datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

A vers: a mindent mozgató lélek erejének szavakban kifejeződő megnyilvánulása

Rakovszky Zsuzsa, Sarkady Sándor, Kerék Imre, Both Balázs, Taschner Frigyes volt a Költészet napjának vendége a Várkerület Galériában.



Mens agitat molem- A lélek mozgatja az anyagot – olvasható Soproni Füzetek 1978-ban megjelent első számának borítóján, a Szakáll Ernő-érmén. Így indult útjára 33 évvel ezelőtt a Soproni Füzetek. Az idézet annak az erőnek a forrására mutat egyértelműen és találóan, amely a költészet ihlető erejeként (is) szavakban, mondatokban, rímekben, szóképekben és megannyi nyelvi megnyilvánulásban a teremtő ige erejét hordozza.

Sopron jeles költőinek társaságában a Költészet Napján törvényszerű, hogy ennek az erőnek a közelében és hatására tisztesség, igazság, emberi tartás, történelem, hagyomány, alkotóerő, lelki tartalom, Sopron-szeretet, természeti környezet, folyamatosság és hiányok, hitbizonyosság kért magának teret.

sf1978.jpg

,,Nem lehet tisztességes ember,/ki a versírást abbahagyja./Az igazmondást hagyja abba” - Illyés Gyulát idézte Sarkady Sándor költő a Soproni Füzetek 33 évvel ezelőtti indulásának kapcsán hallgatóságának.

20110412versnapja02.jpg

Sarkady Sándor költő, műfordító a kezdetektől szerkeszti a Soproni Füzeteket

Jeszenyinről, István király intelmeinek erejéről, és az abból eredő történelmi szemléletről, erkölcsiségről szólt Kerék Imre. Rakovszky Zsuza pedig arról, hogy Sopron, a szülőváros hatása soha nem kopott meg, mindig erős maradt, mintegy eufóriaként volt jelen lelkében, amíg távol élt, s ez máig sem múlt el. A soproni eufória megmaradt lelkében, de egyben egy folyamatos szomorúság is, hogy minden utca emlékezteti valakire, akivel arra járt, és aki már nincs közöttünk. Ez azonban a folyamatosságát is adja az életnek, hiszen a gyermekkora óta ugyanaz az utca, ugyanaz a ház: Sopron így inspiráció az alkotáshoz.

20110412versnapja01.jpg

Both Balázs, Rakovszky Zsuzsa, Kerék Imre, Sarkady Sándor

Taschner Frigyes, akit sokáig festőként ismert Sopron közönsége, immár természetszeretetét versekben is megírja, így már verseivel is a soproni szerzők sorába lépett a Soproni Füzetekben.

20110412versnapja03.jpg

Taschner Frigyes

Az alkotók közül a legfiatalabb Both Balázs beszélt festmény-verseiről. A képekből való inspirációmerítés távlatokat nyit meg az alkotó emberben, felfedeztet eddig rejtett belső világokat. A költő tehetségénél, akit Sarkady Sándor indított el pályáján, csak a vers iránti alázata nagyobb (az igazi elhívás és elhivatottság egyik legbiztosabb jele és egyben mércéje).

Biztos alapokon áll kialakult minőség-eszménye, etikai és erkölcsi mércéje, ,,de kellenek az egyensúlyok, szeretek visszajelzéseket kapni.” – mondja a költő, akinek első Várhely-publikációja ’99-ben jelent meg, és ma már az Írószövetség tagja.

20110412versnapja04.jpg

A betegsége okán távolmaradásra kényszerült Bősze Balázs versét Sarkady Sándor olvasta fel, a fiatalon eltávozott Herbszt Zoltán pedig a verseihez társított fotókiállítás képeiben volt jelen az eseményen.

Bősze Balázs: Ha lehullanék - A költő versét Bősze Beáta énekli

Sopron költői a vers szolgálatára gyűltek össze a Soproni Képzőművészeti Társaság Költészet Napi ünnepére a Várkerület Galéria közönségének kedvéért.

Ünneppé pedig akkor fényesedtek a percek, amikor a szép (és Illyéssel szólva) az igazmondás folyamatos fenntartásának szolgálatában saját verseikből olvastak fel.

20110412versnapja05.jpg

Mert minden elhangzott történet és tudás ellenére az élmény mégiscsak a vers maga, a mindent mozgató lélek erejének szavakban kifejeződő megnyilvánulása.

Sopron büszke lehet költőire.

20110412versnapja06.jpg

B. Tóth Éva

Videók:

 

 

Kapcsolódó cikk: Vers-Kép kiállítás a Várkerület Galériában Herbszt Zoltán verseire

 

 

2011. április 14. / Kultúra