
9. Közgyűjteményi Nap Sopronban
„A frontok és a háborús hétköznapok hősei – mozaikok az I. világháborús Sopron történetéből” címmel tartottak előadássorozatot az Erdészeti Múzeumban a Tudomány Napja alkalmából.
Az előadásokra a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltára, a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának Erdészeti Múzeuma, a Soproni Tudós Társaság Történettudományi Szakbizottsága valamint a városban működő közgyűjtemények szervezésében került sor.
Az eseményen Dr. Simon István, Sopron Megyei Jogú Város alpolgármestere és Prof. Dr. Lakatos Ferenc, a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának dékánja köszöntötte a megjelenteket.
Dr. Simon István köszönetét fejezte ki a szervezők fáradhatatlan munkájáért, amivel a közgyűjteményeket ápolják, gondozzák, óvják és fejlesztik. Hangsúlyozta: ennek köszönhetően alaposabb és árnyaltabb képet kaphatunk a múltra vonatkozóan, ezáltal helyes konzekvenciákat lehet levonni nemcsak a jelenre, de a jövőre nézve is. Ezért is különösen fontos, hogy az iskolások minél nagyobb számban keressék fel a Levéltárat, továbbá a városban található múzeumokat is megismerjék.
Prof. Dr. Lakatos Ferenc köszöntőjében kiemelte: az I. világháború veszteségei jelentős hatást gyakoroltak az egyetem későbbi mindennapjaira. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet a „Selmeci diákhagyományok” összetartó erejére, amely nemrégiben az UNESCO szellemi kulturális örökség magyar listájára is felkerült.
A nap során a résztvevők előadást hallhattak többek között a selmecbányai főiskola hősi halott hallgatóiról, megismerhették, hogy milyen kutatási lehetőségek állnak rendelkezésre az egyetemi levéltárban, továbbá azt is megtudhatták, hogy milyen hatással volt a világháború a soproni evangélikus gyülekezet életére.
sopron.hu