
Koronázási ünnepély: korhű, látványos történelmi játék
Képgalériával frissítve
A második alkalommal megtartott soproni Koronázási ünnepély után sokak számára már nem lesz újdonság, hogy a XVI-XVII. században Sopron jelentős szerepet töltött be az ország életében, hiszen öt országgyűlést, kettő királyné koronázást és egy királykoronázást tartottak a város falain belül.
Ezzel Sopron az öt magyar koronázó-város egyikéként hívta életre tavaly a Koronázási ünnepélyt, amely idén is nagy sikerrel elevenítette fel a történelmi eseményt.
Az idei évben Sopron történelmének egy hasonlóan jeles mozzanatát, az 1681-es királyné koronázást idézték meg a historikus történelmi játék keretében: Wittelsbach Eleonóra Magdolna királyné, I. Lipót király feleségének megkoronázásának lehettek tanúi a soproni Fő térre látogatók.
A valamikori koronázások helyszíne, Sopron belvárosának autentikus "történelmi díszlete", a korhű jelmezek és az összehangolt koreográfia az egyik leglátványosabb szabadtéri rendezvénnyé tette a Koronázási ünnepélyt, amelyet a Nagyboldogasszony templomban tartottak.
A rendezvény nyitányának szánták a szervezők pénteken a Szent Korona, valamint király és a nemesség Sopronba érkezését, ahol történelmi szokás szerint a Szent Mihály templomtól vonult a díszmenet a város Fő terére. A szűnni nem akaró eső miatt a korona fogadását a szervezők a szombati koronázási ünnepély előtti időpontra halasztották, és, amint azt a szombati rendezvény sikere bebizonyította: jó döntést hoztak.
Így aztán szombaton az ünnepség a Szent Korona látványos érkezésével kezdődött. Dr. Fodor Tamás polgármester fogadta az Ordo Hungariae lovagrend tagjait, a koronaőrséget és a Szent Korona hiteles másolatát, majd ezt követően a nádor helyezte biztonságba a Nagyboldogasszony templomban a koronázási ékszereket.
A Koronázási ünnepély megnyitása alkalmával Sopron polgármestere elmondta: Sopron történelmi múltja Sopron városa sok egyéb mellett, híres kultúrájáról és gazdag történelmi múltjáról, amelyek a jelenben is felidézhetőek, és alapot adnak arra, hogy vonzó közösségi, kulturális események színterévé tegyék Sopront.
- Városunk gazdagságát bizonyítja, hogy több mint 50 napot tölt itt a Szent Korona, az országgyűlések 351 törvénycikket hoznak, döntő jelentőségű kiegyezések történnek az udvar és a rendek között. Öt országgyűlést, kettő királyné koronázást és egy királykoronázást tartottak a város falain belül - fogalmazott Sopron polgármestere.
A koronázási szertartást a Nagyboldogasszony templomban, korhű helyszínen tartották. Az érdeklődők a Fő téren kivetítőkön képben és hangban is figyelemmel kísérhetnek. A szertartást követően a Fő téren az aranysarkantyús lovagok avatását is megtartották, majd a Királyné letette esküjét a városi polgárság előtt, és bemutatkozott a városnak.
Ezt aztán a királyi menet köszöntése és az ünnepi felvonulás követte, mely során a király és királyné, a nemesi rendek, fegyveresek és lovagok zászlók, lobogók, dobok kíséretében lóháton köszöntötték a város népét.
A menet a Fő térről a Széchenyi tér érintésével a Várkerületen vonult, majd az Előkapunk keresztül érkezett vissza a Fő térre, ahol további színes kavalkád várta a látogatókat, a Királyi pár, a Nádor és a főnemesség is elvegyült a vásári forgatagban.
A dobosok után a Fresco Ballo zászlóforgató csoport tagjai varázsolták el az érdeklődőket. Este a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar koncertje szórakoztatta az érdeklődőket, majd ezt követően Tűzszínházzá alakult a Fő tér.
Vasárnap délelőtt 10 órától a Fő téren szabadtéri ünnepi szentmisét tartanak. A szertartást Dr. Bábel Balázs érsek, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye metropolitája vezeti.
A nagyszabású háromnapos rendezvény során a Fő téren három napig vásári forgatag, folyamatos színpadi előadások és zenei programok várják az érdeklődőket kézműves kirakodóvásárral, gasztronómiai ínyencségekkel, a legkisebbeket pedig gyermek játszóház várja.
***
A soproni király-, és királyné koronázásokról
A király-, és királyné koronázások eseményeiről számos dokumentum maradt fenn a levéltárakban, így az események pontosan felidézhetőek és bemutathatóak a Soproni Petőfi Színház színművészei, a Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület táncosai és középkori hagyományőrző csoportok közreműködésével. A program jelentős szerepet játszhat a soproni belváros új élettel való megtöltésében, a látogatóknak a Fő térre való vonzásában – a város önkormányzatának legújabb törekvéseivel összhangban.
A Nagyboldogasszony (Bencés) Templom és kolostor épületegyüttes Sopron Fő terének és belvárosának meghatározó látványossága, épített öröksége.
A koronázó játék a XVII. század kiegyezést kereső magyar történelmére irányítja figyelmünket: keresi az együttműködést a király a rendekkel és fordítva. Közben az ország „fővárosa” Sopron, megismeri Nyugat-Európa a nagyköveti jelentések révén. Sopron gazdagságát bizonyítja, hogy ebben a században négy országgyűlést és három koronázást képes finanszírozni. Közben városunkban tölt több mint 50 napot a Szent Korona, az országgyűlések 351 törvénycikket hoznak, döntő jelentőségű kiegyezések történnek az udvar és a rendek között. Az események fókusza a Nagyboldogasszony Templom, ami akkor a ferencesek, ma a bencések gondozásában van.
B. Tóth Éva
Fotók: B.T.É., Filep István, Pluzsik Tamás