
Szent László nap: a határőrség ünnepe
Szent László érdemeinek nyomdokán munkálkodnak ma is a volt határőrök, akik tisztelettel és megbecsüléssel áldoznak elődeik emlékének, ápolva a hagyományokat.
A kormány határozata alapján 1992-től Szent László napján, június 27-én ünneplik Magyarországon a Határőrség Napját.
A korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése I. (Szent) László király nevéhez fűződik. Emlékét a Rendőr Szakszervezetek Védegylete és a volt Határőrség tagjai ma is őrzik, a határőrök, határrendészek védőszentjüknek választották, ezért Szent László napja a határőrök, határrendészek napja is.
Ebből az alkalomból tartott megemlékezést és ünnepséget a soproni Nyugdíjas Határőrök Egyesülete.
Az eseményen Sopron város képviseletében részt vett dr. Fodor Tamás polgármester és dr. Simon István alpolgármester, továbbás jelen voltak a társszervezetek képviselői is.
A megemlékezésen Mihály Ervin a Soproni Nyugdíjas határőrök Egyesülete nevében mondott beszédet, aki hangsúlyozta. ez az ünnep az alkalma annak, hogy a határőr elődöknek megadjuk a nekik járó tiszteletet és megbecsülést.
Az elnök felidézte a magyar határvédelem történetét a gyepűrendszer kilakításának kezdeteitől egészen napjainkig.
A városvezetés és a jelen lévő szakmai szervezetek képviselői zászlószalagok elhelyezésével adtak tiszteletet a határőr-elődöknek és tették méltóságteljessé az ünnepet. A Sopron városa és a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat által az egyesületnek adományozott zászlókra kerültek fel az ünnep alkalmából az emlékszalagok.
Várszegi Asztrik, pannonhalmi főapát Szent László érdemeit méltatva áldotta meg a Határőr Egyesület által nagy tiszteletben tartott zászlókat és az elhunyt határőrök emlékezetét őrző kopjafát.
A zászló a közösség jelképe, a közös eszmékre törekvők, a közös tervek megvalósításában együtt munkálkodók jelképe – mondta a főapát, kiemelve: egyben megszólítás, felhívás arra, hogy a nemzet közös eszméinek megvalósítására törekedjünk.
Az ünnepség keretében a társszervezetek résztvevői és Sopron város vezetése – dr. Fodor Tamás polgármester és dr. Simon István alpolgármester – megkoszorúzta a kopjafát.
A Határőrség története – gyepű, határvármegyék, végvárak, határőrvidékek Magyarországon a honfoglalás után megkezdődött a gyepűk kialakítása és a gyepűelvű államhatár a Magyar Királyság megszervezésének időszakára kialakult. I. (Szent) István király az elsők között szervezte meg a határvármegyéket és ezzel a gyepűk őrzését. A korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése I. (Szent) László király nevéhez fűződik. Emlékét a Határőrség mindig is megőrizte, ő vált a határőrök védőszentjévé és Szent László napja (június 27.) egyben a Határőrség napja is volt, amit minden évben megünnepelt a szervezet. A második világháború után A második világháború után az államhatár őrizetét, a határforgalom ellenőrzését a Honvéd Határőrség és az államrendőrségen belül külön szolgálati ágként működő Határrendőrség látta el. 1950. január 1-jén a Határőrséget beolvasztották az Államvédelmi Hatóságba. A rendszerváltás után A Határőrség történetében 1989-től történelmi jelentőségű változások kezdődtek. A nyugati és déli határszakaszokon megszűnt a nyomsáv, lebontották az osztrák határon az elektromos jelzőrendszert. Jogszabály A Határőrség feladat rendszerét a 2004. évi CIV. törvénnyel módosított 1949. évi XX. tv-a MK. Alkotmánya- 40/A. $.(1) bekezdése rögzítette: „A határőrség alapvető feladata az államhatár őrzése, rendjének fenntartása.” Integrálódás a Rendőrségbe Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozása után felmerült, hogy a folyamatok előrehaladtával már nem lesz szükség önálló Határőrségre, ezért előkészítették a Rendőrség és a Határőrség összevonásának tervezetét. Ennek értelmében az uniós határterületeken a határőrök egyszerűen beolvadnának a rendőrségbe, a keleti határterületeken pedig ugyan megmaradna a szervezet önállósága, de a Rendőrségen belül, Határvédelmi Igazgatóság néven. A testület 2008. január 1-jén beolvadt a Magyar Köztársaság Rendőrségébe, szervezeti önállósága megszűnt, ingatlanvagyona, járművei, egyéb eszközei a Rendőrség részére átadásra kerültek. http://www.rve.hu/hirek/1538-szent-laszlo-nap-a-hatarroek-hatarrendeszek-napja |