiteles, ami azt jelenti, hogy mai világban is a helyét kereső ember számára az igazodási pontok kijelölését segíti.

kezimunkac.jpg

Az autentikus  népművészeti alkotásokat az a mindennapokkal szervesen és elválaszthatatlanul összefonódott szakralitás jellemzi, amely a Teremtő jelenlétét és mindenekfölötti hatalmát természetesenek tartotta.  A régi ember a csodát nem csodaként élte meg, hanem Isten természetes mindennapi jelenlétének.

 Ez a természetesség jelenik meg a népművészeti motívumokban, mindazokon az alkotásokon, amiket a kiállításon láthatunk. Virágok, indák, geometrikus díszítőelemek rendbe, rendszerbe foglalva.

A mai ember várja a csodát, lesi a lehetetlent és  úgy általában is mindent pénzre vált. Az értéket összetéveszti az árral. A közérhetőség kedvéért pedig aprópénzre.  Ezzel szemben a régiek a fontos dolgokat nem aprópénzre váltották, nem ,,szétbeszélték” hanem jelképekké emelték.

Minél értékesebbnek tartottak valamit annál kevésbé tartották fontosnak, hogy azt szavakba foglalják.  Jelképpé tetté és ábrázolták és tudták értették olvasták az ábrázolt jelképeket. Az igazi értékekrealig vannak megfelelő szavak, de sokkal inkább ábrázolhatók.

Ezek a jelképek most is vannak előttünk, tűvel fonallal, vászonra hímezve, szőttesekben szálanként.  Ezeket a jelképeket pedig őrzik és továbbörökítik A Pedagógusok Soproni Művelődési Házának Népi Díszítő Alkotói.

 A népművészet minden ága, minden válfaja ennek a évezredes ősi tudásnak a sűrített esszenciája, amely a világot, a földi lét világát nyitogatja az ég felé. Minden egyes itt látható munka ugyanígy égnyitogató és jelképhordozó   - mondta Tóth Éva a megnyitón.

 A nagy érdeklődés mellett tartott megnyitón köszöntötték a jubiláló Kovács Magdolna hímzőt, akinek ez alkalommal több munkája is látható kiállításon, amely május 4-ig látogatható, hétfőn, szerdán, pénteken 9 és 12 óra között, továbbá kedden és csütörtökön 15 és 18 óra között a Szent Imre plébánia aulájában.

sopron.hu



2013. április 22. / Kultúra