![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a 2013.09.26-i közgyűlésen tárgyalta és fogadta el Sopron MJV Integrált Településfejlesztési Stratégiája és Településfejlesztési koncepciója, felülvizsgálata tervezésének megindítás támogatásáról szóló határozatot.
Az Új Széchenyi Terv Nyugat-dunántúli Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott „Sopron MJV Integrált Településfejlesztési Stratégiájának elkészítése és Településfejlesztési koncepciójának felülvizsgálata” című, NYDOP – 3.1.1/F-13-2013-0004 jelű pályázatához 40.000.000 Ft összegű támogatást nyert a város. A pályázatban való részvétel célja, hogy a megyei jogú városok a 2014-2020 időszakra eredményesen készíthessék el településfejlesztési koncepciójukat, a leghatékonyabban használhassák ki fejlődési potenciáljaikat.
A 2007-2013 időszakra a város már rendelkezett Integrált Városfejlesztési Stratégiával, melyben példaként szerepelt fejlesztési programként, és megvalósításra is került a Fő tér, Tűztorony felújítása és a Múzeumi Fogadóközpont és a Várfalsétány kialakítása. Ebben az évben megkezdődik a Várkerület rehabilitációja.
A most induló új program kapcsán felülvizsgálatra kerül a város Integrált Városfejlesztési Stratégiája, mellyel lehetőség nyílik a város hosszú távú fejlesztési irányának, céljainak, jövőképének meghatározására.
A program új irányelveket is meghatároz, melyben kiemelt hangsúlyt kap az alacsony szén-dioxid kibocsátású fejlesztési stratégiák támogatása, a városi környezet javítása, a területek rehabilitációja, a levegőszennyezés mérséklése, valamint a fenntartható városi közlekedés elősegítése és a hátrányos helyzetű városi és vidéki területek fizikai és gazdasági megújítása.
A településfejlesztési koncepció elkészítése széleskörű társadalmi egyeztetést igényel, mely során nemcsak a döntéshozók és az adott fejlesztési területek (turisztika, közlekedés, oktatás, intézményi rendszer, újrahasznosítható energiafelhasználás, városüzemeltetés) szakembereinek bevonására, hanem a vállalkozói, lakosság véleményének megismerésére is szükség van.
A koncepció 2014 júniusáig történő megalkotásához több fórumon történik majd az egyeztetés, amely a pályázat során kidolgozott kommunikációs csatornákon keresztül ad lehetőséget a hasznos ismeretek, javaslatok megismerésére és feldolgozására.
A településfejlesztési koncepció feladata meghatározni a település jövőképét, a közösség érdekeinek legjobban megfelelő megoldást adni a legfontosabb társadalmi, gazdasági, műszaki, intézményi és környezeti problémák megoldására, valamint megmutatni az alkalmazkodás lehetőségét a hazai és nemzetközi fejlődési trendekhez. A településfejlesztési koncepció hozzásegíti a döntéshozókat ahhoz, hogy megtalálják a legcélszerűbb megoldásokat az erőforrások legjobb felhasználásához. A településfejlesztési koncepció útmutatásul szolgál a döntési mechanizmus működtetéséhez, a tervezéshez és végrehajtáshoz, illetve az ellenőrzéshez szükséges szervezetek létrehozásához, a lakossági, a vállalkozói és egyéb csoportok, valamint a helyi politikai döntéshozók érdekeinek harmonizálásához.
Az ITS a város különböző szereplői közötti kommunikáció eszköze, melynek középtávú céljait egyrészt a településfejlesztési koncepció jövőképe és az ennek megvalósulása irányába mutató hosszú távú, átfogó céljai foglalják keretbe, másrészt pedig erőteljesen befolyásolják a fejlesztési irányok, a kohéziós politika tematikus célja és az egyes támogatási alapok ezen célokhoz illeszkedő beruházási prioritásait.
Sajátossága a jelenlegi helyzetnek, hogy az aktualizált illetve megújítandó városfejlesztési stratégiákat a tervezést jelentősen befolyásoló jogszabályi és finanszírozási környezet alakulásával párhuzamosan kell elkészíteni.
Pdf formátumban letölthető meghívók:
Meghívó lakossági beszélgetésre - Északi városrész, Sopronkőhida-Tómalom
Meghívó lakossági beszélgetésre - Jereván lakótelep városrész
Meghívó lakossági beszélgetésre - Kurucdombi településrész
Lakossági beszélgetés - Belváros